Citrininiai agurkai, spagetinės cukinijos, raguotieji melionai, drambliniai česnakai, baltos ananasinės braškės, įvairiaspalvės bulvės… tai tik dalis egzotinių daržovių veislių, auginamų Kauno rajono žemėje. Šiuo metu daržininkystės mėgėjos Genovaitės Kudrevičienės puoselėjama „valda“ dar telpa vazonėliuose ant buto palangių ir per žiemą kauptų sėklų pintinėje. Tačiau prieš kelerius metus į užtarnautą poilsį išėjusi pašnekovė nekantraudama laukia šiltesnių …
Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas sako neneigiantis „netyčinės klaidos“, kai jo šeima gaudama Europos Sąjungos išmokas dirbo svetimą žemę, tačiau nemato pagrindo atsistatydinti. „Aš pripažinau, kad tai buvo netyčinė klaida, ar tai yra pagrindas mano atsistatydinimui – jei taip pažiūrėjus Lietuvoj situaciją, šimtas tūkstančių pareiškėjų turėtų panašią problemą“, – pirmadienį LRT televizijos laidoje „Dėmesio centre“ sakė …
Prienų valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau-VMVT) informuoja, kad 2018 m. kovo 23 d. gavo Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto tyrimų atsakymą , kuriuo patvirtinta, kad trims šernų gaišenoms, rastoms Prienų r. sav., Stakliškių seniūnijos Seniavos kaime nustatytas afrikinis kiaulių maras (toliau-AKM), netoli tos vietos, kur prieš mėnesį ši liga buvo nustatyta dar …
Prieš šv. Kalėdas Stakliškių seniūnijos ūkininkus pasiekė nekokios žinios – parengtame naujame nenašių žemių žemėlapio projekte Stakliškių seniūnijos nebėra. Tai reiškia, kad Stakliškių seniūnijos ūkininkai kasmet praras ne mažiau kaip 0,5 mln. eurų tiesioginių išmokų. Stakliškių seniūnijos ūkininkai ūkininkauja nederlingose, kalvotose žemėse, kurių žemės našumo balas yra žemas. Stakliškių seniūnijoje deklaruojama apie 9000 ha žemės. …
2017 m. lapkričio pabaigoje Žemės ūkio ministras patvirtino paramos už žemės ūkio naudmenas ir tiesioginių išmokų administravimo taisykles 2018 metams. Taisyklėse numatyta keletas svarbių pakeitimų, kurių įgyvendinimui ūkininkai jau turėtų ruoštis iš anksto, planuodami sėjomainą, užsisakydami augalų apsaugos produktus, sėklas, nes rinkoje, dėl prastų šių metų meteorologinių sąlygų gali būti vasarinių augalų sėklų trūkumas, kylanti …
Prienų kultūros centre vyko ūkininkų šventė „Metų ūkis -2017“, sukvietusi visos savivaldybės ūkininkus jau 24-ąjį kartą. Susirinkusius žemdirbius ir garbius svečius daina „Labas rytas“ pasveikino Prienų kultūros centro vokalinė grupė „Aksomas“. Pirmas sveikinimo žodį tarė Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas, linkėdamas gerų artėjančių švenčių, o ateinančiais metais – optimizmo ir kantrybės. Ūkininkai savivaldybės …
Antradienį europarlamentarai pritarė ES žemės ūkio politikos peržiūrai, kuri suteiks ūkininkams daugiau galių derėtis su tiekėjais bei priemonių atsispirti krizėms. Atnaujintos ES žemės ūkio politikos taisyklės leis ES valstybėse pripažintiems ūkininkų susivienijimams ar organizacijoms savo narių vardu nevaržomai planuoti žemės ūkio produkcijos gamybą ir derėtis su perdirbėjais bei prekybos centrais dėl jos tiekimo nebijant, …
Kiekvieną vėlyvą rudenį, baigiantis ūkio darbams, Išlaužo krašto ūkininkai susirenka į tradicinę šventę „Rudens kraitė“. Spalio 27 d. popietę į Išlaužo seniūnijos salę atskubėjo tik keletas ūkininkų. Ypač lietingi metai, dienos dargana bei rūpesčiai ūkiuose šiemet ūkininkų nedžiugina. Prisėdusius prie rudens vaišių stalo ūkininkus su pasibaigusiu dar vienu žemės ūkio sezonu sveikino …
Dėl liūčių žemės ūkiui padarytų kelių dešimčių milijonų eurų nuostolių, šalyje paskelbta ekstremali situacija. Skaičiuojama, kad šį rudenį apsemta daugiau nei 140 tūkst. hektarų pasėlių ir dėl to kai kuriuose rajonuose liko nenuimta iki 50 proc. derliaus. Tad šiame kontekste vis dažniau keliamas klausimas, ar problemos mastą iš dalies galėjo amortizuoti melioracijos statiniai. Specialistai įsitikinę, …
Antradienį Europos Parlamentas (EP) pritarė siūlymui palengvinti organinių ir iš atliekų pagamintų trąšų prekybą ES. Šiuo metu galiojančios ES taisyklės reguliuoja įprastų neorganinių trąšų, kurios iškasamos ar gaminamos cheminiu būdu, rinką. Jos netaikomos organinėms ir iš atliekų gaminamoms trąšoms, kurios prisideda prie žiedinės ekonomikos plėtros. Naujosios taisyklės suvienodintų organinių trąšų tiekimo ES vidaus …
Antradienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas (EP) ragina iki 2022 m. pabaigos uždrausti naudoti herbicidus, kurių veiklioji medžiaga yra glifosatas. Europarlamentarai nepritaria Europos Komisijos iniciatyvai pratęsti glifosato patvirtinimo galiojimą dar dešimčiai metų, nes neišsklaidyti nuogąstavimai dėl šios medžiagos žalingo poveikio sveikatai. Kartu jie ragina pateikti planą, skirtą laipsniškai atsisakyti šios medžiagos turinčių herbicidų iki 2022 …
Rugsėjo 7 d. Prienų rajone vyko tradicinis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Josifo Taco melžimo mokymo centro inicijuojamas respublikinis švietėjiškas renginys „Geriausi melžėjai“, prie kurio prisidėjo ir Prienų r. savivaldybė. Renginio metu vykusiame melžėjų konkurse buvo išaiškintas rajoninio turo nugalėtojas, atstovausiantis Prienų rajono savivaldybei respublikiniame renginyje. Į ūkininko Jono Vilionio valdas Ašmintos seniūnijoje susirinko …
Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) kartu su Lietuvos Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) tiria, ar kooperatyvas „Pienas LT“ teisėtai panaudojo dalį Europos Sąjungos (ES) paramos. Bendrovės valdybos pirmininkas sako, kad bendrovė yra pateikusi informacijos teisėsaugai, tačiau nėra informuota apie tyrimo eigą. „Bendradarbiaujama su Kovos su sukčiavimu tarnyba, teikiama jiems pagalba dėl kooperatyvo „Pienas LT“. …
Ruduo – beveik už lango, o daržininkai jau renka derlių. Kartais vienas kitas užderėjęs vaisius ar daržovė ima ir nustebina. Kaip šis įspūdingas 1 kg 35 g sveriantis raudonskruostis gražuolis, užaugęs prieniečio Romo Pužo šiltnamyje. Vyras sako, kad savo įspūdingą daržovę pirmajai parodė kaimynei, kuri ant savo palangės nokino apie 800 g pomidorą. Ji ir …
Liepos 14-ąją Aleksandro Stulginskio universitete (ASU) vyko Lietuvos agronomų sąjungos XXXI suvažiavimas ir pirmasis Agronomo dienos minėjimas. Renginio vedėjas Juozas Šalkauskas suvažiavimą pradėjo Jono Strielkūno eilėmis „Tėviškė“. Suvažiavime dalyvavo LR Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, ASU rektorius Antanas Maziliauskas, LAS pirmininkė Giedrė Butkienė, ASU Agronomijos fakulteto dekanė prof. dr. Aušra Blinstrubienė, LR Seimo nariai, apskričių ir …
Valstybinės maisto veterinarijos direktoriaus įsakymu yra išplėsta afrikinio kiaulių maro buferinė zona. Į išplėstą buferinę zoną papildomai įtrauktos Kurklių ir Kavarsko seniūnijos, Birštono, Elektrėnų savivaldybės, Kauno miesto ir rajono, Kėdainių r., Pakruojo r., Panevėžio miesto ir rajono, Pasvalio r., Prienų r., Širvintų r., Ukmergės r., Vilniaus miesto ir rajono savivaldybės. Vietovėse, įtrauktose į AKM buferinę …
Šiais metais Lauko dieną Prienų krašto ūkininkams birželio 7 dieną surengė Janinos Lugauskienės komercinė įmonė. Nuo pat ryto dangus niaukstėsi ir nežadėjo giedros, tačiau žemdirbiai džiaugėsi – juk lietus dabar toks reikalingas. Lauko dienoje dalyvavo UAB „Biovaga“ direktorė Danguolė Andrijauskaitė, UAB „Vitera“ vyr. agronomė Rita Jonynė, agronomas Aleksandras Lugauskas ir grupė ūkininkų. Intensyviai auga …
Pavasaris – sodininkams vienas labiausiai užimtų laikotarpių, kai sodo darbai įsibėga ir vos spėjame suktis. Gamtai kaip reikiant atbudus ne tik planuojame, kokias gėlynais ir želdynais puošti sodo erdves, kaip atbaidyti kenkėjus, bet ir kaip išlaikyti norimą augalų žalumą ištisą sezoną. Klaidų, laistant augalus, daro ir naujokai, ir sodininkaujantys ne vienerius metus. Kaip teisingai laistyti …
Jau saulutė daugiau siunčia ne tik šviesos, bet ir šilumos, kuri reikalinga ir žmonėms, ir augalams. Malonu pabūti gamtoje, ruošti žemę ir sėti sėklas naujam vegetacijos periodui, naujam derliui. Balandžio darbus reikėtų pradėti nuo kambarinių gėlių persodinimo. Iš pradžių persodinkite tas gėles, kurios serga ar kurių šaknys nebetelpa vazonuose. Jauni augaliukai persodinami kasmet. Didesniuose …
Jau saulutė daugiau siunčia ne tik šviesos, bet ir šilumos, kuri reikalinga ir žmonėms, ir augalams. Malonu pabūti gamtoje, ruošti žemę ir sėti sėklas naujam vegetacijos periodui, naujam derliui. Balandžio darbus reikėtų pradėti nuo kambarinių gėlių persodinimo. Iš pradžių persodinkite tas gėles, kurios serga ar kurių šaknys nebetelpa vazonuose. Jauni augaliukai persodinami kasmet. Didesniuose …
Lietuvoje primelžiama ir perdirbama dukart daugiau pieno, nei šalies gyventojai suvartoja. Likusią pagamintą produkciją, sudarančią iki 60 proc., perdirbimo įmonės turi realizuoti eksporto rinkose. Pieno produktai yra strateginė Lietuvos eksporto prekė, o prognozuojamas pasaulinės pieno gaminių paklausos augimas ilgalaikėje perspektyvoje sudaro palankias sąlygas sektoriaus plėtrai. „Pienininkystė yra viena perspektyviausių ūkinių veiklų, galinčių stipriai prisidėti …
Visi dažnai klausiame, kodėl mes nemylime vieni kitų, nemylime partinių veikėjų, funkcionierių, pagaliau nemylime Lietuvos ir emigruojame? Tokiai neapykantai atsirasti didelių dalykų nereikia. Įžeisk šeimos narį, kaimyną, bendradarbį ir tuoj pajusi, kad gyvenimas tapo nemielas. Jis man, tremtiniui, pirmos grupės invalidui, pasidarė nemielas, kai likimas lėmė, kad mano ūkio valdos kaimynu tapo „garsusis“ Tarybos narys, …
2017 m. kovo 7 d. grupė Prienų rajono savivaldybės ūkininkų susitiko su Prienų rajono savivaldybės meru Alvydu Vaicekausku ir administracijos direktoriumi Egidijum Visocku. Susitikimo metu ūkininkai nepritarė Ūkininkų sąjungos pirmininko Martyno Butkevičiaus ir Tarybos nario Jono Vilionio neigiamai nuomonei apie rajono Žemės ūkio skyriaus veiklą. Tai yra jų asmeninė nuomonė ir ambicijos, su kuriomis ūkininkai …
2017 m. kovo 15 d. įsigalios Valstybinės žemės suteikimo laikinai naudotis žemės ūkio veiklai vykdyti tvarkos aprašo pakeitimai. Įsigaliojus Aprašo pakeitimams, nustatyta tvarka bus suteikiami laikinai naudotis neperduoti naudotis ir neišnuomoti valstybinės žemės plotai, nesuformuoti atskirais žemės sklypais, esantys kaimo gyvenamosiose vietovėse ir miestams iki 1995 m. birželio 1 d. priskirtose teritorijose (išskyrus Vilniaus, …
Mūsų šalies veterinarijos specialistus neramina nesiliaujantys afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai ir protrūkiai. Šiais metais Lietuvoje užregistruoti 103 AKM užsikrėtę šernai, o praėjusią savaitę ligos protrūkis užfiksuotas ir kiaulių laikymo vietoje Biržų rajone. Praėjusiais, 2016 metais, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai 3 900 kiaulių laikymo ūkiuose patikrino, kaip įgyvendinamos biologinio saugumo priemonės. …
Europos Sąjungos sostinėje Briuselyje – neramumai. Vienos pagrindinių ES institucijų – ES Tarybos – pastatą užgriuvo pieno miltų lavina. Žemės ūkio ministrų tarybos metu surengtos simbolinės ES pieno gamintojų akcijos metu „iš dangaus“ sningančiais pieno miltais siekta atkreipti institucijų dėmesį į itin trapią situaciją pieno sektoriuje, didžiules intervencijoje esančias pieno miltų atsargas, kurias Europos Komisija …
Į Nyderlanduose vykusią Generalinę asamblėją susirinkusi Europos pieno taryba, jungianti ES, Norvegijos, Šveicarijos pieno gamintojus, švenčia veiklos dešimtmetį. Savo interesus nusprendę ginti organizuotai, 2006-aisiais keleto ES šalių senbuvių pieno gamintojai įkūrė Europos pieno tarybą. Per pastaruosius dešimt metų organizacija savo interesus gynė itin audringai – Briuselis, Liuksemburgas šios organizacijos dėka ne kartą skendėjo piene, traktoriai …
Praėjusį penktadienį Prienų kultūros ir laisvalaikio centre vyko ūkininkų pagerbimo šventė „Metų ūkis 2016“, kurį surengė Lietuvos ūkininkų sąjungos Prienų skyrius. Renginyje dalyvavo daug žymių svečių, panorusių pagerbti geriausius iš geriausiųjų, pabendrauti ir pakalbėti visiems aktualiais klausimais. Metai buvo sunkūs, pilni iššūkių Lietuvos ūkininkų sąjungos Prienų skyriaus pirmininkas Martynas Butkevičius pristatė renginio svečius, tarp …
Gyvulių ganymo sezonas jau po truputį baiginėjasi. Šiemet spaudoje mirgėte mirgėjo straipsniai apie vilkų padarytą žalą, sužalotus veršelius, avis, telyčias. Tai yra labai skaudūs susidūrimai su laukine gamta ir paprastai pažadina pykčio ir keršto jausmus. Taip, yra be galo skaudu, kai gyvulį augini, prižiūri, gydai, dažnai naktimis nemiegi ir atvykęs į bandą randi jį visą …
Gana sunkiomis gamtinėmis sąlygomis buvo nuimtas šių metų javų derlius ir pasėtos žieminės kultūros. Kaip vyko šie darbai, kokių nesklandumų ir nuostolių teko patirti mūsų krašto žemdirbiams, kalbamės su ilgamečiu agronomu-konsultantu Aleksandru Lugausku. Javapjūtė buvo sunki „Iš tikrųjų šių metų javapjūtė buvo sunki. Tokie lietingi ir nepalankūs metai pasitaiko kartą per dešimtmetį. Jau pavasaris nieko …
Spalio 14 dieną ūkininko Vidmanto Petraškos ūkyje Mardosų kaime vyko respublikinis šviečiamasis renginys „Geriausi melžėjai 2016“. Jame dalyvavo melžėjai iš 5 ūkių: Nijolė Litvaitienė (N. Litvaitienės ūkis), Danguolė Kučinskienė (Deimanto Kairiūkščio ūkis), Daiva Veiverienė (G. Masikonio ūkis), Žydrūnas Blažukas (V. Petraškos ūkis) ir Ričardas Janušas (R. Janušo ūkis). Gausiai susirinkusius konkurso dalyvius ir palaikymo komandų …
Artėjant ganiavos sezono pabaigai atsakingi ūkininkai ilgai nesvarsto ir nepalieka vadinamų „elektrinių piemenų“ laukuose – juos susirenka ir saugiai laiko nuo drėgmės apsaugotose patalpose. Nors demontuoti kelis kilometrus nusidriekusį aptvarą – nemažas rūpestis, tačiau palikus laukuose dėl lietaus, sniego ar įšalo įranga gali būti apgadinta ir kelti pavojų aplinkiniams arba tiesiog dingti. Tačiau ypač miškingose …
Pastebima, kad šiuolaikinėje visuomenėje daugėja žmonių, kurie nebesivaiko mitybos madų, o iš tiesų domisi tuo, ką valgo. Šie asmenys stengiamasi skaityti etiketes, vengti netinkamų priedų, pirkti šviežias ir ekologiškas prekes, bando sudominti tuo ir artimiausius žmones, sutuoktinius, vaikus. Sveika mityba turi savo taisykles ir principus, tačiau tikrai ne kiekvienas juos žinome. Tai ką reikėtų valgyti, …
Orą gryninantis kadagynas, išmanusis parkas, pieniška pasaka, žolynų grožio procedūros, dviračių takas aplink ežerą… Turizmo naujovių bei idėjų gausu ne tik besibaigiančios vasaros, bet ir rudeninėms kelionėms po Lietuvą. Į naktinį žygį – klausyti pelėdų Lietuvoje kadagiai nėra labai paplitę, tačiau pačioje Kauno pašonėje (apie 25 km nuo miesto centro) galima pasigrožėti unikaliu Kadagių slėniu. …
Rugpjūčio mėnuo – intensyvus laikotarpis, kai ne tik pradedame nuimti derlių, bet kartu ruošiamės ir ateinantiems metams. Laiku atlikę namų darbus, tikėtina, ateityje raškysime didesnius vaisius ir padėsime augalams gausiau derėti. Aleksandro Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto dekanas profesorius Viktoras Pranckietis pataria rugpjūčio mėnesį apgenėti vaismedžių vainikus, dar ant medžių išrūšiuoti vaisius, apsisaugoti nuo graužikų, ieškančių …
Rugpjūčio pradžia – pats darbymetis. Javų laukuose nuo ryto, kai tik nukrenta rasa, turėtų burgzti kombainai, į savo bunkerius leisdami auksinius grūdus. Tačiau darbų spartai trukdo nesiliaujantys lietūs, tad žemdirbiai gaudo kiekvieną pragiedrulių valandą, kad galėtų išvažiuoti į laukus ir nuimti derlių nors nuo keleto hektarų. Javapjūtei orai nepalankūs Birželį tvyrojusi sausra, o vėliau …
Į Žemės ūkio ministeriją atvykę didžiausių šalies pieno perdirbimo įmonių atstovai patvirtino: atslūgstant įtampai pasaulinėse rinkose, Lietuvoje pieno supirkimo kainos augs. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, akcentavusi, kad šalies žemdirbiams šiandien labiausiai rūpi superkamo pieno kaina, domėjosi pieno perdirbimo įmonių planais. Ne viena jų patvirtino atrandanti naujas eksporto rinkas. Nors į gerėjančią situaciją pasaulinėse …
Rugsėjo pabaigoje iškilmingoje ceremonijoje Lietuvos žemės ūkio ministerija pagerbs veikliausius ir aktyviausius kaimo žmones tradiciniuose apdovanojimuose „Lietuvos kaimo spindulys 2016”. Šiemet, pažymint Bendruomenių metus, apdovanojimai pirmą kartą bus skirti ne individualiems asmenims, bet visai kaimo bendruomenei. Paraiškas apdovanojimams bendruomenės gali teikti jau nuo šiandien. „Mūsų šalyje kaimo bendruomenių organizacijų skaičius artėja prie 2 tūkstančių. Tai …
Nuolat baksnojantys kaltinančiu pirštu į smulkiuosius kiaulių ūkius, stambūs komerciniai ūkiai dabar turėtų suklusti. Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai patikrinus biosaugos reikalavimų laikymąsi ūkiuose, paaiškėjo, kad problemų rasta 30 proc. smulkiųjų ūkių ir 27 proc. stambiųjų. „Mes visi suinteresuoti, kad kiaulininkystės sektorius išliktų, tačiau kaltinimais problemos neišspręsime. Per tuos metus nuveikta tikrai daug, mes …