Rinkimai į Europos Parlamentą: penki svarbiausi etapai

Gruodžio 9 d. įsigaliojus Seimo nutarimui dėl rinkimų į Europos Parlamentą datos paskyrimo, oficialiai prasidėjo šių rinkimų politinė kampanija. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išskyrė penkis svarbiausius etapus politinės kampanijos dalyviams, norintiems dalyvauti šiuose rinkimuose ir kelti kandidatų sąrašus.

Kaip praneša VRK, iki kitų metų kovo 18 d. vyks pirmasis dalyvavimo rinkimuose etapas – politinės kampanijos dalyvių registracija, kai priimami politinių organizacijų, kurios planuoja kelti kandidatų sąrašus į Europos Parlamentą, registracijos dokumentai.

Šiame etape politinės kampanijos dalyviai turi turėti (arba atsidaryti) banko sąskaitą, išsiimti pažymą apie sąskaitos likutį, sudaryti sutartį su kampanijos iždininku, užpildyti prašymą būti registruotam politinės kampanijos dalyviu bei visus šiuos dokumentus pateikti VRK.

Antrasis etapas – rinkimų užstato sumokėjimas. Rinkimų užstatas vienam kandidatų sąrašui yra lygus penkiems rinkimuose taikomiems VMDU dydžiams. Tam, kad galėtų kandidatuoti 2024 m. rinkimuose į Europos Parlamentą, politinė organizacija turės sumokėti 8995 eurus už vieną kandidatų sąrašą.

Jeigu kandidatų sąrašas rinkimuose surinks ne mažiau kaip 3 procentus rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų, politinės kampanijos metu šiurkščiai nepažeis Rinkimų kodekso nuostatų ir po rinkimų pateiks politinės kampanijos finansavimo ataskaitas su kitais Rinkimų kodekse numatytais finansiniais dokumentais, VRK rinkimų užstatą sugrąžins per 140 dienų nuo galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo. Kitu atveju, sumokėti rinkimų užstatai bus pervesti į valstybės biudžetą.

Trečiasis etapas – pareiškinių dokumentų pateikimas, kuris vyks nuo kovo 18 d. iki balandžio 5 d. 17.00 val. Šiame etape politinės organizacijos savo ir kandidatų pareiškinius dokumentus teiks VRK informacinėje sistemoje. Turi būti pateikti šie dokumentai: pareiškimas dalyvauti rinkimuose, keliamų kandidatų sąrašas, dokumentas, patvirtinantis rinkimų užstato sumokėjimą, įgaliojimas atstovui rinkimams, trumpa rinkimų programa, kandidatų anketos, jų metinių gyventojo pajamų ir turto deklaracijų (už praėjusius metus) išrašai, privačių interesų deklaracijos, pasižadėjimai laikytis draudimo papirkti rinkėjus, sutikimai būti politinės organizacijos keliamais kandidatais, pasirašyti įsipareigojimai, jeigu asmenys bus išrinkti, nutraukti darbą ar kitokią veiklą, nesuderinamą su Europos Parlamento nario pareigomis, kandidatų nuotraukos, biografijos ir kt.

Viename kandidatų sąraše kandidatų negali būti mažiau kaip 5 ir du kartus daugiau negu Lietuvoje renkamų Europos Parlamento narių skaičius, t. y. ne daugiau kaip 22. Europos Parlamente Lietuva turi 11 mandatų.

Per tris dienas nuo pareiškinių dokumentų priėmimo VRK išduos parašų rinkimo lapus ir sudarys galimybę rinkėjams savo parašais paremti konkretų kandidatų sąrašą elektroniniu būdu „Rinkėjo Puslapyje“. Prasidės ketvirtasis etapas – rinkėjų parašų rinkimas, kuris truks iki balandžio 25 d. Nuo parašų lapų išdavimo dienos iki balandžio 25 d. reikia surinkti bent 10 tūkstančių rinkimų teisę turinčių Lietuvos Respublikos piliečių ir nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje turinčių Europos Sąjungos piliečių parašų ir juos pateikti VRK.

Penktasis etapas prasidės, kai patikrinusi pateiktus pareiškinius dokumentus ir surinktus rinkėjų parašus, VRK priims sprendimą registruoti kandidatų sąrašą dalyvauti rinkimuose. Tai įvyks ne vėliau kaip gegužės 9 d. Po šio sprendimo, bet ne vėliau kaip gegužės 10 d., VRK savo svetainėje atvers kandidatų į Europos Parlamento narius duomenis visuomenei.

Tik registruoti kandidatai bus kviečiami dalyvauti specialiose rinkimų agitacijos laidose, kurias pagal VRK patvirtintas taisykles rengs Lietuvos nacionalinis transliuotojas LRT.

Visų etapų metu kandidatai į Europos Parlamento narius gali aktyviai bendrauti su rinkėjais, agituoti ir kitais būdais pristatyti savo kandidatų sąrašo rinkimų programą, tačiau svarbu, jog tai būtų daroma laikantis Rinkimų kodekso nuostatų.

Rinkimai į Europos Parlamentą Lietuvoje rengiami sekmadienį, kuris yra tuo pačiu laikotarpiu, kai visose Europos Sąjungos valstybėse narėse vyksta rinkimai į Europos Parlamentą. Lietuvoje renkama 11 Europos Parlamento narių. Iš viso Europos Sąjungoje bus išrinkta – 720 europarlamentarų.

Lietuvoje 2024 m. rinkimai į Europos Parlamentą vyks birželio 9 d.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close