Baigtas Kruonio HAE 1-ojo hidroagregato kapitalinis remontas

Didžiausius elektros energijos gamybos pajėgumus Lietuvoje vystanti ir valdanti „Ignitis gamyba“ sėkmingai užbaigė Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (KHAE) 1-ojo hidroagregato kapitalinį remontą. Atlikti darbai leidžia dar 15 metų pratęsti agregato tarnavimo laiką, užtikrinant patikimą elektros energijos gamybą ir papildomų paslaugų teikimą. Taip pat tai stipriai prisideda prie pasiruošimo sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais (KET) tąsos.

1-ojo hidroagregato kapitalinis remontas buvo vykdomas dviem etapais: pirmuoju etapu įsigytos remontui reikalingos detalės, antruoju – atliekami remonto darbai ir surinkimas. Po atliktų darbų atnaujintas hidroagregatas veikia ekonomiškiau bei reikalauja mažiau sąnaudų.

Pradiniame hidroagregato remonto etape buvo užsakytos detalės iš Ukrainos, kurios Lietuvą turėjo pasiekti 2022 metų viduryje. Tačiau dėl karinių veiksmų gamybinė veikla buvo sustabdyta ir atnaujinta tų pačių metų 3-ąjį ketv. Pagamintos dalys Lietuvą visa apimtimi pasiekė 2023 metų viduryje.

„2018 metais sėkmingai atlikome 2-ojo hidroagregato kapitalinį remontą, o įgytą patirtį pritaikėme atnaujinant 1-ąjį. Remonto darbus planavome užbaigti gerokai anksčiau, tačiau projektas susidūrė su iššūkiais dėl karo Ukrainoje, kur buvo gaminamos remontui reikalingos dalys. Vis dėlto, konstruktyvus ir glaudus bendradarbiavimas su rangovais leido sėkmingai įgyvendinti projektą“, – akcentuoja Raimondas Minkevičius, „Ignitis gamyba“ Hidroelektrinių eksploatacijos departamento vadovas.

Milžiniško rotoriaus įstatymas – milimetrų tikslumu

Praėjusių metų liepą prasidėjo antras KHAE 1-ojo agregato kapitalinio remonto etapas. Jo metu vienu didžiausių iššūkių tapo 560 tonų sveriančio rotoriaus įstatymas milimetrų tikslumu į statoriaus šachtą. Ypatingo kruopštumo reikalaujantį darbą atliko 34 metus krano operatore dirbanti Regina Kmieliauskienė, ilgametė „Ignitis gamybos“ darbuotoja.

„Krano operatoriaus darbas yra atsakingas ir kruopštus, nes nuo jo priklauso ne tik įrenginio apsaugojimas, bet ir žmonių gyvybės. Tokio dydžio ir svorio rotorių įdėti į statoriaus šachtą teko pirmą kartą. Nors buvo abejonių, bet vykdant visas atsakingo darbuotojo komandas, viskas vyko sklandžiai“, – teigia R. Kmieliauskienė.

Hidroagregatai – svarbūs visai šaliai

KHAE, turinti keturis hidroagregatus, kurių bendra galia yra 900 MW, užtikrina didžiąją dalį būtino avarinio rezervo Lietuvos elektros energetikos sistemoje. Atsižvelgiant į tai, kad hidroagregatai eksploatuojami daugiau nei 30 metų, būtini jų kapitaliniai remontai, kurie garantuoja patikimą įrenginių veiklą.

Tokia priežiūra yra svarbi tiek komercinių paslaugų, tiek avarinio rezervo ir kitų Lietuvos elektros energetikos sistemos saugumo paslaugų teikimui.

Šiuo metu vyksta 5-ojo hidroagregato projektavimo darbai. Įrengus papildomą 110 MW galios agregatą, KHAE pajėgumai išaugs iki 1010 MW – ji taps viena didžiausių energijos kaupimo įrenginių Europoje.

5-ojo hidroagregato įrengimo darbai turėtų būti užbaigti iki 2026 m. pabaigos.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close