„Revuonos“ vidurinės mokyklos delegacija tarptautiniame susitikime

Šiais laikais mūsų gyvenimas yra labai mobilus. Žmonės išvyksta gyventi ir dirbti į užsienio šalis. Vieni savo iniciatyva, skalsesnio duonos kąsnio ieškodami, kiti, dirbantys tarptautinėse kompanijose ar Lietuvos diplomatinėse ar karinėse atstovybėse, yra perkeliami laikinam darbui į užsienio šalis. Neretai su tėvais į užsienį išvyksta ir mokyklinio amžiaus vaikai.

Gerai, jei vietovėje, į kur persikeliama, yra lietuvių bendruomenė ar lietuvių mokyklos. Tačiau jei jų nėra, vaikas mokosi mokykloje užsienio kalba, su draugais taip pat bendrauja ne lietuviškai, žiūri vietines TV laidas. Ilgainiui lietuvių kalba būna vartojama tik kalbantis šeimoje. Tai nėra abstraktus pavojus lietuviškumui, tai realūs sunkumai, kylantys vaikams. Juk neretai moksleiviai kartu su tėvais grįžta ir toliau gyvena Lietuvoje, o keleri svetur praleisti metai daro neigiamą įtaką jų lietuvių kalbos žinioms ir įgūdžiams.

 

Šios problemos aktualios ne tik Lietuvai, bet ir kitoms Europos šalims, todėl Prienų „Revuonos“ vidurinė mokykla kartu su šešiomis švietimo įstaigomis iš Estijos, Graikijos, Latvijos, Švedijos ir  Vokietijos dalyvauja Comenius projekte „PUMO – PUpils on the MOve“. Projekto tikslas – išsiaiškinti situaciją, mokinių poreikius ir paruošti rekomendacijas mokytojams, kaip nuotoliniu būdu vesti pamokas užsienyje gyvenantiems mokiniams. Projektas vyks dvejus metus.

 

Balandžio viduryje Lietuvai atstovaujanti Prienų „Revuonos“ vidurinės mokyklos komanda, kurią sudarė direktorės pavaduotoja ugdymui Rasa Alaburdienė, pradinių klasių mokytoja Rita Dirdienė ir lietuvių kalbos mokytoja Vytautė Kurtovienė, buvo išvykusi į Eseno miestą (Vokietija). Eseno-Diusburgo universitete vyko projekto dalyvių susitikimas. Jo metu buvo aptarti jau atlikti darbai bei numatyti darbai ateinančiam pusmečiui. Artimiausias projekto dalyvių darbas – apklausti šimtus mokinių, mokytojų ir jų tėvų, laikinai ar nuolat gyvenančių užsienyje, apie gimtosios kalbos situaciją. Mokykla kviečia bendradarbiauti tėvus ir mokinius, išvykusius į užsienį, taip pat mokytojus, kurių mokiniai yra išvykę į užsienį. Mums svarbi Jūsų nuomonė. Taip pat mes manome, kad galime Jums pagelbėti. Jau pačiu artimiausiu metu Prienų „Revuonos“ vidurinės mokyklos tinklalapyje http://www.revuona.prienai.lm.lt/pumo rasite ne tik nuorodas į anketas, kuriomis norime išsiaiškinti poreikius bei situaciją, tačiau ir kitos naudingos informacijos.

 

Vizito metu projekto dalyviai ne tik daug diskutavo, skaitė ir klausėsi kitų skaitomų pranešimų, derino darbus ir jų atlikimo terminus, bet ir apsilankė Eseno anglies kasykloje bei kokso gamykloje, kurios buvo atidarytos 1961 m., gyvavo apie 30 metų ir yra pripažintos UNESCO pasaulio paveldu. Vienas vakaras buvo skirtas pažinčiai su vokiško alaus istorija, gamybos technologija ir tradicijomis.

 

Vykstant nuolatinei kaitai, natūralu, kad išvykstančiųjų iš Lietuvos daugėja. Vaikų, gyvenančių užsienyje, lietuvių kalbos įgūdžiai prastėja, todėl kyla poreikis mokytis gimtosios kalbos. Šis projektas – puiki galimybė išsiaiškinti poreikį ir galimybes nuotoliniu būdu mokyti savo kalbos, kuri yra mūsų tautinės tapatybės pagrindas. Net ir gyvendami toli nuo savo krašto, vaikai turi suprasti gimtosios kalbos svarbą.

 

R. Alaburdienė ir V. Kurtovienė,

„Revuonos“ vidurinė mokykla

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close