Vasario 8 d. Birštono muziejuje atidaryta Alytaus kraštotyros muziejaus parengta paroda „Kai sieloms neliko medžių“. Paroda apima vienos iš baltų genties – jotvingių palikimą Pietų Lietuvoje. Toks poetiškas parodos pavadinimas slepia jotvingių tikėjimą pomirtiniu sielos persikėlimu. Esą žmogui mirus, jo siela apsiprausdavusi ežere ir persikeldavusi į medžius: vyrų – į ąžuolus, moterų – į liepas ir egles. Parodoje pateikiamos jotvingių vardo vartojimo apraiškos šiandieniniuose įvairiausių objektų pavadinimuose. Vienoje parodos dalyje pristatomi objektai, kuriais jotvingių, Jotvos vardai visoje Lietuvoje įprasminami šiandieninių žmonių. Antrojoje – identifikuojami Pietų Lietuvos vietovardžiai, asmenvardžiai, kuriuos tyrinėtojai laiko jotvingiškos kilmės. Tuo tikslu 2013 m. muziejininkai surengė ekspediciją, kurios metu fiksavo jotvingiškus geografinius, istorinius objektus, esančius Alytaus, Lazdijų, Varėnos rajonų ir Druskininkų savivaldybėse. Informacija apie šiuos objektus bei jų fotografijos pateikiamos interaktyviame žemėlapyje, taip pat ant lašo formos skydų, menančių narsios ir karingos genties kovinius skydus. Šiandien ,,Jotvingių“ vardu vadinama daugiau kaip 40 įvairių objektų. Tai parduotuvės, įvairaus pobūdžio organizacijos, literatūrinės premijos, keletas muzikinių ir literatūrinių kūrinių, maisto produktai ir alkoholiniai gėrimai, muziejus, šokių kolektyvas, kelionių agentūra, laivas, vaistinė, klinika. 15-oje Lietuvos miestų ir miestelių ,,Jotvingių“ vardu pavadintos gatvės. Tačiau toks sąrašas nėra galutinis – kasmet atsiranda jotvingių vardą įprasminančių naujų pavadinimų. Mūsų krašte sutinkamos pavardės Tamulynas, Radžiukynas, Balčiukynas, Kavolynas, Mardosa – taip pat jotvingių genties palikimas.
Parodą pristačiusi muziejininkė Deimantė Aidukaitė ir mokytoja Daiva Snapaitienė susirinkusiuosius ir Birštono gimnazijos gimnazistus pakvietė dalyvauti viktorinoje. Dalyviai tuoj pat skubėjo ieškoti atsakymų parodos ekspozicijoje. Pirmieji, teisingai atsakę į klausimus, buvo apdovanoti Alytaus kraštotyros muziejaus išleista knyga „Alytaus rajono piliakalniai“ bei natūralaus vaško žvakėmis.
Maloniai kviečiame aplankyti šią parodą Birštono muziejuje ir patiems išbandyti interaktyvųjį jotvingių žemėlapį.
Birštono muziejaus vyr. fondų saugotoja A. Sabaliauskaitė

062

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close