Kiekvienas mokinys gali patirti mokymosi sėkmę

Kiekvienas mokinys patirs sėkmę, jei pats valdys savo mokymąsi. Mokyklos metodinei tarybai pasiūlius, šių mokslo metų pirmąją savaitę skyrėme savivaldžiam mokinių mokymuisi aptarti.

Antradienį mokymosi patirtimi dalinosi 3–4 klasių mokiniai, vadovaujami psichologės Ievos Žukovienės ir padedami savo mokytojų Jelenos Knašienės,Vilmos Daunienės. Iš veikloje taikyto nebaigtų sakinių metodo sužinojome, kad pradinukams mokytis patinka, nes „kasdien išmoksta vis po naują dalyką ir yra įdomu“, „yra draugų“. Per pamokas jie geriausiai išmoksta, kai „susikaupia“, „būna tyla ir ramybė“, „įdėmiai klausosi mokytojos“. O būna sunku susikaupti, kai „kiti pradeda triukšmauti ir juoktis“, „kai suolo draugas kalbina ir nukreipia dėmesį“. Kokius patarimų ir pasiūlymų trečiokai ir ketvirtokai duoda bendraklasiams ir savo mokytojoms? „Daugiau pasitikėjimo vienas kitu“, „draugiškumo ir savarankiškumo“, „jei nemoki atlikti užduoties, tai paprašyk draugo ar mokytojos pagalbos“, „kad būtum protingas, reikia daug namie mokytis“. Įsitikinom, kad ir padrąsinimai pradinukams labai svarbūs.

Trečiadienį pirmąsyk mokykloje vyko psichologės vedamas „Aktyvusis mokinių susirinkimas“, kurio metu 5–10 klasių mokiniai diskutavo, kas jiems trukdo ir padeda mokytis bei prisiėmė įsipareigojimus geriau mokytis.

Mokinių manymu, geriau mokytis jiems trukdo kai kurių bendraklasių nenoras tikslingai dirbti pamokose, per dideli namų darbų krūviai, vis dar pasitaikantys pasišaipymai, kai bendraklasis suklysta. Mokiniai pageidauja, kad mokytojai galėtų parengti daugiau užduočių, iš kurių jie pasirinktų norimą savarankiškam darbui pamokose. O pamokoms pasibaigus, mokiniai norėtų ramios vietos mokymuisi. Mokiniams aktuali ir poilsio zonų stoka.

Kaip mokymuisi padedantį dalyką mokiniai išskiria šias vertybes: pagalbą, draugiškumą, palaikymą, supratingumą, bendravimą. Jie pastebi, kad labai svarbios ir paties mokinio pastangos. Kaip ir kompetencijų ugdymasis. Kas be ko, mokymuisi svarbi graži bei tvarkinga mokyklos aplinka, individualios pažangos stebėjimas, mokinių veiklos vakarai su nakvyne mokykloje ir… skanus maistas.

Mokymosi sėkmei patirti mokiniai sau siūlė pamokų metu „mažiau tingėti“, „labiau susikaupti“, „klausti, konsultuotis“, „būti atidesniems ir atidžiai klausytis“, „nepasiduoti provokacijoms“, „nepraleisti pamokų“, „išsiaiškinti, kas neaišku“, „eiti anksčiau miegoti“. Draugams linkėjo „laikytis mokyklos taisyklių“, „padėti vienas kitam“, „būti draugiškiems“, „išklausyti kitą“, „išdrįsti pasakyti savo ir įsiklausyti į kitų nuomonę“, „netrukdyti kitiems“, „dalintis žiniomis“ „drąsinti, rodyti pagarbą vienas kitam“. Iš mokytojų laukia daugiau „patarimų, kaip lengviau išmokti“. Norėtų, kad mokytojai būtų linksmesni, išklausantys, organizuojantys daugiau projektinės veiklos ir savarankiško mokymo(si) dienų. Mokiniai taip pat pageidautų didesnio tėvų aktyvumo mokykloje, trokšta, kad tėvai jais labiau pasitikėtų, „skatintų, pagirtų, pasidžiaugtų, išklausytų, padėtų, padrąsintų“. Mokiniams labai svarbi tėvų pagalba ir domėjimasis jų sėkme mokykloje.

Baigiantis susirinkimui mokiniai susitarė, kokius 1–3 jiems svarbius įsipareigojimus mokantis įvairių dalykų įgyvendins šį mėnesį, šį trimestrą ar per visus mokslo metus. Tokį įsipareigojimų dokumentą kaip priminimą pakabins savo klasėse.

Ką mes, mokytojai, supratome? Supratome, kad susirinkimo metu išsakytos mokinių mintys taps atspirties tašku įgyvendinant 2019–2020 m. m. mokyklos ugdymo plano tikslą: „Įgalinti kiekvieną mokinį siekti asmenybinės brandos valdant savo pačių mokymąsi, pasiekimus bei pažangą pagal asmeninės raidos galimybes“.

Dalia Visockienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close