Statyboje – mažiau žūčių ir sunkių sužalojimų

Valstybinė darbo inspekcija informuoja, kad šių metų rugpjūčio pradžios išankstiniais duomenimis, buvo gauti 27 pranešimai apie įvykius darbe, dėl kurių darbuotojai mirė, ir 80 pranešimų – apie sunkiai sužalotuosius darbe. Palyginti su ankstesnių metų tuo pačiu laikotarpiu, žūčių darbe skaičius išliko panašus, sunkių nelaimingų atsitikimų darbe dešimčia sumažėjo.

Žūtys ten, kur jų pernai nebuvo. Nuo metų pradžios daugiausiai nelaimingų atsitikimų darbe įvyko apdirbamojoje pramonėje – 5 mirtini ir 9 sunkūs, transporto įmonėse – 5 mirtini ir 18 sunkių, statybos įmonėse – 4 mirtini ir 14 sunkių, žemės ūkio įmonėse – 3 mirtini ir 8 sunkūs. Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, išskirtina statyba – joje šiais metais dvigubai mažiau ir žūčių, ir sunkių sužalojimų; perpus mažiau sunkių traumų ir apdirbamojoje pramonėje. Tačiau tokių nelaimių daugiau įvyko žemės ūkyje, miškininkystėje. Net 3 mirtini atvejai šiemet didmeninės ir mažmeninės prekybos, variklinių transporto priemonių remonto įmonėse, o pernai tuo pačiu laikotarpiu žūčių jose nebuvo.

Pavojingais darbais išlieka statybos remonto, sandėliavimo, transportavimo, pakrovimo, iškrovimo bei techninių priemonių, mechanizmų, darbo įrenginių remonto, aptarnavimo darbai – sunkūs sužalojimai ir žūtys atliekant šiuos darbus sudaro apie pusę visų šalyje įvykusių sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe.

Krintama iš aukštai, žaloja daiktai, galvijai ir keleiviai… „Sunkių nelaimingų atsitikimų darbe tyrimai rodo, kad apie trečdalis tokių nelaimių įvyko žmogui nukritus iš aukštai,“ – pastebi VDI Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas. Darbuotojai sunkiai susižalojo įvairiais atvejais: nuslydus kopėčioms nukrito UAB „EPDM sistemos“ stogdengys; kartu su krautuvo šakių platforma nukrito ir joje buvę bei grūdų sandėlio lietvamzdžius tvarkę UAB „Raseinių grūdai“ darbuotojai; iš maždaug 6 m aukščio nukrito šlaitinio stogo gegnes tvirtinęs UAB “Ilvesta” darbuotojas; nuo Vilniuje statomo administracinio pastato perdangos maždaug iš 21 m aukščio nukrito UAB „Axis Power“ statybininkas; Šalčininkėliuose nuo kopėčių maždaug iš 3 m aukščio nukrito gaisrą gesinęs Šalčininkų rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos ugniagesys gelbėtojas. Tarp šių atvejų ir kiti, ne tokie „klasikiniai“, tačiau aplaidų darbo organizavimą liudijantys įvykiai: nuo kopėčių iš 0,7 m aukščio nukrito medelių šakas genėjusi Klaipėdos Suaugusiųjų gimnazijos kiemsargė; Vilniaus VšĮ Mykolo Marcinkevičiaus ligoninėje nuo tokio paties aukščio stalo nukrito kanalizacijos vamzdį valęs santechnikas.

Nemažai sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyko nukritus daiktams, ruošiniams, kroviniams, jiems pasislinkus ar nuvirtus (medienos apdorojimo ceche paketų komplektavimo įrenginys prispaudė ir sunkiai sužalojo UAB „Germanika“ staliui montuotojui kojas; UAB „Termopalas“ stalių nubloškė pajudinta medžio drožlių plokščių atraižų krūva; hidromanipuliatoriumi iš automobilio iškraunami trinkelių padėklai užgriuvo UAB „Kelmės vietinis ūkis“ pagalbinį darbininką); kone 20 proc. sužalojimų – dėl žmogaus griuvimo (ne vienas atvejis, kai lipdami į vilkiko kabiną ar iš puspriekabės, autovežio platformos neišlaikė pusiausvyros, nukrito ir sunkiai susižalojo vairuotojai).

Kasmet kartojasi įvykiai, kai ūkiuose darbuotojus sunkiai sužaloja varomi ar melžiami galvijai. VDI pranešama ir apie netipinius sužalojimus darbe: maršrutiniame autobuse be bilieto važiavęs keleivis išstūmė kontrolierių iš autobuso, spyrė pargriuvusiam kontrolieriui į koją ir sunkiai sužalojo; darbuotojas nuo pastolių metė saują praskiesto statybinio mišinio ant žemės stovinčiam kitam darbininkui į veidą, mišinys pateko į akį ir ją nudegino; pietų pertraukos metu priėjęs iš nugaros pagalbinis darbininkas kirviu smogė į galvą direktoriui

Savo gyvybe rizikavo ir patys. „Nors dažna nelaimių darbe priežastis ta, kad darbdavys neužtikrino darbuotojų saugos ir sveikatos vidinės kontrolės ar nekontroliavo, kad darbuotojai laikytųsi jiems privalomų vykdyti reikalavimų, – pabrėžia S. Balčiūnas, – reikia nuolat priminti ir apie paties darbuotojo atsakomybę bei pareigas. Nelaimių tyrimai rodo, kad atlikdami darbus darbuotojai dažnai nesilaikė vadovų duotų nurodymų ar sąmoningai rizikavo savo sveikata ar gyvybe. Dėl šios priežasties įvyko apie 40 proc. ištirtų sunkių nelaimingų atsitikimų darbe.“

Didelė dalis sunkiai (40 proc.) ir mirtinai (30 proc.) sužalotųjų įmonėje, kurioje įvyko nelaimė darbe, dirbo pirmus metus. Didesnį darbo stažą įmonėje turintiems darbuotojams nelaimingi atsitikimai įvyksta kur kas rečiau.

Nukentėjusių neblaivių darbuotojų skaičius išliko panašus, kaip ir pernai tuo pačiu laikotarpiu: darbe žuvo 2 neblaivūs darbuotojai, 3 patyrė sunkius kūno sužalojimus – 2 iš pastarųjų dirbo statybos sektoriuje.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close