Ar galima gauti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą norint kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą?

Klausimas:

Noriu kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą. Ar galiu gauti nemokamą teisinę pagalbą dokumentų surašymui?

Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis

Asmeniui, ketinančiam kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą ir norinčiam gauti valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, galioja bendros tokios pagalbos skyrimo taisyklės.

Pagal Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymą antrinė teisinė pagalba yra teikiama Lietuvos Respublikoje teisėtai gyvenantiems asmenims, jeigu jų turtas ir pajamos neviršija Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytų turto ir pajamų lygių.

Nuo sausio 1 d. nemokamą valstybės garantuojamą antrinę teisinę pagalbą gali gauti asmenys, kurių metinės pajamos neviršija 10 minimalių mėnesinių atlyginimų (MMA) – 3 500 eurų. Jei asmuo, kuriam reikalinga teisinė pagalba, turi išlaikytinių, tai papildomai prie šios sumos pridedama po 3,75 MMA kiekvienam išlaikytiniui.

Dalinai mokamą valstybės garantuojamą antrinę teisinę pagalbą (kuomet valstybė padengia 50 proc. šios paslaugos kainos) gali gauti asmenys, kurių metinės pajamos neviršija 15 MMA – 5 250 eurų. Jei toks asmuo turi išlaikytinių, tai papildomai prie šios sumos pridedama dar po 5,5 MMA kiekvienam išlaikytiniui.

Įstatymas taip pat numato atvejus, kai antrinė teisinė pagalba gali būti teikiama neatsižvelgiant į asmens turtinę padėtį, pavyzdžiui: asmenims, gaunantiems socialinę pašalpą; asmenims, pripažintiems nedarbingais arba sunkiai neįgaliais arba sulaukusiais senatvės pensijos amžiaus, kuriems yra nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis ir kitais Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo 12 straipsnyje numatytais atvejais.

Tačiau įstatymas taip pat numato, kad net jei asmuo priskirtinas prie asmenų, turinčių teisę gauti antrinę teisinę pagalbą, gali būti atsisakyta tokią pagalbą teikti.

Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad antrinė teisinė pagalba kreipiantis į Europos Žmogaus Teisių Teismą teikiama tik surašant peticiją šiam teismui.

Kai peticija yra perduodama Vyriausybei, nemokamą teisinę pagalbą pareiškėjui gali suteikti Europos Žmogaus Teisių Teismas. Nemokama teisinė pagalba suteikiama tais atvejais, jei pareiškėjas neturi pakankamai lėšų apmokėti advokato išlaidoms ir jei Teismas nusprendžia, kad teisinis atstovavimas toliau nagrinėjant bylą yra būtinas.

Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.

Daugiau informacijos teisinio švietimo klausimais ieškokite Teisingumo ministerijos interneto svetainėje http://www.tm.lt/klausimai/duk

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close