Pirties sezoną atidaryk Birštone!

Ar jau prisirišote vantų žiemai? Dar ne? Nežinote, kam jų reikia? Dar nepavėlavote! Rugsėjo 12-ąją Birštone geriausi Lietuvos pirtininkai ne tik užkrės sveikos pirties virusu, bet ir padės tapti pirtininkais.

Mineraliniu vandeniu turtingas Birštonas ne tik pateisina, bet ir įtvirtina pirties kurorto vardą. Antrus metus iš eilės kurorte vyks nemokama, vietiniams gyventojams bei kurorto svečiams skirta šventė „Pamilk lietuvišką pirtį“. Čia geriausi Lietuvos pirtininkai – visų penkių Lietuvos vanojimo čempionatų nugalėtojai – smėlėtame paplūdimyje, prie III tvenkinio, ne tik vaikys garą, bet ir praves masinę vanojimo pamoką, pademonstruos savo meistrystę, atsakys į smalsuolių klausimus, pamokys vantų rišimo. Šventėje bus parūpinta beržų šakelių, tad lankytojai galės čia pat susirišti vantą ir įsitikinti, kad vantas galima rišti tol, kol lapai žali, tereikia paieškoti tam tinkamų medelių.

Be mobilių pirtelių, šiemet Birštone klimatą kaitins ir pirtis-vanotuvė, atkeliausianti tiesiai iš Lietuvos liaudies buities muziejaus Rumšiškėse. Birželio mėnesį čia vykusios šventės „Pirties diena“ metu energingieji Dvaro pirties klubo pirtininkai vanotuvėje vantomis išpėrė ne vieną dešimtį žmonių. Kokius stebuklus gali daryti vanta – „dvariečiai“ parodys ir Birštone.

Vanojimo pasirodymai vyks stiklinėje pirtyje, kurioje sumūryta mūrinė krosnis, todėl šioje mobilioje pirtyje garas itin kokybiškas, o laimingasis vanotojo modelis gaus ypatingą pirties procedūrą kaip tikroje stacionarioje pirtyje. Besidomintieji pirčių krosnimis, galės apžiūrėti stiklinės pirties mūrinę krosnelę, sužinoti apie jų statybos ypatumus.

„Tradicinė garinė lietuviška pirtis šiuo metu išgyvena renesansą, ją tarsi iš naujo atranda ne tik lietuviai, bet ir svečiai iš kitų kraštų. Tačiau vis dar atsiranda lietuvių, kurie atvykę į lietuvių gyvenimą ir buitį atspindintį muziejų Rumšiškėse pareiškia, kad čia esanti pirtis yra rusiška. Taigi stengiamės ir už muziejaus ribų skleisti žinią, kad Lietuvoje tūkstantmečius egzistavo pirtis su vantomis, savitais ritualais, ir lietuviams nereikėjo „importuoti“ kitos tautos tradicijų“, – atkreipia dėmesį vienas iš šventės organizatorių, viešosios įstaigos „Pirties kelias“ vadovas Valdas Rimavičius. Pirties entuziastų tikslas – pasiekti, kad lietuviai, ne mažiau nei suomiai, didžiuotųsi savo pirties tradicijomis, kad išsitrintų sovietmečiu susiformavęs paprotys pirtyje vartoti alkoholį.

Kaip ir pernai, šventėje nestigs itin azartiškų rungčių bei nepamirštamų reginių, o nugalėtojai bus pakviesti pasimėgauti gurmanišku garu į Dvaro pirtį. Birštono sanatorijos parūpins mineralinio vandens, gydomojo purvo. Norintiems įsimylėti lietuvišką pirtį, tereikia atsinešti rankšluostį, maudymosi reikmenis ir pirties kepurę.

11 val. prasidėsiantį renginį ves teatrališkas, charizmatiškas dainininkas Medonas. Kartą ištirpęs Dvaro pirties gare, jis įsimylėjo tradicinę garinę pirtį, būtent todėl jis atiduos duoklę šiai lietuviškai vertybei. Gali būti, kad skambės repas ir apie pirtį.

Šventę jau antrus metus iš eilės organizuoja Birštono savivaldybė. Kaip teigia Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė, „Birštonas – sveikatos ir harmonijos kurortas, todėl ir pirties tradicijos, jos ypatingos sveikatinimo savybės labai artimos kurortui. Džiaugiuosi, kad jau antrus metus iš eilės, antrąjį rugsėjo savaitgalį, Birštonas tampa „pirties kurortu“. Kviečiu rugsėjo 12 d. atvykti į Birštoną ir kartu su geriausiais Lietuvos pirtininkais atidaryti pirties sezoną bei užsikrėsti sveikos pirties virusu!“

 10339492_598979733546482_2051163970733252372_o

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close