Modernūs gatvių šviestuvai šviečia ir ryškiau, ir taupiau

Balandžio 29 dieną Birštono savivaldybės didžiojoje salėje vyko spaudos konferencija „Gatvių apšvietimo modernizavimas mažesniuose miestuose: Birštono patirtis“, kurioje buvo pristatyti elektros skirstymo bendrovės LESTO ir Birštono savivaldybės įgyvendinto bandomojo projekto rezultatai.

Konferencijoje dalyvavo Birštono savivaldybės administracijos direktorius Valentinas Vincas Revuckas, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Jovita Tirvienė, jos pavaduotojas Egidijus Dargis ir Energijos efektyvumo fondo valdytojos Viešųjų investicijų plėtros agentūros Fondų valdymo skyriaus vadovė Kristina Gabartaitė, Energetikos ministerijos ES paramos skyriaus vyr. specialistė Jurgita Karčiauskaitė bei LESTO bendrovės energetinio efektyvumo ekspertas Ignas Mikutis.

_RGF4269_lzn
Birštono savivaldybės administracijos direktoriaus V.V. Revucko teigimu, elektros skirstymo bendrovės LESTO ir Birštono savivaldybės įgyvendintas bandomasis projektas įrodė, kad pasirinkus efektyvesnį gatvių apšvietimą galima sutaupyti per 50 proc. elektros energijai skirtų lėšų. „Mes esame įsipareigoję taupyti energetinius resursus, tad pradėjome ieškoti, kaip tai padaryti. Žvilgsnis nukrypo į bendrovę LESTO ir jos vykdomą iniciatyvą „Tiek kiek reikia“, – kalbėjo V.V. Revuckas, džiaugdamasis, kad bandomasis projektas pavyko.
Pasak administracijos direktoriaus, metus trukęs bandomasis projektas, kai 14 LED technologijų šviestuvų buvo įrengta Jaunimo gatvėje, pasiteisino su kaupu, todėl visus bandomajam projektui naudotus šviestuvus nutarta įsigyti.
„Naujų šviestuvų privalumus įvertinti galima ir plika akimi – toje pačioje Jaunimo gatvėje šviečia ir senos, standartinio natrio tipo lempos. Naujieji šviestuvai šviečia ne tik daug ryškiau – jų apšviečiamas gatvės plotas yra daug didesnis. LED technologijų šviestuvai suvartojo tik 7601 kWh elektros energijos, tuo tarpu kitoje tos pačios gatvės pusėje švietusios 14 senų natrio lempų išeikvojo 13 324 kWh elektros energijos per tą patį laikotarpį“, – spaudos konferencijoje kalbėjo Birštono administracijos direktorius.
Miesto gyventojai taip pat patvirtino, kad naujieji šviestuvai šviečia ryškiau, apšviečia didesnį plotą.
Anot V. V. Revucko, LED šviestuvų efektyvumą būtų galima padidinti dar daugiau, iki 70 proc., gatvės apšvietimo valdymo punktuose įrengus šviesos intensyvumo reguliavimo technologiją.
Būtų pravartu tokiu būdu apšviesti ir kitas Birštono gatves, bet kol kas nėra finansinių galimybių. Tačiau ateityje tai bus sprendžiama.
„Birštono pavyzdys atskleidė, kad investicijos į šiuolaikiškas ir energiją taupiai naudojančias technologijas ilgainiui atsiperka. Mažiau vartojant elektros energijos taupomos lėšos, kurios gali būti panaudotos kitiems energetinį efektyvumą didinančioms priemonėms, tarkime, pastatų energetiniam efektyvumui didinti. Viliamės, kad Birštono pavyzdys padrąsins ir kitas savivaldybes išbandyti tvarų energijos vartojimą užtikrinančius projektus“, – sakė LESTO energetinio efektyvumo ekspertas I. Mikutis.
Pasak jo, vykdydama socialinę iniciatyvą „Tiek, kiek reikia“ LESTO siekia didinti įvairių organizacijų, o šiuo atveju – būtent savivaldybių susidomėjimą elektros energijos taupymo sprendimais. Jo teigimu, tikimasi, kad šis projektas paskatins tęsti gatvių apšvietimo modernizavimą tiek patį Birštoną, tiek ir kitus miestus.
Neseniai įsteigto Energijos efektyvumo fondo veiklas pristatė fondo valdytojos Viešųjų investicijų plėtros agentūros Fondų valdymo skyriaus vadovė K. Gabartaitė. Ji teigė, jog fondas teiks garantijas savivaldybių įgyvendinamiems gatvių apšvietimo modernizavimo projektams.
„Energijos efektyvumo fondo teikiamų garantijų galimybėmis jau domisi įvairių miestų savivaldybės. Jau sulaukėme klausimų iš Telšių, Vilkaviškio, Plungės, Palangos ir kitų savivaldybių“, – kalbėjo K .Gabartaitė.
Energetikos ministerijos ES paramos skyriaus vyriausioji specialistė J. Karčiauskaitė pridūrė, jog mažesniesiems miestams bus sudaryta galimybė pasinaudoti finansavimo įrankiais.
„Svarbiausia, kad miestai būtų pasirengę įgyvendinti projektus. Džiaugiamės, kad yra susidomėjimas miestų gatvių apšvietimo modernizavimo priemone“, – renginio metu sakė Energetikos ministerijos atstovė.
Trišalė sutartis dėl projekto „Tiek, kiek reikia miestui“ įgyvendinimo tarp LESTO, Birštono savivaldybės ir Italijos viešojo apšvietimo kompanijos „Enel Sole“ pasirašyta 2013 metų pabaigoje.
Kalbant apie energetinių resursų taupymą buvo paminėta, kad tam yra didžiulis potencialas. Vien tik gatvių apšvietimui per metus Lietuvoje reikia 3,5 mln. eurų, poreikis tinklų atnaujinimui siekia per 100 mln. Taigi didžiausia problema yra finansavimas, nes jokiame biudžete tokių pinigų nėra. Galimas bendradarbiavimas, įtraukiant ir privatų sektorių.
Buvo pažymėta, kad šių metų vasario mėn. Finansų ir Energetikos ministerijos bei UAB „Viešųjų investicijų plėtros agentūra“ pasirašė trišalę sutartį, kuria įsteigtas Energijos efektyvumo fondas. Jo dydis – 79,65 mln. eurų.
Energijos efektyvumo fonde (ENEF) generuojamos lėšos bus tikslingai investuojamos dviem pagrindinėmis kryptimis – viešiesiems pastatams atnaujinti ir gatvių apšvietimui sutvarkyti. Iki 2023 metų planuojama atnaujinti apie 57 tūkstančius gatvių šviestuvų ir renovuoti 400 tūkstančių kvadratinių metrų viešųjų pastatų.
ENEF – tai grįžtančių lėšų fondas, įsteigtas pagal 2014–2020 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų periodo reikalavimus. Naujai įsteigtas fondas suteiks galimybes efektyviau valdyti finansinius išteklius, taikant finansavimo modelius, kurie užtikrins papildomų lėšų pritraukimą ir ES fondų lėšų pakartotinį panaudojimą. Siekiama pereiti nuo dotacijų ir subsidijų finansavimo formų prie ilgalaikių pakartotinių finansavimo formų kūrimo – lengvatinių paskolų, garantijų teikimo, rizikos su privačiais investuotojais dalinimosi.
Energijos efektyvumo didinimas yra svarbus ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos mastu, nes bendra gatvių apšvietimo tinklų būklė yra prasta ir todėl gatvių apšvietimo infrastruktūrai modernizuoti būtinos investicijos.
Bandomasis projektas Birštone įgyvendintas kartu su šviestuvų, skaitiklių ir skydų įrengimą finansavusiu LESTO ir šviestuvus tiekusia italų kompanija „Enel Sole“. Šio projekto metu dalis Jaunimo gatvės šviestuvų (14 vnt.) buvo pakeisti LED technologijos šviestuvais, o kitoje pusėje liko senos natrio lempos. Elektros energijos vartojimą fiksavo specialiai įrengta metrologiškai patikrinta apskaitos įranga. 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close