Prienuose – kova su buitinėmis nuotekomis

 
Džiaugiamės, kad gyvename mieste prie vandens. Įsikūrėme abipus Nemuno. Privačių ir daugiabučių namų kiemais tyvuliuoja upeliai, aplinką pagyvina net trys tvenkiniai. Tik ar mokame saugoti ir branginti tai, ką turime? Ar neteršiame vandens telkinių buitinėmis nuotekomis?

Prienų rajono savivaldybės administracija įgyvendino projektą „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra Prienuose“. Projekto tikslas – užtikrinti gyventojams kokybišką geriamojo vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą. Įgyvendinus projektą, siekiama padidinti gyventojų, besinaudojančių centralizuota vandens tiekimo bei nuotekų tvarkymo sistema, skaičių. Planuojama, kad jis išaugs iki 396. Tuo tikslu atlikta vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtra Maironio, Medelyno, Vandenio ir Kalnų Sodų, Vilniaus gatvėse, taip pat Ignacavos kaime. Tikimasi, kad sumažės paviršinių ir požeminių vandenų tarša, pagerės aplinkos būklė, bus užtikrintas nepertraukiamas centralizuoto geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų funkcionavimas.

Kokia gi nuotekų tvarkymo padėtis mieste šiandien?
2012 metų kovo 30 dieną įvyko buitinių nuotekų tvarkymo patikrinimas Prienų mieste. Reide dalyvavo Prienų seniūnas Algimantas Matulevičius, Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Prienų rajono agentūros vyriausiasis specialistas Laimonas Katilius, UAB „Prienų vandenys“ atstovai Justinas Tamošiūnas ir Žingirdas Armanavičius.
Tokie patikrinimai vykdomi kiekvienais metais ir džiugu, kad yra teigiamų poslinkių. Prie miesto tinklų prisijungė daugiabučiai Žemaitės g. 81, F. Vaitkaus g. 177, nemažai individualių namų. Galime nuraminti miesto gyventojus dėl tvenkinio būklės Statybininkų gatvėje. Po daugelio metų Ignacavos kaime (VĮ „Prienų miško urėdija“) gyvenamieji namai prijungti prie nuotekų tinklų. Manome, kad iš esmės pasikeis šio tvenkinio vandens kokybė.
Tačiau patikrinimo metu nustatytas ne vienas pažeidimas. Ne kartą įspėti, bausti F. Vaitkaus g. 179, 181 namų gyventojai. Panaši padėtis ir J. Basanavičiaus g. 25, 25A, 25B (pastatai priklauso Irenai ir Stasiui Svetavičiams).
Birštono gatvės 28, 32, 34A namų gyventojai pila srutas, atliekas kur pakliuvo ir ant privačios Ž. Vaičiūnienės žemės. Dariaus ir Girėno gatvės 10 namo gyventojai ir toliau teršia upelį, prasta padėtis sodų bendrijos „Kalnai“ teritorijoje.

Prie naujų nuotekų tinklų iš 170 F. Vaitkaus gatvės namų prisijungė tik 31, V. Kudirkos gatvėje iš 95 – 18, Žemaitės gatvėje iš 92 valdų – 14, Pamiškio gatvėje iš 35 – 10; Medelyno gatvėje iš 54 – 8; Vilniaus gatvėje iš 17– 2, Maironio gatvėje iš 33 – 8.
Apmaudu, kad tiek daug gyventojų, turinčių visas sąlygas prisijungti prie nuotekų šalinimo tinklų, nė neketina to daryti. Tačiau Prienų seniūnija su aplinkos apsaugos pareigūnais, UAB „Prienų vandenys“ vadovais nenuleis rankų ir toliau vykdys stebėseną, lankysis pas gyventojus ir tikrins, ar tinkamai šalinamos nuotekos jų privačioje teritorijoje ir ar neteršiama aplinka.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close