home Pasaulyje Milžiniškas gaisras apnaikino Paryžiaus Dievo motinos katedrą (Notre Dame de Paris)

Milžiniškas gaisras apnaikino Paryžiaus Dievo motinos katedrą (Notre Dame de Paris)

Balandžio 15-ąją, apie 18 val. Paryžiaus Dievo Motinos katedroje kilęs gaisras sunaikino per daugiau nei 800 metų sukauptą krikščioniškąjį paveldą.

Paskutiniu metu katedrą buvo renovuojama, bandant išsaugoti senstančias ir laiko veikiamas konstrukcijas, todėl labai tikėtina, jog gaisras kilo būtent dėl vykdomų darbų.

Apie 18 val. vakaro ant katedros stogo pasirodžiusi ugnis kilo būtent ties renovuojama vieta. Gaisras kilo būtent pačiame katedros centre ir žaibiškai plito į visas puses.

Vos po valandos nuo gaisro mąsto užsidegusi katedros medinė smailė griuvo į katedros vidų, kartu su savimi nusinešdama ir dalį stogo konstrukcijų. Būtent ši griūtis ir padarė didžiausią įmanomą žalą. Per visą naktį su ugnimi kovoję ugniagesiai siekė išsaugoti kitus du - priekinius bokštus, kurių griūtis būtų tapusi dar didesnės žalos priežastimi. Nors ugnis persimetė ir į vieną iš bokštų - šiaurinį, visgi gaisrą bokšte pavyko suvaldyti ir jis nepakenkė pagrindinėms bokšto konstrukcijoms.

Nors buvo sunaikintas visas bažnyčios vidus, visgi pavyko išsaugoti ir įspūdingas, akmenines išorines sienas.

Daugeliui susirinkusiųjų kilo siaubas suprantant, jog kartu su katedra liepsnose žūsta ne tik 800 metų senumo paveldas, bet ir meno kūriniai.

Nors katedra buvo renovuojama, visiems maldininkams Gavėnios metu buvo sudarytos sąlygos joje lankytis. Joje buvo numatytos ir šv. Velykų iškilmės, todėl katedros viduje, kilus gaisrui, tebuvo per daug šimtmečių sukauptas meno paveldas.

Visgi, Paryžiaus mero pavaduotojas, dar katedroje šėlstant pragariškam gaisrui, patvirtino, jog pastebėjus ugnį ant stogo, katedroje buvusių žmonių greitos reakcijos dėka pavyko išgelbėti daug meno kūrinių. Stogu beplintant ugniai, iš vidaus viskas, kas buvo pajėgiama išnešti, buvo nešama į lauką ir išvežama į saugyklas. Vos prieš savaitę nuo stogo sraigtasparniais buvo nukeltos ir įžymiosios skulptūros.

Tiesa, dar bešėlstant ugniai, Paryžiaus mero pavaduotojas patvirtino, jog katedra bus atstatyta, kiek tai bekainuotų. Tiesa, tai gali būti sudėtinga. Nors ugnis nesunaikino akmeninių sienų, tačiau sunaikino visą konstrukciją rišančias medines sijas, dėl ko visas karkasas šiuo metu nėra itin stabilus. Visgi, išsaugotos išorinės sienos suteikia daugiau vilčių, jog padaryta žala nors ir kolosali, tačiau Paryžiaus simbolis, primenantis šios nakties siaubą - išliks ir bus atkurtas.

Jau paryčiais gaisrininkai patvirtino, jog gaisras suvaldytas, rusena tik keletas vietų. Jau netrukus, bus galima sužinoti kokio mąsto nuostolius patyrė katedra. Katedroje buvo ne tik meno kūriniai, bet ir svarbūs dokumentai bei krikščioniškieji raštai. Joje buvau saugoma ir Jėzaus Kristaus relikvija - erškėčių vainikas. Bažnyčią ugnis užklupo likus vos kelioms dienoms iki prieš 2000 metų įvykdytų Jėzaus Kristaus kankinimų bei šio vainiko uždėjimo jam.

The Holy Crown of Thorns is displayed during a ceremony at Notre Dame Cathedral in Paris March 21, 2014. The presentation of the relic, which was woven from thorn branches and believed to have been placed on Jesus Christ during the events leading up to his crucifixion, forms part of ceremonies marking the 800th anniversary of the birth and baptism of Saint Louis. REUTERS/Philippe Wojazer (FRANCE - Tags: RELIGION) - RTR3I2BO

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close