Valdančioji Lietuvos Respublikos Seimo koalicija nyra į nežinią, prieniškių sprendimas – dar neaiškus

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) į premjerus deleguotas Saulius Skvernelis neabejoja, kad koalicijos partnerių – Lietuvos socialdemokratų partijos – tarybai bus pasiūlyta priimti sprendimą trauktis iš valdžios. Tačiau jis mano, kad socialdemokratams pasitraukus, jų deleguoti ministrai galėtų likti dirbti.

„Aš net neabejoju, koks bus priimtas tarybos sprendimas. Žinant partijos pirmininko ir jo dabartinės aplinkos nusiteikimą ir veiksmus, kurie vyksta, tikrai bus siūlymas pasitraukti iš koalicijos“, – trečiadienį naujienų portalui delfi.lt sakė Vyriausybės vadovas.

Pirmadienio duomenimis, trauktis iš valdančiosios koalicijos su LVŽS siūlo 14 iš 18 apklaustų Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) skyrių.

Trečiadienio vakarą kalbėdamas LRT televizijos laidoje „Dėmesio centre“ Vyriausybės vadovas tvirtino, kad socialdemokratams palikus valdančiąją koaliciją, partijos deleguoti trys ministrai – užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, ūkio ministras Mindaugas Sinkevičius bei teisingumo ministrė Milda Vainiutė – ir toliau galėtų eiti pareigas.

„Socialdemokratų pasitraukimas tikrai nebūtų būtina sąlyga trauktis deleguotiems ministrams iš Vyriausybės. Aš kalbu apie visus tris socialdemokratų deleguotus ministrus. (…) Aišku, jei formuotųsi kita koalicija, būtų kitokie sprendimai“, – sakė premjeras.

S. Skvernelis pabrėžė, jog nelauks socialdemokratų sprendimo ir jau telkia balsus Seime, kad rudens sesijoje būtų priimti būtini sprendimai.

„Aišku, reikės, matyt, kurį laiką paliūdėti, gal ašarą išspausti…, bet, rimtai kalbant, mes tikrai negalime laukti ir nelauksime, kad būtume pastatyti prieš faktą. Turime daryti viską, kas susiję su Vyriausybės stabilumu ir tuo pačiu valstybės stabilumu, kad išvengtume tokių galbūt galimų politinių krizių“, – teigė jis.

„Dėl to, manau, mes turime užsitikrinti arba naujus partnerius, reikės tokio sprendimo, arba bent jau palaikymą pakankamo Seimo narių skaičiaus, kad būtų galima rudens sesiją sėkmingai dirbti, o toliau žiūrėti, kokie variantai – tai mažumos Vyriausybė, nauja koalicija, ta pati koalicija su socialdemokratais. Viskas kol kas yra įmanoma“, – kalbėjo premjeras.

Jis tvirtino dėl konkrečių sprendimų palaikymo parlamente nuolat bendraująs su opozicinių konservatorių, liberalų atstovais, LSDP frakcijos, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos–Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijų Seime nariais. S. Skvernelis prisipažino kalbantis ir su kai kuriais partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovais.

S. Skvernelis tvirtino neketinąs pats trauktis iš pareigų, jeigu dabartinė valdančioji koalicija žlugtų.

Socialdemokratai yra paskelbę skyrių apklausą dėl tolesnio darbo koalicijoje su „valstiečiais“, kai LVŽS su opoziciniais konservatoriais dėl urėdijų reformos sudarė rašytinį susitarimą. Socialdemokratai nurodo, kad Jonavos ir Alytaus rajono skyriai yra už tolesnį darbą su „valstiečiais“, dar du – Akmenės ir Širvintų – siūlo persiderėti dėl koalicinės sutarties. Už pasitraukimą iš koalicijos jau balsavo Telšių, Palangos, Šilalės, Utenos, Alytaus miesto, Marijampolės, Plungės, Vilniaus rajono, Varėnos, Radviliškio, Kupiškio, Pakruojo, Ignalinos, Biržų LSDP skyriai.

Iš viso LSDP vienija 60 skyrių. Jie savo nuomones turi pateikti iki rugsėjo 20 dienos, tuomet klausimą svarstys ir sprendimą priims LSDP taryba.

Mažesnieji koalicijos partneriai socialdemokratai klausimą dėl tolesnio darbo koalicijoje su „valstiečiais“ iškėlė, kai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pasirašė susitarimą su opoziciniais konservatoriais dėl urėdijų reformos.

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas partijos sprendimą dėl koalicijos žada po rugsėjo 20-osios.

Socialdemokratų frakcijos parlamente seniūnas Andrius Palionis, apklausęs partijos narius Seime, teigia, kad iš valdančiosios koalicijos su LVŽS nenori trauktis 13 iš 19 Seimo frakcijos narių.

Tuo tarpu Prienų rajono savivaldybės meras, LSDP Prienų skyriaus pirmininkas Alvydas Vaicekauskas teigia, jog LSDP Prienų rajono skyrius dar nepriėmė sprendimo dėl koalicijos su Valstiečių ir žaliųjų sąjunga LR Seime.

„Savo sprendimą svarstysime rugpjūčio pabaigoje. Kad skyrius turėtų išsamesnę informaciją apie padėtį koalicijoje, inicijavome susitikimą su partijos pirmininku Gintautu Palucku ir mūsų Seimo nariu, frakcijos seniūnu Andriumi Palioniu. Lengvo atsakymo nėra. Būdama koalicijoje partija turi daugiau galimybių įgyvendinti partijos programoje numatytus tikslus, priimti valstybei reikalingus sprendimus. Tačiau yra ir daug grėsmių: jeigu koalicijos partneriai neatsižvelgia į LSDP nuomonę, menkina jos padarytus darbus, buvimas bendroje komandoje su žymiai didesniu ir įtakingesniu partneriu gali būti pražūtingas mūsų partijai“, – sakė A. Vaicekauskas.

Prieniškiams teiraujantis, koks likimas laukia Prienų rajono savivaldybės tarybos koalicijos, meras teigė, jog „sieti koalicijos priklausomybę valstybėje ir savivaldybėse nereikėtų. Aš įsitikinęs, kad Prienuose, koks bebūtų mūsų sprendimas dėl koalicijos Seime, Valstiečiai ir žalieji išliks mūsų koalicijoje“.

Naujienų agentūros BNS užsakymu rinkos tyrimų kompanijos RAIT liepos 15–27 dienomis tiesioginio interviu būdu apklausta 1014 Lietuvos gyventojų nuo 15 iki 74 metų. Atliktos apklausos duomenimis, 25 proc. gyventojų mano, kad dabartinė koalicija turėtų tęsti darbą, 19 proc. apklaustųjų norėtų pirmalaikių Seimo rinkimų, 14 proc. tinkamiausia atrodytų „valstiečių“ mažumos Vyriausybė, o 13 proc. norėtų, kad valdžioje dirbtų „valstiečiai“ su konservatoriais. Duomenų paklaida siekia 3,1 procento.

„Valstiečių“ frakcija Seime turi 56 atstovus, socialdemokratų gretose dirba 19 parlamentarų. Socialdemokratai yra delegavę ūkio, užsienio reikalų ir teisingumo ministrus.

BNS-NG

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close