Kai sodo skruzdėlės tampa kenkėjais

Sodo skruzdėlės yra nedidelės, 4-5 mm ilgio, tamiai rudos arba juodos spalvos. Dažniausiai jos sutinkamos lauke, pastebimos ropinėjančios ant augalų, dirvožemyje. Kol skruzdėlė gyvena savo įprastą gyvenimą, ji yra tiesiog mažas vabzdys, tačiau kai dėl skruzdėlių kolonijų tenka purkšti vaismedžius ar tvarkyti iškeltas trinkeles, šis vabzdys tampa kenkėju.

„Per birželio liepos mėnesius gavome rekordinį užklausų, prašančių padėti išnaikinti skruzdėles, skaičių – pusantro šimto. Paprastai skruzdėlės tunelius išsirausia po žeme, kuri mažai judinama: prie vaismedžių, uogų, šiltnamyje. Dažnai, ieškodamos maisto, užklysta ir į gyventojų namus – ant grindų, virtuvės stalo jų galima išvysti ne vieną šimtą“, – pasakojo kenkėjų kontrolės vadovė Margarita Kutkaitė.

Priežastys, kodėl pastebimas skruzdėlių pagausėjimas, – palankios sąlygos vystytis.

„Šilta žiema, palanki dirvos ir oro temperatūra pavasarį ir vasarą sudaro sąlygas plėstis skruzdėlių kolonijoms. Kuo didesnė kolonija, tuo didesniame plote galima pastebėti skruzdėlių. Tik pabudusios iš žiemos miego, skruzdėlės darbininkės ima aktyviai ieškoti maisto savo kolonijos motinėlei ir augančioms lervutėms. Ir jei kolonija būna netoli žmogaus būsto, tai anksčiau ar vėliau jos pasirodo ir jame“, – kalbėjo biologas Liutauras Grigaliūnas.

Skruzdėlės maitinasi saldžiu ir baltymingu maistu.

„Sodo skruzdėlės gardžiuojasi amarų išskyromis – šį maisto šaltinį jos itin saugo, perneša ant obelų, trešnių, slyvų, serbentų gležnų lapų, kuriais maitinasi amarai, išskiria saldų ir lipnų skystį. Čiulpdami augalų sultis amarai padaro nemenką žalą vaismedžiams, vaiskrūmiams ir dekoratyviniams augalams“, – pabrėžė biologas.

Siekiant apsaugoti derlių nuo amarų, reikia skelbti karą skruzdėlėms. Pasak M. Kutkaitės, lizdai dažnai randami dirvoje ir po grindinio trinkelėmis saulėtoje pastatų pusėje.

„Norint išnaikinti sodo skruzdėles svarbu sunaikinti visą jų toje vietoje esančią koloniją. Tikslas – numarinti motinėlę. Tą galima padaryti naudojant specialias priemones, kurios iš karto nesunaikina skruzdėlių darbininkių – pirmiausiai jos turi paimti užnuodytą jauką ir jį nunešti į lizdą motinėlei. Karštas vanduo, įvairūs chemikalai, boro rūgštis naikina tik pavienius skruzdėlių būrius – toks būdas trumpalaikis“, – pabrėžė kenkėjų kontrolės ekspertė.

Skruzdėlių patalpose išvengti padės švara namuose: išneštos šiukšlės, sandariai laikomas maistas, nuolat valomi maisto likučiai, užsandarinti galimi įėjimai (plyšiai tarp durų, langų ir kt.). Neradusios maisto namuose skruzdėlės grįš jo ieškoti į lauką.

„Dezinfa“ – kenkėjų kontrolės ekspertai

Bendrovė „Dezinfa“ – viena iš pirmųjų privačių įmonių Lietuvoje, profesionaliai užsiimančių kenkėjų kontrolės paslaugomis. Nuo 2008 m. bendrovė priklauso stipriausiam kenkėjų kontrolės įmonių tinklui pasaulyje „Rentokil“. Lietuvoje veikia 5 įmonės padaliniai – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Šiuo metu „Dezinfoje“ dirba per 70 kenkėjų kontrolės ekspertų. Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas www.dezinfa.lt arba www.rentokil.co.uk.

 Skruzdeles

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close