Naujausi duomenys: 76 proc. Lietuvos gyventojų merus nori rinkti tiesiogiai

Daugiau nei trys ketvirtadaliai Lietuvos gyventojų mano, kad šalyje turėtų būti įteisinta galimybė miestų ir rajonų savivaldybių merus rinkti tiesiogiai. Tokiai idėjai nepritaria vos 8 proc. piliečių. Pagrindiniu tiesioginių merų rinkimų privalumu žmonės įvardija merų atsakomybės prieš rinkėjus didėjimą (42 proc.). 

Teisingumo ministras Juozas Bernatonis, kartu su Seimo nariais Milda Petrauskiene ir Albinu Mitrulevičiumi Seime įregistravęs įstatymų projektą dėl tiesioginių merų rinkimų, pažymi, kad politikai privalo atkreipti dėmesį į gyventojų nuomonę.

„Lietuvos žmonės eilinį kartą išreiškė tvirtą paramą tiesioginiams merų rinkimams. Todėl politikai turi jausti atsakomybę ir nekurti dirbtinių kliūčių tokių rinkimų įteisinimui Lietuvoje. Tikiuosi, kad dar iki vasaros Seimas priims tiesioginius merų rinkimus įtvirtinančias įstatymų pataisas ir jau kitais metais miestų bei rajonų vadovus žmonės rinks tiesiogiai“, – pažymi J. Bernatonis.

Teisingumo ministerijos užsakymu kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta gyventojų nuomonių apklausa parodė, kad 76 proc. Lietuvos gyventojų pritaria tiesioginių merų idėjai, 8 proc. nepritaria, o likusieji 16 proc. šiuo klausimu neturi nuomonės.

Paprašyti įvardinti pagrindinius tiesioginių merų rinkimų privalumus, dauguma respondentų (42 proc.) pažymėjo, kad tokie rinkimai padidins miestų ir rajonų vadovų atsakomybę prieš rinkėjus. 23 proc. apklaustųjų nuomone, merus pradėjus rinkti tiesiogiai sumažės užkulisinių partijų susitarimų formuojant vietinę valdžią. 16 proc. respondentų pabrėžė, kad tiesioginių merų rinkimų atveju miestų ir rajonų vadovai turėtų daugiau galių, todėl sėkmingiau spręstų gyventojų problemas. 12 proc. mano, jog pagerėtų miestų ir rajonų valdžios darbo kokybė, dar 6 proc. yra įsitikinę, kad vietos valdžios lygmenyje atsirastų daugiau demokratijos.

„Visiškai sutinku su dauguma Lietuvos žmonių, kad tiesioginiai merų rinkimai padidintų vietos valdžios atsakomybę prieš gyventojus. Todėl tiek nacionaliniame, tiek vietos lygyje dirbantys politikai turi įgyvendinti sprendimus, kurie didina žmonių pasitikėjimą valstybe. Tiesioginiai merų rinkimai yra vienas iš tokių sprendimų“, – sako teisingumo ministras.

J. Bernatonis, M. Petrauskienė bei A. Mitrulevičius pernai Seime įregistravo įstatymų pakeitimų projektą dėl tiesioginių merų rinkimų. Iki tol siūlyti projektai buvo grįsti Konstitucijos keitimu, kuriam reikėjo surinkti didelę daugumą Seimo narių balsų, todėl šie projektai strigdavo. Naujausias įregistruotas projektas yra parengtas dabar galiojančių Konstitucijos normų rėmuose, todėl jo priėmimo Seime tikimybė yra didesnė. Valdančiosios koalicijos politinė taryba pritarė, kad įstatymo pakeitimai būtų svarstomi jau Seimo pavasario sesijoje.

Siūlomas savivaldybės vadovų rinkimų mechanizmas – patogus piliečiams. Savivaldybių tarybų nariai, kaip ir dabar, bus renkami daugiamandatėje apygardoje, o meras – vienmandatėje. Atėjęs balsuoti savivaldybės gyventojas gaus du balsavimo biuletenius. Viename, kaip ir anksčiau, rinkėjas turės pažymėti partijos ar koalicijos sąrašo numerį ir iš jo išrinkti iki 5 asmenų, kuriems atiduoda pirmumo balsus. Taip bus išrenkami savivaldybės tarybos nariai. Kitame biuletenyje, kuriame bus įrašytos kandidatų pavardės, rinkėjas balsuos už savo pasirinktą kandidatą į mero postą. Daugiausia balsų surinkęs kandidatas taps meru nepriklausomai nuo to, kuri partija laimės daugumą tarybos narių mandatų.

Teisingumo ministerijos informacija

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close