Rita Balsevičiūtė žinoma ne tik Prienų rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Vieni ją vadina žolininke, žiniuone, kiti – istorike, etnografe, tautosakininke, o kai kas pavadina ir ragana. Žinoma, ragana – gerąja to žodžio prasme.

 

Nuo pat vaikystės Rita kartu su močiute vaikščiojo po aplinkinius miškus ir pievas, domėjosi įvairiais žolynais bei jų gydomosiomis galiomis, juos rinko, džiovino ir ne tik pačios naudojo, bet ir kitiems pagelbėdavo. Rita kalbėdama apie gamtą, augalus ir gyvūnus visada pabrėžia, kad su visais gamtoje reikia sugyventi ir „šiukštu, nieko neskriausti, nelaužyti, nekenkti“. Moteris savo žinias ir patirtį nuolat tobulina bendraudama su kolegėmis, pasisemdama žinių iš įvairių knygų ir enciklopedijų. Ko gero, Rita save laiko labiau istorike, tautosakos rinkėja, besistengiančia, kad kuo daugiau Stakliškių krašto žmonių pasakojimų, papročių, liaudies medicinos receptų ir kitokių svarbių atsiminimų nenugrimztų užmarštin, o būtų užrašyti ir išliktų ateinančioms kartoms.

R. Balsevičiūtė dirba Aukštadvario regioniniame parke, yra baigusi Lietuvos lokalinės istorijos studijas, o 2009 metais apsigynė ir istorijos magistro darbą.

Moteris taip pat domisi savo krašto istorija, myli ir gydo įvairius gyvūnėlius. Kitaip sakant, Rita – „tikras gamtos vaikas“, mylintis ir suprantantis tai, kas vyksta aplink.

Šį kartą Rita mūsų laikraščio skaitytojus supažindina su putinu ir šermukšniu, jų nauda žmogaus organizmui.

 

Naudingos ne tik uogos

Nuo vėlyvo rudens Prienų turguje kaimo moterėlės siūlo pirkti skaisčiai raudonų putino uogų kekes. Visiems giria, kad tai labai geras vaistas nuo bronchito.

Pasak žolininkės Ritos, putinas išties turi daug naudingų savybių. Putino uogos gerina širdies darbą, ramina centrinę nervų sistemą, turi kraujavimą stabdantį, šlapimą ir tulžį varantį poveikį. Be to, mažina kraujospūdį, greitina žaizdų, opų gijimą, stabdo kraujavimą esant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos susirgimams.

„Putinas ne dykai net dainose apdainuotas. Tai  tikras moterų draugas – pirmiausia padeda gydyti moteriškus negalavimus, taip pat geras vaistas susirgus peršalimo ligomis ir bronchitu, stiprina nervų ir imuninę sistemą. Gražiai raudonas putino uogas patartina valgyti po šalnų, tada jos tampa saldesnės, turi mažiau aitrumo. O moterys iš putino uogų žiemai gali daryti tyres, spausti sultis, daryti sirupus ir džiovinti“, – sakė žolininkė.

Anot Ritos, pora šaukštelių putino uogų sulčių ar sirupo padės esant aukštam kraujo spaudimui ar galvos skausmui. Mūsų girių uogų nepakeis jokie užsieniški papildai…

 

Labai vertinga ir žievė

Putino žievė taip pat labai vertinga – gerina skrandžio ir žarnyno funkcijas, mažina kraujospūdį, spazmus, ramina, stabdo kraujavimą, slopina uždegimą, tonizuoja, didina darbingumą. Taip pat putino žievė gerina gimdos raumenų tonusą, siaurina kraujagysles.

Putino žievė ypač veiksminga priemonė kraujavimui stabdyti pogimdyminiu laikotarpiu, sergant ginekologinėmis ligomis, esant skausmingoms ir gausioms menstruacijoms. Kaip kraujavimą stabdanti ir uždegimą mažinanti priemonė putino žievė taip pat naudojama hemorojui ir virškinimo sutrikimams gydyti. Žiedai ir uogos tinka dusuliui, sklerozei, plaučių tuberkuliozei, vėžiui, inkstų ligoms gydyti. Šaknų nuoviras padeda esant nemigai.

 

Gėrimas – puikus vitaminų šaltinis

Su cukrumi ar medumi sutrintos ir vandeniu atskiestos putino uogos arba išspaustos sultys ir iš jų padarytas gėrimas – puikus vitaminų šaltinis. Toks gėrimas atgaivina, suteikia papildomos energijos, valo kraują, taip pat  padeda ir sergant gastritu ar opalige. O kaip sakė žolininkė, dar senų senovėje liaudies medicina vartojo putino uogas kepenų ligoms, geltai gydyti.

 

Šermukšnis

Šis ypatingas lietuviškas medis irgi pasižyminti stebuklingomis galiomis. Jis ir dainose apdainuotas, ir dažną kaimo sodybą puošia. Ne tik puošia, bet ir tam tikrą vaidmenį atlieka. Kalbama, kad kur šermukšnis auga, ten perkūnas netrenkia. Be to, raganoms nubaidyti namai buvo apkaišomi šermukšnių šakomis, o šermukšninė lazda ir nuo paties nelabojo apsiginti padėdavo.

Tačiau šermukšnis yra ir vaistingas augalas. Ypač vertingos šermukšnio uogos, kuriose gausu vitamino C.

„Šermukšnio uogos tinka karščiuojantiems ligoniams, taip pat apetitui pagerinti, viduriuojant. Naudingos šermukšnių uogos ir sergant sunkiomis ligomis, tokiomis kaip vėžys, gumbas. Teko susidurti su žmonėmis, kurie sėkmingai vartojo šermukšnių trauktines ir uogų užpiltines“, –- sakė Rita.

Džiovintas šermukšnių uogas galima valgyti kaip tikrą skanumyną, o maltas dėti į kepinius, daryti arbatas. Galima iš šermukšnių ir obuolių virti uogienes. Žmonių išmonei nėra ribų. O šermukšniai – ne tik puošia sodybas, bet gerina ir mūsų savijautą. Tik nereikia tingėti jų pasirinkti, tada nereikės pirkti brangių vitaminų.

 

Mūsų laikraštyje bus galima rasti įvairių Ritos patarimų, kaip vartoti įvairias vaistingąsias žoleles ar kitus liaudies medicinoje naudojamus augalus. Galite parašyti ar paskambinti, apie ką norėtumėte sužinoti.

Ir dar primename – prieš gydantis vaistiniais augalais visada reikėtų pasitarti su gydančiu gydytoju!

Stasė Asipavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close