Segdamiesi diržus rūpinamės savo ir vaikų saugumu

Nuo š. m. lapkričio 1 d. įsigalios pakeista vaikų vežimo tvarka, pagal kurią visi vaikai iki 135 cm ūgio turi būti vežami naudojant tik specialias jų ūgiui ir svoriui pritaikytas sėdynes, o mokykliniais autobusais draudžiama vežti stovinčius vaikus arba daugiau vaikų nei yra įrengtų sėdimų vietų.


Policijos departamento statistiniai duomenys rodo, kad susidūrus, žmogų veikiančios jėgos skaitmeninė išraiška apytiksliai lygi jo svorio ir greičio sandaugai: susidūrus 50 km/h greičiu, 80 kg svorio vyrą veikia 4 tonų jėga, 20 kg vaikas turėtų atlaikyti 1 tonos svorį.
Maža to, susidūrimo atveju ant automobilio galinės sėdynes sėdintis ir saugos diržų nesegantis vaikas sudaro pavojų ir esantiems automobilio priekyje – jie gali net žūti. Automobiliui judant 50 km/ val. greičiu, smūgio metu kūno judesio energija bus tokia didelė, kad vaikas, sveriantis 20 kg, spaus priekinę sėdynę ir tą, kas sėdi joje, dviejų tonų jėga. Jei ant galinės sėdynės vaikas nesegės saugos diržo, priekyje sėdinčiam keleiviui rizika – dar didesnė.
Po truputį žmonės darosi atsakingesni ir labiau laikosi Kelių eismo taisyklių, suprasdami, kad jos yra naudingos patiems eismo dalyviams. Dažnam, kuris sėdi priekyje, diržo užsisegimas – vienas iš pirmųjų darbų įlipus į automobilį, tačiau ant galinės sėdynės sėdintiems keleiviams šie reikalavimai dar netapo įpročiu. Ką jau kalbėti apie vaikus. Skubantys tėvai iš tiesų pamiršta savo vaikų saugumą.
Šiais metais patikslinta vaikų vežimo automobiliais tvarka, pagal kurią visi vaikai iki 135 cm ūgio turės būti vežami naudojant tik specialias jų ūgiui ir svoriui pritaikytas atitinkamos grupės sėdynes, kaip to reikalauja bendros Europos Sąjungos taisyklės. Kai kuriose ES valstybėse vaikams pritaikytos sėdynės būtinos iki 150 cm ūgio.
Iki šių pakeitimų KET leido ant galinės automobilio sėdynės vežamus vaikus nuo 3 metų amžiaus prisegti saugos diržu, skirtu suaugusiems. Tačiau toks saugos diržas negali tinkamai apsaugoti vaikų dėl jų mažesnio ūgio, kitokio kūno sudėjimo, svorio.
Kitas svarbus pakeitimas skirtas saugiam vaikų vežimui mokykliniais autobusais užtikrinti. KET išsamiau aprašytos vaikus lydinčių asmenų ir mokyklinių autobusų vairuotojų pareigos, patikslinti ir papildyti mokyklinių autobusų ženklinimo reikalavimai, siekiant, kad mokykliniai autobusai būtų labiau pastebimi tarp kitų transporto priemonių.
Mokykliniais autobusais draudžiama vežti stovinčius vaikus arba daugiau vaikų nei yra įrengtų sėdimų vietų. Turės būti vaikus lydintis asmuo (mokykliniame autobuse šią pareigą galės atlikti ir vairuotojas), kuris privalės užtikrinti saugų vaikų įlipimą ir išlipimą į transporto priemonę, pagal galimybes įlaipinti ir išlaipinti vaikus stotelėse, palydėti į kitą kelio pusę jaunesnius nei 10 metų vaikus.
Kad mokykliniai autobusai būtų geriau pastebimi ir kitų transporto priemonių vairuotojai, artėdami prie mokyklinio autobuso, galėtų geriau įvertinti situaciją ir būtų pasiruošę praleisti į važiuojamąją kelio dalį išėjusius vaikus, KET patikslinti šiems autobusams privalomo ženklinimo reikalavimai. Mokykliniuose autobusuose turės būti įrengtos įspėjamosios mirksinčios oranžinės šviesos, kurios bus įjungiamos tik vaikų laipinimo metu ir mirkčios paeiliui kairiajame ir dešiniajame transporto priemonės šonuose.
Faktai
Važiuojant 50 km/h greičiu kiekvienas susidūrimas prilygsta kritimui iš penktojo aukšto.
Suaugęs žmogus sugeba išsilaikyti, jei susidūrimo metu greitis neviršija 7 km/h. Jei neprisisegęs žmogus išlekia iš automobilio, jo tikimybė žūti – 25 kartus didesnė.
Daugiau negu 70 proc. nelaimingų atsitikimų įvyksta važiuojant mažesniu kaip 50 km/h greičiu.
Roma Sinkevičiūtė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close