Apgamų ABCDE metodas: kaip galite juos pasitikrinti savarankiškai namuose?

2023-05-29, Vaistininke Jelena Deksniene

Nėra laiko, ne šiandien, nieko čia baisaus – tokios mintys gali mus lydėti atidėliojant apgamų patikrą. Tačiau ypatingai vasarą patariama pasirūpinti savo oda – naudoti ne tik stiprią SPF apsaugą turinčias priemones, bet ir reguliariai tikrintis apgamus. Jeigu šiuo metu stinga laiko užsirašyti profesionaliai apžiūrai, „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė pataria bent dėmesingai apžiūrėti savo kūną pasitelkus apgamų ABCDE metodą.

Dvi gelbstinčios priemonės

„Pirmosiose stadijose odos vėžys dažniausiai išgydomas, būtent dėl to svarbu ne tik sąžiningai naudoti SPF apsaugą, bet ir profilaktiškai pasitikrinti apgamus. Tuo tarpu geriausiai apsaugoti odą galite naudodami bent 30 SPF apsaugą turinčias priemones. Nepamirškite – apsauga pradeda veikti tik po 20 minučių, o pakartotinai ją tepti reikėtų kas 2-3 valandas. Taip pat įpraskite reguliariai apžiūrėti savo odą pasitelkiant itin paprastą ir lengvai kasdienėje odos priežiūros rutinoje pritaikomą apgamų ABCDE metodą“, – pataria vaistininkė J. Deksnienė.

ABCDE metodas – kaip jį taikyti?

Prieš apsirengiant, išlipus iš dušo ar tepantis kūną losjonu – tai tik keletas vaistininkės pateiktų pavyzdžių, kur galima įkomponuoti apgamų ABCDE apžiūrą. Vaistininkė J. Deksnienė priduria, kad nors šį anglų kalba paremtą metodą taiko kone visi dermatologai, jį paprastai gali išmokti ir žmonės namuose. Tereikia įvertinti savo apgamus pagal 5 kriterijus:

A Assymetry (Asimetrija). Melanomos apgamai dažniausiai yra asimetriški. Tuo tarpu nepavojingi apgamai paprastai yra vienodos ir simetriškos formos.

B Border (Kraštelis). Melanomos apgamų kraštai dažnai būna neaiškiai apibrėžtos arba netaisyklingos formos, o ne įprasti apgamai turi lygias, aiškiai apibrėžtas ribas.

CColour (Spalva). Melanomos apgamai dažnai būna daugiau nei vienos spalvos ar atspalvio, taip pat jie,s būdingos juoda, pilka, raudona ar net melsva spalvos. Tuo tarpu gėrybiniai apgamai paprastai yra vienos rudos spalvos.

DDiameter (Skersmuo). Melanomos apgamų skersmuo dažnai yra didesnis nei 6 mm, o tai maždaug standartinio pieštuko skersmuo. Tuo tarpu naujai atsiradusių gėrybinių apgamų dydis gali būti kur kas mažesnis.

E Evolution (Kitimas). Melanomos apgamai dažnai keičia savo išorines savybes, tokias kaip dydis, forma ar spalva. Tuo tarpu paprasti apgamai visą gyvenimą gali išlikti nepakitę.

Greita reakcija čia ypač svarbi. Pastebėjus bent vieną iš pirmo žvilgsnio nerimtą melanomos požymį, vaistininkė Jelena Deksnienė pataria nenumoti ranka ir nedelsiant susitarti dėl vizito pas gydytoją.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close