Lietuva Pasauliniame demokratijos indekse pakilo į 39 vietą

Britų ekonomikos, politikos, finansų ir verslo leidinio „The Economist“ tyrimų ir analizės padalinys „The Economist Intelligent“ publikavo kasmetinį pasaulio valstybių demokratijos indeksą.

Naujausi šios tyrimų bendrovės duomenys rodo, kad Rytų Europos regione, kuriam priskirta Lietuva, 2022 m. mūsų šalis išlaikė 5 vietą. Pasaulyje, iš 165 valstybių ir dviejų teritorijų, kurias vertino The Economist Intelligent” analitikai, Lietuva pakilo per vieną vietą ir šiuo metu yra 39.

Kasmet pasaulio valstybės vertinamos pagal penkis kriterijus: rinkimų procesą ir pliuralizmą, Vyriausybės veiklą, politinį dalyvavimą, politinę kultūrą ir piliečių laisves.

2022 m. Lietuvos rinkimų procesas ir pliuralizmas išliko stabilus ir yra įvertintas 9,58 balo iš 10. Mūsų regione tai yra aukščiausias rinkimų proceso ir pliuralizmo įvertinimas. Tokį patį indeksą taip pat turi Estija, Čekija, Slovėnija, Latvija ir Slovakija.

Vertinant mūsų šalies rinkimų procesą ir pliuralizmą kitų pasaulio regionų kontekste, pagal savo balą Lietuvos rinkimų procesas lygiuojasi su Švedija, Šveicarija, Nyderlandais, Jungtine Karalyste, Vokietija, Prancūzija, Pietų Korėja, Izraeliu ir kt.

Remiantis ekspertų tyrimo apžvalga, bendras Lietuvos demokratijos indeksas – 7,31 balo iš 10.

Demokratijos indeksas rodo, kad iš visų mūsų šalies kriterijų geriausiai vertinamas Lietuvos rinkimų procesas ir pliuralizmas (9,58 balo). Šis rodiklis stipriai kilsteli bendrąjį mūsų valstybės demokratijos indeksą. Pakankamai aukšto įvertinimą gavo ir pilietinės laisvės Lietuvoje (8,82 balo).

Kiek žemesni vertinimai skirti Vyriausybės veiklai (6,43 balo), politiniam dalyvavimui (6,11 balo) ir politinei kultūrai (5,63 balo).

2021 m. Lietuva buvo įvertinta 7,18 balo ir užėmė 40 vietą pasaulio valstybių reitinge. 2020 m. turėjome 7,13 balo ir 42 vietą. 2019 m. mūsų valstybei buvo skirtas 7,50 balų įvertinimas ir 37 vieta. 2018 m. Lietuva taip pat buvo gavusi 7,50 balo ir užėmė 36 vietą. Aukščiausias demokratijos lygis mūsų šalyje buvo 2013-2015 metais ir siekė 7,54 balus.

Kaip ir anksčiau, taip ir 2022 m., Lietuva pagal šį demokratijos indeksą yra priskiriama „demokratijos su trūkumais“ kategorijai. Šiai kategorijai priskiriamos šalys, turinčios laisvus ir sąžiningus rinkimus. Jose gerbiamos pagrindinės pilietinės laisvės, tačiau esama trūkumų sprendžiant demokratijos problemas, tokias kaip neišvystyta politinė kultūra ir nedidelis politinis dalyvavimas.

Iš viso „The Economist Intelligent“ analitikai vertino 165 valstybes ir dvi teritorijas.

Aukščiausią demokratijos indeksą turinčių šalių dešimtuke yra Norvegija (9,81 balo), Naujoji Zelandija (9,61 balo), Islandija (9,52 balo), Švedija (9,39 balo), Suomija (9,29 balo), Danija (9,28 balo), Šveicarija (9,14 balo), Airija (9,13 balo), Nyderlandai (9 balai) ir Taivanas (8,99 balo).

Apžvelgiant kaimyninių valstybių demokratijos indeksus, aukščiausią vietą užima Estija, išlaikiusi 27 vietą (7,96 balo), Latvija išsilaikiusi 38 vietoje (7,37 balo), Lenkija pakilusi per penkias pozicijas į 46 vietą (7,04 balo), Rusija nukritusi per 22 pozicijas į 146 vietą (2,28 balo), Baltarusija nusileidusi per 7 pozicijas į 153 vietą (1,99 balo).

„The Economist Intelligence“ analitikų sudaromas valstybių demokratijos indeksas apibrėžiamas skalėje nuo 0 iki 10. Pagal jį valstybė priskiriama vienai iš keturių kategorijų: „visiška demokratija“, „demokratija su trūkumais“, „mišrus rėžimas“ ir „autoritarinis rėžimas“.

Pilną „The Economist Intelligence“ 2022 m. pasaulio demokratijos indekso apžvalgą galite parsisiųsti ČIA.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close