Nebrangi ir nekaprizinga egzotika namuose: patarimai, kad populiarioji juka džiugintų vešliais žaliais lapais

Jau daug metų juka yra vienas populiariausių augalų, kurio sodrūs žali lapai ir išskirtinė išvaizda bet kuriai patalpai suteikia žavesio. Ne be reikalo, mat juka įspūdingai atrodo, gerina oro kokybę, tačiau yra nebrangi ir visai nepretenzinga. Pasak „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkės Vestos Paukštelo, ji puikus pasirinkimas net ir pradedantiesiems – juką auginti nėra sunku, ypač, jei pasinaudosite keliomis paprastomis gudrybėmis. Jos padės augalui augti sveikam ir greitai auginti šviežius naujus lapus.

„Pavasaris kviečia gražinti sodą, gėlynus, terasas ar balkonus, jau imtis lauko gėlių sodinimo. Tačiau pirkėjai šiemet aktyviau nei pernai dairosi ir kambarinių augalų. Statistika rodo, kad jų pardavimai, lyginant su pernai, išaugę daugiau nei ketvirtadaliu. Matydami tokį poreikį, rūpinamės gausiu įvairių gėlių, augalų asortimentu už gerą kainą. Tai ypač naudinga skubantiems ir patogumą vertinantiems pirkėjams – augalais galima apsirūpinti arčiau namų, kartu su kasdieniais pirkiniais“, – sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.

Paklausios ne tik tokios su šiltuoju metų laiku siejamos gėlės kaip petunijos, pelargonijos, bet ir daugiamečiai kambariniai augalai, kurie namus puoš ne vienerius metus. Juka – viena jų, kuri, regis, daugeliui pažįstama dar nuo vaikystės. V. Paukštelo dalijasi patarimais, kurie padės puoselėti augalo sveikatą, kad jis leistų naujus lapus ir džiugintų savo egzotiškai atrodančia žaluma.

Šviesa. Juka mėgsta saulėtas vietas, tad drąsiai ją statykite gerai apšviestame kambaryje. Juka natūraliai auga dykumų vietovėse, todėl mėgaujasi saule. Jei ji bus palikta pavėsyje, jos lapai gali išblukti ir prarasti gražų efektą.

Šiluma. Iš šiltų kraštų į mūsų namus atkeliavusiai gėlei reikėtų sudaryti ir šiltas sąlygas. Geriausia aplinkos temperatūra jai yra apie 20-25 °C. Tiesa, žiemą ji turėtų būti apie 10 laipsnių žemesnė, kad augalas klestėtų ne vienerius metus.

Laistymas. Tobula aplinka jukai – gana sausas oras ir dirvožemis, todėl jos nereikėtų laistyti per dažnai. Geriausia patalpoje auginamą juką laistyti kas 10 dienų. Žiemą šią procedūrą reikėtų paretinti ir laistyti kartą per 15 dienų. Jei pastebėjote, kad jūsų jukos lapai praranda grožį, tikriausiai laistote per daug – ši gėlė nemėgsta drėgmės pertekliaus, nes jos kamienas ir stori lapai kaupia reikiamą vandens kiekį.

Nauji lapai. „Vietoj to, kad genėtų jukos lapus, jos augintojai turi „genėti“ kamieną. Nupjovus jo viršūnę, augalas pradžiugins nauja žaluma. Tą padaryti nėra sudėtinga: tiesiog atsargiai pjūkliuku nupjaukite kamieno viršų. Taip, beje, verta daryti ne tik dėl naujų lapų, bet ir tam, kad kontroliuotumėte augalo aukštį. Po šios procedūros juką gausiai palaistykite, ir jau po kelių savaičių ant jos pamatysite naujų šviežių lapų“, – pataria V. Paukštelo.

Neišmeskite medienos pelenų. Augalą verta sustiprinti ir naminėmis trąšomis – į viršutinį substrato sluoksnį įmaišykite šiek tiek medienos pelenų. Taip pat galite jų įdėti į vandenį ir juo laistyti juką. Medienos pelenuose yra daug kalio, kalcio, taip pat tokių medžiagų kaip fosforas, geležis, todėl jie palankiai veikia daigų vystymąsi.

Ką daryti, jeigu lapai gelsta? „Visų pirma, paprasčiausiai peržvelkite visas jukos priežiūros taisykles – tikriausiai kažkur padarėte klaidą. Gali būti, kad augalą per dažnai laistote augalą arba pastatėte jį per tamsioje vietoje. Svarbu atrasti balandą, nes, pavyzdžiui, dėl per aukštos aplinkos temperatūros gėlė taip gali išdžiūti, o lapų galiukai – paruduoti lapų galiukai. Kartais lapų pageltimas yra įspėjimas, kad reikia keisti dirvą. Laikui bėgant augalas iš dirvožemio ištraukia visas vertingas medžiagas ir taip signalizuoja apie jų trūkumą. Tokiu atveju pakeiskite visą dirvožemį vazone nauju arba naudokite trąšas, kuriose gausu magnio, geležies ir azoto. Geras patarimas yra ir nusipirkus juką iškart persodinti į didesnį vazoną, kad ji turėtų daug erdvės – tai teigiamai paveiks jos vystymąsi. To daryti dažnai nereikės, juką į naują vazoną perkelti pakanka kartą per 2-3 metus, pavasarį. Tinkamai prižiūrint augalą, jis greitai išaugins sveikus ir gražius lapus“, – pataria „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė V. Paukštelo.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close