30 prieniečių prisidėjo prie gyvybių gelbėjimo

Birželio 14 d. yra minima Pasaulinė kraujo Donoro diena. Birželio 8 d. Prienų kultūros ir laisvalaikio centre po ilgos pertraukos tradiciškai apsilankė Vilniaus universiteto Ligoninės Santaros klinikų Kraujo centro mobilioji komanda.

Šį kartą neatlygintinai paaukoti savo kraujo pasiryžo 34 prieniečiai. 11 iš jų buvo užsiregistravę iš anksto, kiti atėjo be registracijos. Visgi tik 30-čiai iš jų tai leido padaryti sveikatos būklė. Kai kurie iš atėjusiųjų savo kraujo davė pirmą kartą.

Kraujo centro vyr. specialistė Vaida Strakšytė sakė, jog Santaros klinikose, kaip ir visoje Lietuvoje, labai trūksta kraujo, nes vėl atliekamos planinės operacijos. Šiuo metu ne tik išseko atsargos, bet ir kasdien gaunamas kraujo kiekis vos patenkina kasdienius poreikius. Kiekvieną dieną Santaros klinikose atliekamoms planinėms, skubioms (dėl ūmių ligų, susižeidimų arba sužalojimų eismo įvykiuose) bei organų transplantacijų operacijoms reikia kiek daugiau nei 100 kraujo maišelių, kuriuos per dieną vos pavyksta surinkti. Dėl susidariusio nepritekliaus donoro kraujas, tuoj pat po patikros, iš karto keliauja į tuos Santaros klinikų skyrius, kur jis reikalingas labiausiai.

Santaros klinikos jau nuogąstauja, kad teks stabdyti planines operacijas.
Pasak V. Strakšytės, Kraujo centras trūkumą patiria ir dėl sezoniškumo, nes atėjus vasarai daug potencialių donorų keliauja, atostogauja. Dažnai situaciją gelbsti pastovūs donorai.

Dažniausiai būna trijų tipų kraujo donacijos: įprasta kraujo ir jo komponentų – eritrocitų bei trombocitų. Mobiliosios komandos, keliaujančios per įvairius miestus, priima tik įprastas kraujo donacijas, o eritrocitų bei trombocitų donacijos vyksta tik Kraujo centro stacionare. Šios donacijos skiriasi ir sudėtingumu, ir laiko atžvilgiu.

Įprasta kraujo paėmimo procedūra trunka apie 15 minučių. Jos metu, pasak vyr. specialistės, paimama apie 450 ml kraujo. Kitą kartą toks donoras įprastai kraujo gali duoti po 2 mėnesių.

Dviguba eritrocitų eferezė trunka nuo 30 iki 45 minučių ir jos metu iš kraujo specialia įranga išskiriami eritrocitai – iš viso paimama 250 ml kraujo Po šios procedūros donoras eritrocitų vėl gali donuoti tik po 6 mėnesių, o įprastinę – trumpesnę kraujo donavimo procedūrą gali kartoti tik po 6 mėnesių.

Trombocitų eferezė apytiksliai trunka nuo 80 iki 100 minučių. Jos metu iš donoro paimama apie 650 ml kraujo. Nors tai ilgiausia procedūra, tačiau po jos vėl kartoti trombocitų eferezę arba atlikti bet kurią kitą kraujo donavimo procedūrą galima jau po 2 savaičių.

Atlikus eritrocitų eferezę arba įprastinę kraujo donavimo procedūrą, trombocitų donuoti taip pat galima greičiau – po 1 mėnesio.

Tiesa, kaip minėjo V. Strakšytė, donacijos galimybės visada priklauso nuo kraujo tyrimų ir sveikatos būklės. Kiekvienas donoras prieš procedūrą yra apžiūrimas gydytojo, atliekami reikalingi kraujo tyrimai.

Vertindamas savo galimybes donuoti, asmuo turi sau atsakyti į kelis klausimus ir, reikalui esant, juos aptarti su gydytoju. Donoras turi būti sveikas žmogus. Prieš donoryste prisiminkite ar per pastarąjį laikotarpį neturėjote operacijų, intervencinių medicininių tyrimų ar procedūrų. Ar nesidarėte tatuiruočių, nesivėrėte auskarų? Ar neturite lėtinių, infekcinių ligų ar kitokių sveikatos sutrikimų. Donoro amžius: 18-65 m., svoris turi būti ne mažesnis nei 50 kg. Daugiau apie dažniausiai užduodamus klausimus ir donorų atrankos kriterijus galite paskaityti puslapyje www.tavokraujas.lt

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close