Kadagys pagalbininkas nuo viruso

Šiomis korona viruso pandemijos dienomis taip norisi kažko, kas leistų įkvėpti nors gurkšnelį šviežio oro. Gerai, kad galime nuvykti pasivaikščioti į mišką. Iš miško parsineškime tai, ko mums iš tiesų reikia. O šiuo metų, kai daug būname namuose, būtinai reikėtų namuose pamerkti žalią kadagio šakelę, ar tiesiog pasisodinti kadagį į vazoną ir auginti kambaryje. Kai mokslininkai pradėjo tyrinėti kokius augalus žmogus turėtų pasiimti į kosminę stotį, kadagys užėmė svarbiausią vietą. Jis taip gerai valo užterštą orą, kad nedidelio medelio užtenka keliasdešimties kubinių metrų patalpai atgaivinti.

Be to naudingos yra visos šio nedidelio medelio dalys. Iš šaknies galima pasigaminti puikią lazdelę vaistams maišyti, iš medienos – padėkliuką virtuviniams indams, iš šakelių susirišti vantelę į pirtį, uogų įberti į mėsos sriubą. Svarbiausios kadagio gaminamos medžiagos yra fitoncidai esantys jo išskiriamame eteriniame aliejuje: pinenas, kamfenas, terpinenas, felandrenas. Uogose yra mineralinių druskų, organinių rūgščių, dervos, vaško, amorfinės medžiagos juniperino. Kadagių spyliuose randamas terpenas tujonas, kurio priešmikrobinis poveikis įrodytas moksliniuose tyrimuose ne tik in vitro, bet ir kliniškai. Kadagyne žmogus greičiausiai atgauna fizinę ir dvasinę pusiausvyrą, iš kadagio pagamintuose induose laikomas vanduo nuskaidrėja. Neturint tokio indo, tinka bent jau įmerkti šaknies gabaliuką ar įmesti keletą uogų. Grįždami iš kadagyno būtinai prisibraukite uogų į kišenę. Jų per dieną reikės tik 4-5. Valgyti uogas reikia tiek dienų, kol oda pradeda kvepėti kadagiais. Padaryti kelių dienų pertrauką ir vėl valgyti. Taip galima daryti visą gyvenimą. Kadagio uogose esančios veikliosios medžiagos neleidžia kauptis organizme, ypač inkstuose druskoms ir susidaryti akmenims. Palengvina gleivių pasišalinimą iš bronchų, lyties organų, pagerina virškinimą. Tinka sutrikus žarnyno peristaltikai. Todėl dažnai naudojamos kaip prieskonis ir maistui, ypač žvėrienai, ir stipresniems gėrimams pagardinti.

Kadangi uogose esančios medžiagos šalinamos per bronchų ir prakaito liaukas, palankiai veikia sergant plaučių, odos ligomis, egzemomis, karpomis, taip pat esant sukietėjimams krūtyse, uždegimams lyties ir šlapimo organuose. Tik nereikia padauginti, nes gali sudirginti inkstus.

Iš kadagio žievės galima pasidaryti nuovirą gleivinių apsaugai.

Tam reikia 50 g žievės 15 min pavirti su 1 l vandens. Atvėsinti, nukošti ir supilstyti į ledukams gaminti maišelius. Užšaldyti šaldiklyje. 2 ledukus ištirpinti ir, suvilgius švarų kosmetinį vatos diskelį, pavalyti nosies, lūpų gleivines.

Galima pasigaminti užpiltinę su kosmetiniu spiritu, kuri tiks rankų dezinfekcijai.

50 kadagio uogų užpilkite 100 ml kosmetinio spirito, įpilkite 20 ml (2 valgomuosius šaukštus) 9 procentų maistinio acto rūgšties. Gerai suplakite. Naudoti galite iš karto rankų ir paviršių dezinfekcijai.

Nežinoma, kiek dar tęsis šio viruso siautėjimas. Jam praėjus gali atsirasti dar koks nors virusas. Todėl nieko nelaukdami pasisodinkime prie namų bent po keturis kadagius kiekvienam šeimos nariui.

Nei viena priemonė neapsaugos mūsų nuo užkrečiamų ligų 100 procentų. Tačiau turime visais tinkamais būdais stengtis saugoti savo sveikatą.

Nesirkime ir būkime laimingi.

Žolininkė Adelė Karaliūnaitė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close