Naujas rekordas – per 6 mėn. Lietuvoje grąžinta beveik 300 mln. gėrimų pakuočių

Lietuvos gyventojai vis aktyviau grąžina gėrimų tarą. Ne pelno organizacijos VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) statistika rodo, kad per pirmus 6 šių metų mėnesius į taromatus ir rankinio surinkimo punktus grąžintas rekordinis pakuočių kiekis – 291,7 mln. Tai 17,4 mln. vnt. daugiau nei pernai tuo pat metu.

„Kasmet grąžinamų pakuočių skaičius tolydžiai auga. Prie dabartinių rezultatų, žinoma, prisidėjo ir karščiausias per visą meteorologinį stebėjimų laiką birželis. Visgi esminis veiksnys, lėmęs tokį pasiekimą – stiprėjantis gyventojų sąmoningumas, nes tiek žiemą, tiek pavasarį pakuočių surinkta daugiau nei praėjusiais metais.

Mūsų apklausų duomenys liudija, kad pakuotes grąžina 88 proc. šalies gyventojų, o jų įsitraukimas į užstato sistemą tiesiogiai nepriklauso nuo uždarbio. Visose pajamų grupėse naudojimosi sistema rodikliai itin aukšti“, – sako USAD vadovas Gintaras Varnas.

Mažiausiai pakuočių šiemet grąžinta vasarį – 38,3 mln. Tačiau šylant orams, gyventojai pirko vis daugiau gėrimų, tad jau birželį grąžintų pakuočių skaičius pašoko iki 65,7 mln. vnt. Iš viso per pusmetį kiekvienam Lietuvos gyventojui vidutiniškai teko po 104 grąžintas gėrimų pakuotes.

2018 m. I pusmetis2019 m. I pusmetisPokytis
PET pakuotės, vnt.163,8 mln.171 mln.+ 7,2 mln.
Metalinės pakuotės, vnt.97 mln.105,4 mln.+ 8,4 mln.
Stiklinės pakuotės, vnt.13,5 mln.15,3 mln.+ 1,8 mln.
Iš viso274,3 mln.291,7 mln.+ 17,4 mln.

Kurortų duomenis šokdina poilsiautojai

Bene ryškiausi grąžinamų pakuočių skaičiaus pokyčiai fiksuojami kurortuose, į kuriuos vasaros pradžioje plūsteli poilsiautojai. Štai Neringos savivaldybėje sausio mėnesį gražinta 24,3 tūkst. pakuočių, o jau birželį šis skaičius išaugo penkeriopai – iki 126,5 tūkst.

Palangoje šis rodiklis nuo 323,2 tūkst. sausį pakilo iki 867,8 tūkst. birželį, Druskininkuose atitinkamai – nuo 255,2 tūkst. iki 423,8 tūkst.; Birštone – nuo 69 tūkst. iki 120,9 tūkst.

G. Varno teigimu, vasarai įsibėgėjant šie pokyčiai taps dar ryškesni. „Šis metų laikas – svarbiausias gėrimų pardavėjų sezonas, nes gyventojai perka daugiausia gėrimų, tad ir mums tai yra darbymetis. Pats grąžinimo pikas būna rugpjūčio mėnesį.“

Artėjame prie 2 mlrd.

Bendrai visos per pusmetį grąžintos pakuotės sveria 11,7 mln. kg. G. Varno teigimu, tai tikrai aukštas rodiklis – visos šios pakuotės, užuot nugulusios mūsų aplinkoje, gamtoje ar sąvartynuose, bus perdirbtos ir iš jų bus pagaminti nauji buteliai, skardinės, PET pakuotės ir kiti gaminiai.

Užstato sistema Lietuvoje veikia nuo 2016 m. vasario ir iki šiol šalyje grąžinta jau 1,8 mlrd. pakuočių. „Sprendžiant pagal pernykščius duomenis, 2 mlrd. ribą turėtume peržengti maždaug rugsėjo mėnesį“, – sako USAD vadovas.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close