Parama trumpoms maisto tiekimo grandinėms skatina bendradarbiauti

Iki gegužės 3 dienos dar galite teikti paraiškas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (toliau – KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Praėjusiais metais paraišką pateikė ir šiemet įrangą įsigyti planuoja bitininkai iš Rokiškio rajono.

Bendradarbiauti – naudinga

Ankstesniais metais nebuvo gauta nė viena paraiška šiai veiklos sričiai, o pernai, paskelbus paraiškų priėmimą, buvo gautos trys paraiškos. Vieni ją pateikusiųjų – bitininkai iš Rokiškio rajono Juodupės miestelio – Rimantas Petras ir Zita Rušėnai, kurie sutarė bendradarbiauti su bitininke iš Adutiškio miestelio (Švenčionių r.) Maryte Pupkevičiene ir įsigyti medaus perdirbimo įrenginius, padėsiančius greičiau, kokybiškiau bei patogiau paruošti medaus produktus.

„Naujais įrengimais ruošime ir tieksime rinkai medaus šokoladą. Kiek žinau, tai naujiena Lietuvoje, o gal ir pasaulyje, nes lankantis bitininkų parodose užsienyje tokio gaminio matyti neteko. Tai kremo konsistencijos produktas, kurį galima tepti arba valgyti, pavyzdžiui, su kietuoju sūriu. Tikimės, kad ši naujovė lietuviams patiks ir mes galėsime ją pasiūlyti ne vienam gurmanui“, – planais dalijosi Rušėnų dukra Diana, talkinanti tėvams ūkyje, džiaugdamasi, kad įrenginys paspartins procesą – ne tik sumaišys, bet ir steriliai išpilstys medų į indelius. R. P. ir Z. Rušėnų bitynas nėra didelis – jie laiko apie šešiasdešimt bičių šeimų. M. Pupkevičienės ūkis kur kas stambesnis – ji turi per 800 bičių šeimų. Tad bendradarbiaudami ūkiai ketina pasidalyti pajėgomis – Rušėnų ūkyje stovės už paramą įsigyta įranga bei vyks gamyba, o M. Pupkevičienė bus medaus tiekėja. „Tėvų ūkis turi tinkamas patalpas, kuriose pastatysime įrangą, – sakė Diana. – Taip pat turime galimybę perdirbti medų, nes turime maisto ruošėjo pažymėjimą, o M. Pupkevičienė turi kur kas didesnius pajėgumus medui tiekti, nes laiko daugiau bičių.“

„Kooperacija, manau, yra būtina, be jos nematome ateities, nes vienas visko neaprėpsi. Parama naudinga vien dėl to, kad gavę vienkartinę injekciją galėsime viską padaryti iš karto, o ne taupyti ilgus metus, nes bandant ką nors pasiūlyti rinkai, prekybos centrams, reikalingi didesni kiekiai. Medaus perdirbimo įrenginiai yra gana brangūs, o jų reikia ne vieno“, – teigiamai Europos Sąjungos paramą vertino Rušėnai. Be to, jei viskas klosis sėkmingai, Rušėnai neatmeta galimybės pasikviesti į talką ir daugiau partnerių.

Būtinas bendradarbiavimas

Žemės ūkio ministerijos (toliau – ŽŪM) 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausioji specialistė Nomeda Padvaiskaitė priminė, kad ši priemonė išskirtinė tuo, kad yra įgyvendinama su partneriais, todėl bendradarbiauti turi mažiausiai du ūkio subjektai, partnerių skaičius – neribojamas. Šių metų paraiškoms skirta apie 2,9 mln. eurų.

Anot specialistės, susidomėjimas šia priemone didėja, nors būsimi pareiškėjai gal kiek ir prisibijo atsakomybe dalytis su partneriais, kartu priimti finansinius įsipareigojimus. „Tačiau geroji naujiena yra ta, kad bendradarbiauti gali ir šeimos nariai, todėl ta visai nepagrįsta baimė tikrai gali būti eliminuojama“, – teigė ŽŪM atstovė. Be to, bendradarbiavimą reikia išlaikyti trejus metus ir po projekto įgyvendinimo (toks nustatytas projekto kontrolės laikotarpis), tačiau tai – tikrai neilgas laiko tarpas, prabėgantis akimirksniu, ypač jei intensyviai vystomos ir tęsiamos projekto veiklos.

Be to, pašnekovės teigimu, pareiškėjų patogumui gerokai supaprastintas paramai gauti reikalingos dokumentacijos teikimas. Anot N. Padvaiskaitės, verslo planas nuo šiol įtrauktas į paraišką kaip sudėtinė jos dalis, vietoj atskiro dokumento buvo sudarytos keletas lentelių, kurios atspindi pagrindinius verslo plano rodiklius bei veiklos srities priežiūros rodiklius,– tai reikalavimas įsteigti prekybos vietą (laikiną, stacionarią ar mobilią, ūkyje, paviljone ar internete) ir vystyti prekybą, aptarnaujant nustatytą skaičių pirkėjų per metus.

Z. ir R. P. Rušėnų asmeninio archyvo nuotr.: Zita ir Rimantas Petras Rušėnai laiko nedaug bičių, todėl jie užsiims medaus šokolado gamyba.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close