Fred Kaplan. Kibernetiniai karai. Iš anglų kalbos vertė Rokas Mikutis. – Vilnius: Briedis [2018]. – 368 p.

 

Leidykla „Briedis“ pristato naujieną – JAV žurnalisto Fredo Kaplano knygą „Kibernetiniai karai“. Joje – negirdėta istorija apie karininkus, pareigūnus, mokslininkus ir šnipus, išradusius naują karybos rūšį, planavusius ir kėlusius kibernetinius karus daug dažniau, nei žmonės nutuokė.

Šiuo metu Lietuvoje daug diskutuojama apie kibernetinį saugumą. Neseniai spaudoje pasirodė informacija apie Lietuvai kylančią grėsmę patirti kibernetines atakas per 2019 m. vyksiančius prezidento, Europos parlamento ir savivaldybių rinkimus. Spalio 18 d. Europos Sąjungos šalių lyderiai pritarė Lietuvos ir dar kelių valstybių iniciatyvai išplėsti sankcijų režimą, kad jas būtų galima taikyti už kibernetines atakas.

Daugelis yra girdėję terminą „kibernetiniai karai“, tačiau labai mažai galėtų paaiškinti, kas tai iš tiesų yra. Informacinių sistemų, kompiuterių tinklų, asmeninių ar įvairių organizacijų kompiuterių puolimas kenkėjiškomis programomis vyksta daug dažniau, nei mes tai matome. Per šias atakas pasisavinami asmeniniai duomenys, taip pat apribojama galimybė jais naudotis. Kibernetinės atakos nukreipiamos ne tik prieš pavienius asmenis, bet ir įvairias organizacijas, žiniasklaidos priemones ar net valstybės institucijas. Jų metu galima į kompiuterius įrašyti įvairias šnipinėjimo programas, pakeisti juose esantį ar internete paskelbtą turinį ir taip skleisti dezinformaciją bei formuoti visuomenės nuomonę. Kibernetinis karas šiandien tampa ne tik grėsme, bet ir šnipinėjimo bei žvalgybos priemone. Tai ginklas, kurį priešai bet kada gali panaudoti prieš vieną asmenį ir visą valstybę. „Nebesvarbu, kas turi daugiausia kulkų, svarbu, kas kontroliuoja informaciją“, – rašo F. Kaplanas.

Žurnalistas ir rašytojas Fredas Kaplanas knygoje „Kibernetiniai karai“ naršo po vidinius JAV Nacionalinio saugumo agentūros koridorius, slapčiausius Pentagono kibernetinio saugumo skyrius ir analizuoja Baltuosiuose rūmuose vykstančias politines diskusijas apie kibernetinį saugumą. Autorius paaiškina, kas yra kibernetiniai karai, kaip jie sukeliami ir veikia visuomenę. Taip pat aprašo kibernetinių karų istoriją – kokios buvo vykdomos pirmosios atakos vos sukūrus kompiuterius, kaip jos tobulėjo ir išaugo iki pasaulinio masto karo.

JAV žurnalistas F. Kaplanas dirba žurnale „Slate“, rašo straipsnius apie nacionalinį saugumą. Jis yra šešių knygų autorius, 2014 m. jo knyga The Insurgents buvo nominuota Pulitzerio premijai.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close