Net ir viena vyno taurė nėštumo metu kelia pavojų

Paprastai būsimos mamos žino, jog alkoholio vartojimas nėštumo pradžioje yra pavojingas kūdikiui, tačiau čia pat egzistuoja mitas, kad nedidelis svaigalų kiekis vėlesniais nėštumo periodais pagerina savijautą – sumažina stresą, įtampą, skausmą. Visgi medikai užtikrinti – saugaus alkoholio kiekio nėštumo metu tiesiog nėra, o „nekaltas gurkšnis“ gali lemti rimtus mažylio sveikatos sutrikimus.

 

Skaudžios pasekmės

 

Nejučia kyla klausimas, ar viena taurė šampano, vyno gali daryti tokią milžinišką įtaką? Anot medikų, mes negalime žinoti, kelintas lašas arba kelinta taurė bus lemtinga. Tad nejaugi verta rizikuoti?

 

„Alkoholio vartojimas nėštumo metu didina įvairių sveikatos problemų tikimybę nuo intelekto, augimo ir vystymosi sutrikimų iki priešlaikinio gimdymo, apsigimimų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, apie 10 % visų nėščiųjų reguliariai vartoja alkoholį, o apie 5 % kūdikių gimsta su vaisiaus alkoholiniu sindromu. Pavojus iš ties didelis, todėl kalbėti apie tai būtina“, – galimas rizikas vardija akušerė Marija Mizgaitienė, projekto „Aš žinau pasekmes“ vadovė.

 

Vaisiaus alkoholinio spektro sutrikimai pasireiškia mokymosi sunkumais, kalbos, elgesio, emocijų, vystymosi ir augimo sutrikimais, nesugebėjimu numatyti pasekmių, sąmoningumo stoka ir įvairiomis priklausomybėmis.

 

Jei besilaukdama moteris svaigiaisiais gėrimais piktnaudžiavo dažnai ir dideliais kiekiais, vaikeliui gali pasireikšti vaisiaus alkoholinis sindromas – sunkiausias alkoholio sukeltas pažeidimas, kurio padariniai ryškiausiai matomi vaiko veide. Be to, šiam sindromui būdingas protinis, raidos atsilikimas.

                                                                                                                                                                                     

Apsaugoti vaisių labai paprasta

 

Tiek užsienio, tiek Lietuvos medikai vieningai sutaria, kad efektyviausia prevencinė priemonė – visiškas alkoholio atsisakymas planuojant kūdikį ir laukiantis. Visgi neretai pasitaiko, kad mamos vartoja alkoholį dar net nežinodamos, kad laukiasi.

 

„Su vyru planavom kūdikį, tačiau alkoholio nebuvome visiškai atsisakę. Apie nėštumą sužinojau praėjus porai dienų po draugės vestuvių, kuriose gurkšnojau šampaną. Nėštumas praėjo sklandžiai, gimdžiau lengvai, auginame sveiką mergytę. Apie tai, kaip smarkiai rizikavau vartodama alkoholį dar prieš pastodama, supratau tik dabar, todėl planuodama antrąjį nėštumą visiškai atsisakiau alkoholinių gėrimų“, – apie savo patirtį pasakoja viena mama.

 

„Džiugu, kad ši mama susilaukė sveiko vaiko, tačiau rizika buvo. Būtina atsiminti, kad nėra jokio saugaus alkoholio kiekio ir jokio saugaus laiko, kada besilaukianti moteris gali vartoti alkoholį. Moksliniais tyrimais pagrįsta tiesa, jog net ir mažiausios svaigiųjų gėrimų dozės didina riziką Jūsų kūdikio sveikatai. Apsaugoti būsimus vaikus nuo intelekto negalios, raidos defektų ar kitų sutrikimų mamoms iš ties lengva – tereikia pamiršti alkoholį tuomet, kai planuojamas šeimos pagausėjimas, kai laukiamasi ir kai kūdikis žindomas,“ – nėščiųjų alkoholio vartojimo problemas apibendrina M. Mizgaitienė.

 

Jei alkoholį vartoja būsimas tėvas?

 

Nors vaisiui labiau kenkia, jei alkoholį vartoja nėščioji, tačiau tėvai dėl vaisiaus sveikatos atsako lygiai tiek pat kaip ir mamos. Moksliškai yra pagrįsta, kad svaigieji gėrimai, nepaisant to, kokio stiprumo, keičia spermos kokybę, o tai gali lemti įvairius vaisiaus sveikatos sutrikimus. Vadinasi, jei abu tėvai atsisakys alkoholio, rizika išnyks.

 

Alkoholis ir maitinimas krūtimi

 

Įrodyta, kad neigiamai alkoholis veikia ne tik vaisių mamos įsčiose, tačiau ir gimusį kūdikį. Jei žindanti mama net retkarčiais vartoja svaigalus, mažyliui gresia apsinuodijimas. Nustatyta, kad į mamos pieną alkoholis patenka jau po pusvalandžio, kai ji išgeria. Svarbu pažymėti, kad alkoholis pavojingiausias kūdikiams iki 3 mėnesių amžiaus, nes jų organizmas šias nuodingas medžiagas perdirba itin sunkiai.

 

„Įprasta praktika, kad mamos skaičiuoja, kiek laiko laukti iki kito žindymo, jei buvo išgerta alkoholio. Vis dėlto sveikiausia žindant – alkoholio apskritai atsisakyti. Juolab, kad kiekvienos moters organizmas skirtingas, todėl tiksliai nustatyti, per kiek laiko mama išsiblaivys, labai sunku. 100 % saugiau žindyti blaiviai“, – užtikrina akušerė M. Mizgaitienė.

 

Žinia jaunimui

 

Alkoholio ir nėštumo klausimu siekiant ugdyti visuomenę ir ypač jaunimą, 2018 m. sausio mėnesį pradėtas vykdyti VšĮ „Atsakinga šeima“ prevencinis projektas „Aš žinau pasekmes“, finansuojamas iš Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšų.

 

Projekto metu apie alkoholio daromą poveikį būsimo kūdikio fizinei, psichologinei ir socialinei sveikatai vedamos paskaitos 15–19 m. gimnazistams, parengti lankstinukai, vaizdo įrašas, aktualia informacija dalijamasi socialiniuose tinkluose.

 

„Tikimės, kad mūsų žinia pasklis plačiau, nes tik visi kartu mes galime pakeisti ateitį. Kuo daugiau jaunų žmonių ir jų artimųjų bus informuoti apie nepataisomą alkoholio žalą, kuo daugiau šviesime jaunąją kartą, tuo mažesnė bus rizika jų vaikams,“ – projekto siekius apibendrina jo vadovė akušerė Marija Mizgaitienė.

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close