Aktuali informacija jautriems žiedadulkėms žmonėms

Atėjęs pavasaris po nuobodžios žiemos ne visiems atneša naujų jėgų antplūdį ar gerą nuotaiką. Dalis alergiškų žmonių būtent šiuo metų laiku pajunta savo ligos simptomus – pradeda raudonuoti, ašaroti ir niežtėti akys, atsiranda čiaudulys, vandeninga sloga, o sunkesniais atvejais ir sauso kosulio ar dusulio priepuoliai. Ore jau fiksuojamos alksnio ir lazdyno žiedadulkės.

Klimato kaita lemia ilgesnį augalų žydėjimo laiką bei didesnį žiedadulkių kiekį ore.

Lazdynas ir alksnis yra vieni iš pirmųjų pavasarį žydinčių sumedėjusių augalų, kurie žiedadulkes barsto kovo–balandžio mėn. Alksnio žiedadulkių kiekis ore yra vidutinis, bet susiklosčius palankioms meteorologinėms sąlygoms (saulėta, nelietinga, vidutinė paros oro temperatūra >0°C) žiedadulkių kiekis ore gali smarkiai padidėti. Lazdynas paskleidžia mažiau žiedadulkių, jos yra sunkesnės ir krenta arčiau augalų. Nepaisant to, bendra žiedadulkių koncentracija ore yra didelė.

Pražystančių augalų žiedadulkės yra alergeniškos ir jautriems žmonėms gali sukelti sveikatos sutrikimų: iš nosies pradeda tekėti vandeningos ir gleivingos išskyros, atsiranda čiaudulys, užgula nosį, peršti akis ir kt.

Žiedadulkių sezono metu:
Venkite lankytis parkuose, soduose, vietovėse, kur daug augalijos; jei įmanoma, venkite tiesioginio kontakto su augalais.
Važiuodami automobiliu laikykite uždarytus langus, automobilyje esanti kondicionavimo sistema turėtų patenkinti vėdinimo poreikius. Taip pat rekomenduojama atsisakyti kelionių motociklais, dviračiais.
Likite patalpose vidurdienio ir popietės valandomis, nes tuo metu žiedadulkių koncentracija ore didžiausia.
Patalpas vėdinkite iš ryto, nakties metu langus laikykite uždarytus. Jei yra galimybė, patalpoje papurkškite paprasto vandens. Taip žiedadulkių dalelės nusės ir jų neįkvėpsite.
Lauke būkite su akiniais nuo saulės – taip mažiau žiedadulkių pateks ant akių paviršiaus.
Nepamirškite su savimi turėti gydytojo paskirtų vaistų.

Žiedadulkių įvairovę ir koncentraciją ore profesionalai nustato mikroskopais ir taikydami specialiuosius metodus. Lietuvoje žiedadulkių kiekis ore stebimas nuo 2003 metų. Žiedadulkių prognozes galite rasti puslapyje www.ekomokslas.lt, skiltyje „Žiedadulkės“.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close