Ką svarbu žinoti apie pirmąją pagalbą nukentėjus nuo fejerverkų!

Artėja pačios gražiausios metų šventės – Šv. Kalėdos, Naujieji metai. Dažnas iš mūsų norime paįvairinti šventę pirotechnikos priemonėmis. Tačiau dėl neatsargaus elgesio su šiomis priemonėmis kiekvienais metais šalyje nukenčia nemažai žmonių. Dažniausiai susižaloja vaikai ir neblaivūs suaugusieji. Nesilaikydami saugumo reikalavimų, žmonės gali patirti įvairius kūno sužalojimus. Ypač sunkūs būna veido srities sužalojimai. Žmogaus klausos organas yra nepritaikytas prie aukšto tono garsų ir staigus, impulsyvus nuo fejerverkų atsiradęs triukšmas gali sukelti klausos sutrikimus. Įvykus sprogimui, gali susilpnėti klausa, ausyse atsirasti zvimbimas, spengimas ir pan., o kartais galima ir visiškai netekti klausos.

Sprogęs pirotechnikos įrenginys gali sukelti ir kūno nudegimus – labai sunkius audinių pažeidimus, kurių pasekmės priklauso nuo nudegimo laipsnio, nudegusio ploto ir vietos. Jei nudega trečdalis ir daugiau kūno – galima mirtis. Nudegus būtina skubi pagalba, nes aukšta temperatūra audinius dar veikia ir po to, kai pašalinimas deginimą sukeliantis veiksnys.

Pirmoji pagalba esant nudegimui

 Skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 arba greitosios pagalbos telefonu 03; 103 (Omnitel); 033 (Bitė GSM, Tele2).

 Nutraukite žalojantį poveikį, jeigu jis dar yra. Jeigu nukentėjusiojo drabužiai dega, užgesinkite juos. Reikėtų pargriauti nukentėjusįjį ant žemės ir ugnį slopinti (nuo galvos kojų link) tuo, kas po ranka.

 Vėsinkite nudegusią vietą kambario temperatūros (apie 18–20°C temperatūros) vandeniu, geriausia, silpna tekančio vandens srove, mažiausiai 10 minučių arba kol nukentėjusysis nejaus skausmo.

 Nuimkite apyrankes, žiedus, laikrodžius ir kita, kas patinus audiniams gali spausti nudegusią vietą. Nenuimkite prie odos pridegusių drabužių.

SVARBU

 Nenaudokite per daug šalto vandens ir nevėsinkite per ilgai, kad nesukeltumėte hipotermijos (atšalimo).

 Neplėškite prie nudegimo vietos prikibusių drabužių, daiktų ar nudegusios odos.

 Nepradurkite ar neprakirpkite dėl nudegimo atsiradusių pūslių.

 Nudegusios vietos netepkite tepalu, losjonu, riebalais. Nepatartina imtis „liaudiškų“ priemonių, tokių kaip tepimas įvairiais riebalais, barstymas miltais ar druska – tai gali tik pakenkti. Buitiniai riebalai, riebaliniu pagrindu pagaminti kremai, putos hermetizuoja karštį odoje ir pakenkimas tik gilėja. „Liaudiškomis“ priemonėmis galima žaizdoje sukelti infekciją, jos didina skausmą ir uždegimą, trukdo žaizdai gyti.

 Nedėkite tvarsčių ant veido, nes būtina matyti nukentėjusiojo veidą, vertinti jo kvėpavimo takų būklę ir kvėpavimą.

Pirotechnikos gaminiai suaugusiems, o ypač vaikams kartais baigiasi ir sunkiomis akių traumomis. Ypač tada, kai vaikai neperskaito instrukcijų arba petardos būna nekokybiškos. Pažeidus akis, gali atsirasti akies įbrėžimai, nudegimai, patekti svetimkūnis, o esant rimtesniems sužalojimams, žmogus gali apakti. Pagal JAV statistikos duomenis, apie 26 proc. sužalojimų tenka vaikams iki 9 metų, 53 proc. – žmonėms iki 20 metų amžiaus. Akių traumas gali sukelti beveik visų tipų fejerverkai, įskaitant ir bengališkąsias ugneles. Vaikams iki 5 metų bengališkosios ugnelės sukelia daugiausiai traumų (43 proc. visų tos amžiaus grupės), todėl negalima leisti mažiesiems vaikams žaisti vieniems. Akys yra labai jautrios, todėl jas pažeidus skaudūs padariniai gali likti visam gyvenimui.

Pirmoji pagalba esant akių sužeidimams

 Skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 arba greitosios pagalbos telefonu 03; 103 (Omnitel); 033 (Bitė GSM, Tele2).

 Esant akies pažeidimui, akį uždenkite laisvai priglundančiu steriliu tvarsčiu.

 Jeigu akyje yra svetimkūnis, palikite jį, nesistenkite jo pašalinti.

 Akies nejudinkite ir nelieskite, kad jos dar daugiau nesužeistumėte.

 Akį šaldykite šaltu kompresu, tai mažina tinimą, stabdo kraujavimą.

 Sveikąją akį taip pat būtinai uždenkite tvarsčiu, kad išvengtumėte akies judesių.

 Būtina ramybė ir emocinė pagalba.

Šventiniame šurmulyje būkite atsargūs su spalvingaisiais fejerverkais ir petardomis. Neatsargus elgesys su ugniniais fejerverkais gali ne tik sugadinti šventinę nuotaiką, bet ir pavojingai sužaloti.

Saugų ir ramių Jums švenčių!

fejerverkai

 

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close