Einant pas gydytoją svarbu ir paprasta įsitikinti, kad esate drausti

Vizito pas gydytoją metu žmogus sužino, kad yra nedraustas privalomuoju sveikatos draudimu, todėl už gydymą turės susimokėti. Staigmena ne pati maloniausia, tačiau jos galima išvengti. Mat iki atvykstant pas gydytoją draudimo galiojimą paprasta pasitikrinti internetu arba kreipiantis į ligonių kasą, o prireikus jį galima laiku susitvarkyti.

Įprastai bent jau kuriam laikui privalomasis sveikatos draudimas (PSD) gali nustoti galioti žmonėms nutraukus darbo santykius, keičiant darbą, pradėjus dirbti savarankiškai, baigus mokslus, grįžus gyventi į Lietuvą iš užsienio ar kitomis panašiomis aplinkybėmis. Tokiose situacijose svarbu būti atidiems, nes jei žmogus nėra draudžiamas valstybės lėšomis, gali būti, kad jis pats turi laiku mokėti PSD įmokas. Todėl pokyčių laikotarpiu ar savarankiško darbo atveju turint prievolę patiems mokėti įmokas patartina nelaukti, kol staiga prireiks medicinos paslaugų, ar bent jau prieš vizitą pas gydytoją įsitikinti, kad sveikatos draudimas galioja.

Turint abejonių dėl savo PSD statuso, ypač paprastai ir greitai jį galima pasitikrinti interneto adresu dpsdr.vlk.lt – elektroninėje formoje nurodžius tik savo lytį, gimimo datą ir paskutinius 4 asmens kodo skaitmenis, parodoma, ar žmogus yra draustas tikrinimo momentu. Sužinoti, kiek draudimas galioja, taip pat kokios medicinos paslaugos gyventojui suteiktos, kiek jos kainavo, galima prisijungus prie savo paskyros Elektroninių valdžios vartų portale.

„Dėl išsamesnės informacijos apie savo draustumą, žmonės gali kreiptis į ligonių kasą. Nustačiusi gyventojo asmens tapatybę, ligonių kasa gali pasakyti, ar jis yra draustas, kokiu pagrindu, kurį laiką, paaiškinti priežastis, dėl kurių žmogaus privalomasis sveikatos draudimas gali būti nutrūkęs arba sistemoje nurodomas kaip negaliojantis. Pavyzdžiui, taip kartais nutinka užsienyje studijuojantiems jaunuoliams, kurie mokslo metų pradžioje ligonių kasai nėra pateikę mokslo įstaigos oficialios pažymos, patvirtinančios, kad jie ten studijuoja. Pateikus šią pažymą, draudimas atkuriamas“, – sako Vilniaus teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vedėja Lina Vitkauskienė.

Informaciją apie gyventojų draudimą PSD ligonių kasos ir gydymo įstaigos tikrina Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registre. Jeigu žmogaus draudimas buvo nutrūkęs ir yra atkuriamas, duomenys šiame registre atsinaujina per 2–3 dienas. Retai, bet pasitaiko, kad šiuo trumpu laikotarpiu, kai duomenys dar neatsinaujinę, o žmogus kreipiasi į gydytoją, medicinos įstaigoje tenka susimokėti.

Siekiant išvengti su PSD susijusių nesklandumų, svarbu domėtis savo draudimu ir, jei reikia, iš karto jį susitvarkyti. Ligonių kasos primena, kad PSD įmokas mokėti privaloma. Nesumokėjus PSD įmokos „Sodrai“ iki einamojo mėnesio pabaigos, sveikatos draudimas nutrūksta. Jis atkuriamas tik tada, kai sumokamos ir susidariusios PSD įmokų skolos, ir einamojo mėnesio įmoka.

Įvairūs privalomojo sveikatos draudimo aspektai (PSD galiojimas, nustatymas ir pan.) – vieni dažniausių klausimų, dėl kurių šalies gyventojai kreipiasi į ligonių kasas. Kasmet jie sudaro apie trečdalį visų gyventojų užklausų.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close