Kokiais klausimais žmonės per pandemiją kreipiasi į psichologus?

Gyventojai labiausiai išgyvena dėl gyvo bendravimo su kitais trūkumo, dažniausiai į psichologus kreipiasi moterys, prognozuojama, kad nuslūgus pandemijai ir pasibaigus griežtam karantinui, emociniai iššūkiai netgi išaugs, atskleidė emocinės sveikatos profesionalų platformos „Visipsichologai.lt“ inicijuotos psichologų ir psichoterapeutų apklausos rezultatai.

Psichologų ir psichoterapeutų paslaugų poreikis pandemijos periodu, lyginant su ankstesniu laikotarpiu, išaugo 20-40 proc., rodo 56 specialistų, dirbančių tiesiogiai su žmonėmis, apklausa, atlikta balandžio-gegužės mėnesiais.

Labiausiai slegia bendravimo trūkumas

Į klausimą, kas dažniausia lemia emocinius iššūkius, dėl kurių kreipiasi žmonės į psichologus, 62,5 proc. specialistų atsakė, kad labiausiai kankina ilgas buvimas atsiribojus nuo kitų žmonių. Tačiau 12,5 proc. specialistų atkreipė dėmesį, kad klientus neramina ir ilgas buvimas vienoje patalpoje su kitais.

Psichologė Vega Dikčienė atkreipė dėmesį, kad viena priežastis, kodėl žmonės dažniau kreipiasi į psichologus yra nerimas dėl pandemijos, negebėjimas susitvarkyti su situacijomis, tačiau taip pat yra ir kita priežastis – daug kam sustojo laikas, atsirado daugiau laiko sau, galimybė atsigręžti į save, panagrinėti savo jausmus, atsakyti į aktualius asmeninius klausimus.

Pasak jos, pastebima, kad po ilgo karantino daug žmonių, ypač paauglių tarpe, nebemoka užmegzti kontakto su kitais, nebežino, kaip kreiptis, ką sakyti, kaip palaikyti pokalbį. Daug kam tai yra rimtas iššūkis, kurį reikia išspręsti, kad galima būtų grįžti į normalų socialinį gyvenimą.

Vyrams trūksta psichologų vyrų

Specialistų apklausa atskleidė, kad dažniausiai žmonės į specialistus kreipiasi asmeniniais klausimais, tokių atvejų dauguma – 53,6 proc., rečiau, bet dažnai – vaikų, paauglių klausimais (16,1 proc.), santykių poroje (14,3 proc.). Psichologų apklausa atskleidė, kad absoliuti dauguma besikreipiančių į specialistus – moterys, jos sudaro net 98,1 proc. visų klientų.

„Vyrai labai dažnai ieško psichologo vyro, su kuriuo galėtų pasidalinti jausmais, pasipasakoti, tačiau specialistų vyrų yra pakankamai mažai, gali būti priežastis, dėl kurios mažai vyrų kreipiasi emocinės pagalbos“, – sakė Vega Dikčienė

„Į mane kreipiasi 50 proc. moterų, 50 proc. vyrų, kurie, kaip pastebiu, visgi atranda daugiau drąsos, lyginant su ikipandeminiu laikotarpiu. Jaučiu, kad daug ir vyrų, ir moterų labai sunku prisitaikyti prie pasikeitusio pasaulio, kuris jau nebebus toks, koks buvo anksčiau“, – komentavo psichologas Viktor Tarasevič.

Kada nuslūgs neigiamos emocijos?

Prognozuodami ateitį, daugelis emocinės pagalbos profesionalų mano, kad nepaisant mažėjančių suvaržymų, emocinės pagalbos iššūkių dar labiau išaugs. 32,1 proc. apklaustų specialistų mano, kad nuslūgus pandemijai ir atšaukus griežtą karantiną, neigiamos emocijos netgi išaugs. Tai, jog neigiami emociniai padariniai ims nykti praėjus metams po karantino, teigia 26,8 proc. apklaustųjų.

Pasak psichologės Viktorija Bartkutės – Vyšniauskienės, didžiausias iššūkis po pandemijos ir karantino bus žmonėms susitvarkyti su iš esmės pasikeitusiu gyvenimo, jo tempu. „Kai pirmojo atlaisvinimo metu 2020 metais atsidarė kavinės, kelionės, klientai pasakojo, kad nebežino, nebemoka visko iš naujo susiplanuoti. Žmonės susikūrė naujus gyvenimus – atrado naujų hobių, įsigijo naminių gyvūnų, kt. Grįžti į ankstesnį gyvenimą lengvai nebesigauna, nes gyvenimas pasikeitė“, – komentavo specialistė.

Psichologė Vega Dikčienė pataria, kad nuslūgus pandemijai ir pasibaigus karantinui, daugeliui padėtų tiesiog sąmoningumas. „Reikia neskubėti šokti atgal, į ankstesnio gyvenimo įpročius. Reikia priimti pasikeitusį gyvenimą ir išmokti gyventi taip, kaip tapo įprasta. Tokiu būdu išvengsime sumaišties ir neigiamų emocijų“, – patarė specialistė.

Pusšimtį psichologų iš įvairių Lietuvos miestų vienijanti platforma „Visipsichologai.lt“ sukurta specialiai „COVID-19”viruso pandemijos bei griežtų apribojimų sukeltoms emocinėms problemoms spręsti.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close