Lietuviai suvalgo vis daugiau bulvių: ką iš jų gamina kitos šalys?
Bulvė – nuo seno lietuvių mylima daržovė. Šeimininkių virtuvėje šios naudojamos ne tik pagrindiniams patiekalams gaminti, bet ir garnyrui paruošti. Prekybos tinklo „Maxima“ duomenys rodo, kad bulvės kasmet tampa vis populiaresnės tarp pirkėjų – jau keletą metų šios daržovės pardavimai auga. Ką gaminti iš taip lietuvių mylimos daržovės? Receptais ir tuo, ką įdomaus ir skanaus iš bulvių gamina skirtingos šalių kultūros dalinasi „Maximos“ maisto gamybos vystymo skyriaus vadovas Aidas Poleninas.
Bulvių pasiūla parduotuvėse pradeda didėti jau nuo birželio mėnesio pradžios, kuomet parduotuvių lentynose pasirodo pirmosios šviežios bulvės iš Lietuvos ūkininkų laukų. Pirkėjai šviežių bulvių itin laukia. „Pastebime, kad bulvių paklausa šiemet per pirmuosius 7 metų mėnesius išaugo kiek daugiau nei dešimtadaliu. Manome, kad didesnę paklausą lėmė mažesnė ir palankesnė pirkėjams bulvių kaina, nei 2017 m.“, – sako „Maximos“ ekspertas A. Poleninas.
Tarp pirkėjų populiariausios bulvės sausio-liepos mėnesiais buvo sveriamos bulvės. TOP5 puikuojasi sveriamos bulvės, šviežios lietuviškos bulvės, „Linkėjimai iš kaimo“ bulvės tinklelyje, šviežios bulvės tinklelyje bei saldžiosios bulvės (batatai). Ką gaminti iš bulvių pataria „Maximos“ maisto gamybos ekspertas Aidas Poleninas. Pasak jo, lietuviškoje virtuvėje gausu bulvinių receptų, tačiau visuomet smagu išbandyti ką nors naujo ir suteikti gomuriui malonumo ragaujant dar neatrastus skonius.
Itališkieji bulvių virtinukai Gnocchi
Reikės: 1 kg bulvių, 350 g miltų, 1 vnt. kiaušinio, 1 šaukšto aliejaus, žiupsnelio druskos.
Bulves išvirkite su lupena, o joms išvirus nepamirškite jų nugarinti. Tuomet bulves nulupkite ir sugrūskite. Atskirame inde suplakite kiaušinį kartu su aliejumi ir supilkite į bulvių masę. Nuolat minkydami masę po truputį į ją berkite miltus. „Pagaminę tešlą formuokite plonus ritinėlius ir šakute įrėžkite nedidelius brūkšnelius. Ritinėlius supjaustykite nedideliais gabalėliais ir išdėliokite ant miltais pabarstyto paviršiaus. Virtinukus dėkite į verdantį pasūdytą vandenį ir virkite kelias minutes, kol iškils į paviršių. Svarbu virtinukus virti mažais kiekiais, kad nesuliptų. Patiekite su grietine ar kitu mėgstamu padažu“, – receptu dalinasi A. Poleninas.
Pasak A. Polenino, jeigu gaminti laiko pritrūksta, jų galima nusipirkti jau pagamintų – tiek šaldytų, tiek šviežių.
Tradicinės vokiškos bulvių salotos
Reikės: 1 kg bulvių, druskos ir pipirų pagal skonį, 220 g šoninės, 170 g smulkino svogūno, 120 ml sidro acto, 2 šaukštų cukraus, 1 šaukšto „Dižono“ garstyčių, šviežių petražolių.
Bulves su lupena supjaustykite į keturias dalis ar net daugiau, priklausomai nuo bulvių dydžio. Gabalėliai turi būti kąsnio dydžio. Suberkite jas į puodą su verdančiu vandeniu, pasūdykite. Virkite tol, kol šakutė lengvai įsmigs į bulvės gabalėlį, maždaug apie 12-15 minučių. Nupilkite vandenį ir palikite atvėsti tiek, kad būtų dar šiltos. Kol verda bulvės, gabalėliais supjaustykite šoninę ir pakepinkite gilioje keptuvėje, kol ši paruduos ir taps traški. Iš keptuvės išimkite šoninę, tačiau jos riebalus palikite ir suberkite smulkintą svogūną. Kepinkite svogūną ant vidutinio kaitrumo ugnies, kol jis taps skaidriu ir pradės ruduoti. Tuomet į keptuvę supilkite sidro actą, suberkite cukrų, įdėkite garstyčių bei druskos ir pipirų pagal skonį. Kaitinkite, kol atvirs ir išjunkite viryklę. „Į keptuvę suberkite bulves bei šoninę ir viską gerai apmaišykite. Pabarstykite smulkintomis petražolėmis. Šios salotos puikiai tiks prie tradicinių vokiškų dešrelių“, – sako „Maximos“ maisto gamybos ekspertas Aidas Poleninas.
Marokietiškas saldžių bulvių pyragas
Reikės: 2 saldžių bulvių (batatų), 1 šaukšto sviesto, druskos ir pipirų pagal skonį, šaukšto alyvuogių aliejaus, 1 vidutinio dydžio svogūno, 2 česnako skiltelių, 1 mažo baklažano, 400 g maltos jautienos, 150 g pievagrybių, 1 geltonos paprikos, 400 g skardinės konservuotų smulkintų pomidorų savose sultyse, 300 ml jautienos sultinio, arbatinio šaukštelio rūkytos paprikos prieskonių, po pusę arbatinio šaukštelio kumino ir ciberžolės prieskonių.
Subadykite batatus šakute ir įdėkite kepti į iki 200°C įkaitintą orkaitę 40 minučių. Kol bulvės kepa, gilioje keptuvėje ar puode ant vidutinio kaitrumo ugnies įkaitinkite alyvuogių aliejų ir pakepinkite smulkintą svogūną. Po 2 minučių kepinimo suberkite smulkintą česnaką, o dar po kelių– maltą jautieną, supjaustytus pievagrybius, baklažaną ir papriką. Padidinkite viryklės kaitrumą ir kepinkite, kol daržovės suminkštės ir jautiena paruduos. Tuomet supilkite jautienos sultinį, konservuotus pomidorus bei suberkite visus prieskonius. Pamaišydami gaminkite apie 15 minučių. Kai saldžios bulvės iškeps, išimkite iš orkaitės, bet jos neišjunkite. Palaukite, kol bulvės atvės tiek, kad jas būtų galima nulupti. „Sugrūskite bulves kartu su sviestu – tai padės bulvių masei sutvirtėti. Į kepimo indą sudėkite mėsos– daržovių masę, o ant jos – sudėkite bulvių masę. Šakute šio pyrago viršuje įrėžkite griovelius ir kepkite orkaitėje apie 10-15 minučių. Šis patiekalas itin turtingas savo skoniu“ – patiekalo gaminimo eigą atskleidžia Aidas Poleninas.