Kodėl antibiotikai tampa neveiksmingi?

Visai neseniai vienas dermatovenerologas skundėsi kolegai, kad nebegali pacientui išgydyti diagnozuoto sifilio. Gydytojas jau skiria trečius antibiotikus ir nėra tikras, ar pavyks susidoroti su lytiškai plintančia sifilio bakterija, nes pirmieji du antibiotikai pacientui nepadėjo. Apie besaikį antibiotikų vartojimą ir besiformuojantį katastrofišką atsparumą jiems įspėja mokslininkai įvairiose konferencijose. Tačiau antibiotikų populiarumas ir suvartojimo mastai – nekinta.

Apie tai, kodėl antibiotikai tampa neveiksmingi ir kaip padidinti jų vartojimo tikslingumą pokalbis su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Laboratorinės medicinos klinikos vadove, Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos Ekspertų kolegijos pirmininke, prof. Astra Vitkauskiene.

Pasaulyje apie 50 proc. visų suvartojamų vaistų sudaro antibiotikai. Dėl kokių priežasčių antibiotikai yra tokie populiarūs ir ar visada jie skiriami tikslingai?

Gana dažnai antibiotikai skiriami nepagrįstai, vadovaujantis neteisingu principu – blogiau nebus. Žiniasklaidos dėmesys, neretai ir žurnalistų „medicinos specialistų“ vertinimai paciento skundo atveju, taip pat baimė suklysti, skatina gydytojus skirti antibiotikų tik įtariant infekcinį susirgimą, nors visai neturint rimto pagrindo – pagrindimo, kad konkrečiu atveju už infekcinį susirgimą yra atsakinga bakterija.

Vis daugiau atvejų, kai net paprastą slogą ar gerklės skausmą šeimos gydytojai gydo skirdami antibiotikų. Kokius tyrimus reikėtų atlikti, norint įsitikinti, ar būtinas antibiotikas?

Visais atvejais pirmiausia reikia įvertinti objektyviai, atlikti bent elementariausius laboratorinius tyrimus – bendrą kraujo tyrimą (įvertinti leukocitų ir neutrofilų pokyčius) ir C reaktyvinį baltymą, kuris leidžia diferencijuoti virusinę infekciją nuo bakterinės.

Bakterinės kilmės infekcijoms būdingi aukšti uždegiminiai rodikliai, kraujo formulės nuokrypis į kairę. Negalint atmesti bakterinės kilmės uždegimo, prieš skiriant antibiotikų, būtina paimti mikrobiologinį pasėlį nuo tonzilių ar ryklės sienelės, įtariant sinusitą – iš nosiaryklės. Identifikuotas infekcinės ligos sukėlėjas ir nustatytas jo jautrumas antibiotikams leis paskirti tinkamus antibiotikus ar koreguoti jau paskirtus.

Nereikia pamiršti, kad mikrobiologinio tyrimo atsakymas, kuomet neišauginamas joks kliniškai svarbus bakterinis sukėlėjas, taip pat yra vertingas rezultatas. Jeigu medžiaga tyrimui paimta iš įtariamo infekcijos židinio ir ne vartojant antibiotikų, tuomet tai leidžia gydytojams paneigti bakterinės kilmės infekciją, neskirti antibiotikų arba jau paskirtus – nutraukti.

Dažnėja atvejų, kai skiriamas vienas antibiotikas po kito, tačiau jie yra neveiksmingi. Kodėl taip nutinka, kad vaistai tampa nebe vaistais, o nuodais?

Kiekvienas vaistas turi savo veikimo sritį, todėl bet kuris vaistas, vartojamas ne pagal indikacijas, tampa ne naudingas, o žalingas.

Gydant antibiotikais norimo rezultato negaunama dėl kelių priežasčių. Antibiotikai gana dažnai skiriami virusų sukeltoms infekcijoms gydyti, nors jie neturi jokio poveikio. Tokiu atveju be reikalo naikinama sergančiojo nosiaryklės ar žarnyno mikroflora, sutrinka normalios mikrofloros pusiausvyra ir tarpusavio sąveika. Žuvus bakterijoms, su kuriomis pacientas gyveno santaikoje, atveriami keliai patogeniškesnių bakterijų, atsparių skiriamam antibiotikui, invazijai ir jau bakterinei infekcijai vystytis.

Kita svarbi priežastis – kuomet sergant bakterine infekcija, nenustačius sukėlėjo, paskiriama antibiotiko, kuriam bakterija yra atspari. Labai svarbu įsitikinti, ar skiriamas vaistas veikia bakteriją konkrečiu atveju.

Kokie yra dažniausi viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sukėlėjai? Kaip su jais siūlytumėte kovoti?

Ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos užima svarbią vietą tarp kitų infekcinių ligų. Kaip rodo Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenys, kasmet 1000 gyventojų tenka apie 180 viršutinių kvėpavimo takų infekcijų atvejų Lietuvoje. Tačiau visai nereiškia, kad kiekvienu atveju joms gydyti turėtų būti skiriami antibiotikai. Viršutinių kvėpavimo takų infekcijas dažniausiai sukelia virusai. Šias infekcijas mes dažnai vadiname tiesiog „peršalimu“. Jų gydymas yra tik simptominis. Galime malšinti gerklės skausmą, mažinti temperatūrą. Būtina daugiau dėmesio skirti profilaktikai: dažniau plauti rankas, ypač šių ligų sezono metu, vengti masinių susibūrimo vietų ir t.t.

Kodėl kai kurie medikai ragina atlikti mikrobiologinius tyrimus ir ieškoti tikslaus infekcijos sukėlėjo? Kokią naudą duotų geresnė mikrobiologinė diagnostika?

Nustatytas infekcijos sukėlėjas ir jautrumas vaistams leidžia gydytojui pasirinkti pačio siauriausio spektro, geriausiai išskirtą sukėlėją veikiantį antibiotiką konkrečiu atveju ir leidžia sąlyginai jaustis saugiam. Kadangi infekcinio proceso eiga priklauso ir nuo sukėlėjo, ir nuo skiriamo vaisto, ir nuo makroorganizmo gynybinių apsauginių funkcijų, progresuojant infekcijai ir neturint išskirto sukėlėjo – pagrindimo, kodėl buvo pasirinktas vienoks ar kitoks antibiotikas, visada retrospektyviai atsiras patarėjų, kurie pasakys, ką buvo galima daryti kitaip.

Turint mikrobiologinį pagrindimą, išvengiama nereikalingų spekuliacijų. Taip pat paskyrus racionalų antibakterinį gydymą, kai skiriamas siauriausio spektro antibiotikas, geriausiai veikiamas konkretus sukėlėjas ir mažiausiai – kitos organizmo bakterijos. Tai leidžia sumažinti šalutinio poveikio tikimybę (pvz., rečiau kyla viduriavimas), neplatinamos atsparios antibiotikams mikroorganizmų padermės.

Kokia praktika skiriant antibiotikus yra Vakarų šalyse? Ar ten taip pat be jokių tyrimų šeimos gydytojai išrašo receptus plataus spektro antibiotikams įsigyti?

Daugumoje ES šalių gydytojai neįsivaizduoja savo darbo be laboratorinių tyrimų. Mikrobiologinė diagnostika yra neatsiejama bendro komandinio darbo dalis siekiant naudos pacientui. Dažniausiai plataus spektro antibiotikų skiriama tik stacionaruose gydomiems sunkios būklės pacientams arba turint konkretų, mikrobiologiškai patvirtintą, atvejį.

Kaip manote, dėl kokių priežasčių gydytojai vengia mikrobiologinių tyrimų? Gal jie per daug sudėtingi ir brangūs arba neprieinami?

Tyrimai tikrai prieinami, tik reikia gydytojams pajusti šio tyrimo vertę ir naudą. Ne paslaptis, kad gydytojų netenkina mikrobiologinio tyrimo atsakymo laikas – tyrimo atlikimo trukmė. Jeigu nebus pasiekta, kad vieną dieną paėmus mikrobiologinį pasėlį, kitą dieną jau bus žinomi bent preliminarūs tyrimo rezultatai, o dar po paros ir antibiotikograma, tyrimų ir toliau bus vengiama. Rezultatai iš laboratorijos turi pasiekti gydytojus, kol šių rezultatų jiems dar reikia, kol dar galima jais remiantis keisti pacientų gydymo planą. Jeigu gaunami tyrimų rezultatai retrospektyviai, tuomet jie atrodo ir brangūs, ir nenaudingi.

Ačiū už pokalbį.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus, prof. Sauliaus Čaplinsko komentaras:

Bakterijų atsparumas vaistams – tai visuomenės sveikatos iššūkis ir šio amžiaus problema, dėl kurios gresia pavojus, kad greitai nebeturėsime veiksmingų vaistų infekcijoms gydyti. Mikroorganizmų atsparumas vystosi greičiau, negu išrandami ar sukuriami nauji antimikrobiniai preparatai. Vienas šios problemos sprendimo būdų – tikslesnė diagnostika, medikų ir visuomenės švietimas apie racionalų antibiotikų vartojimą.

Apie pusę visų pasaulyje pagaminamų antibiotikų sunaudojama gyvulininkystėje. Maždaug pusė antibiotikų gydymo įstaigose skiriami be reikalo arba netinkamai. Netinkamai žmonių gydymui, veterinarijoje, maisto produktų gamyboje naudojami antimikrobiniai preparatai skatina atsparių antibiotikams mikroorganizmų plitimą, todėl ligos tampa sunkiau įveikiamos, vystosi komplikacijos.

Kasmet vien tik Europos Sąjungoje daugiau nei 25 tūkst. žmonių miršta nuo infekcijų, kurias sukelia antibiotikams atsparios bakterijos, plintančios daugiausia gydymo įstaigose. Kasmet pasaulyje registruojama 440 tūkst. naujų keliems vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų, o daugeliui vaistų atspari tuberkuliozė nustatyta 58 valstybėse. Didėja sifilio, gonorėjos ir šigeliozės sukėlėjų atsparumas.

2011 m. spalį „Baltijos tyrimų“ Lietuvoje atliktos visuomenės nuomonės apklausos duomenimis, Lietuvos gyventojai, dažniausiai nepasitarę su gydytoju, vartoja antibiotikus susirgę bronchitu, gripu, šlapimo takų infekcijomis, rinitu, otitu, sinusitu, karščiuodami, kai skauda gerklę ar vargina kosulys.

ES atlikti tyrimai parodė, kad 53 proc. europiečių mano, jog antibiotikai naikina virusus, 47 proc. – kad jie padeda peršalus ir sergant gripu. Tačiau antibiotikai neįveikia virusų ir nepadeda susirgus peršalimo ligomis ir gripu, jų skiriama, kai paciento ligą sukelia bakterijos. Gydant infekcines ligas antibiotikai turi būti skiriami ir vartojami tikslingai, tinkamai parenkami, nustatomas dozavimas ir gydymo trukmė.

Medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ laboratorijos vedėjos, gydytojos Birutės Tarutienės patarimai, kaip vartoti antibiotikus atsakingai.

  • Daug infekcijų yra valdomos skiepais, tad reikėtų nebijoti skiepų ir pasiskiepyti. 

  • Nevartokite antibiotikų, jei sergate ūmiomis virusinėmis kvėpavimo takų infekcijomis ir gripu, arba tiesiog pakilus temperatūrai. Antibiotikai nemažina temperatūros ir nemalšina skausmo.

  • Visada vartokite antibiotikus pagal gydytojo receptą, o ne likučius arba antibiotikus, parduodamus be recepto.

  • Reikalaukite savo šeimos gydytojo, kad jis skirtų antibiotikus tik atlikęs būtinus bendro kraujo ir C reaktyvaus baltymo tyrimus. Taip pat paprašykite gydytojo paimti mėginius mikrobiologiniams tyrimams, kad būtų skiriami ne plataus vartojimo, o padedantys įveikti konkrečią infekciją antibiotikai.

  • Vartodami antibiotikus laikykitės gydytojo nurodymų ir nenutraukite jų vartojimo, jei pasijutote geriau – išgerkite visą gydytojo paskirtą antibiotikų kursą.

  • Nevartokite antibiotikų, skirtų kitam žmogui. Vaistai skiriami individualiai net ir identiškos diagnozės atveju.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close