PRANEŠIMAS SPAUDAI CHEMINĖS MEDŽIAGOS BUITYJE

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamentas informuoja, kad priemonės, naudojamos namų valymui, sodo darbams, kenkėjų kontrolei, bendrosios higienos palaikymui ar kitiems namų priežiūros darbams, dažnai turi ingredientų, kurie gali būti kenksmingi šeimos nariams ar aplinkai.

Buityje gausiai naudojamos cheminės kilmės priemonės, kaip balikliai, skalbimo milteliai, kanalizacijos valikliai, kenkėjų kontrolės produktai, trąšos, baseinų chemikalai ir t.t., sudėtyje turi nuodingų medžiagų, kurios gali pakenkti jas įkvėpus, prarijus ar įsigėrus per odą.

Cheminės medžiagos, naudojamos ne pagal paskirtį arba kitaip, nei nurodo gamintojas, gali pakenkti sveikatai: dirginti akis, gerklę, sukelti galvos skausmą bei ūmų apsinuodijimą.

Chemines medžiagas naudokime saugiai:

– Prieš pradedant naudoti naują produktą, būtina atidžiai perskaityti visą informaciją, nurodytą ant pakuotės.

– Jei mišinys klasifikuojamas kaip pavojingas, jis ženklinamas pavojaus piktograma, įspėjamuoju žodžiu, pavojingumo ir atsargumo frazėmis. Etiketėse nurodomos naudojimo normos ir sąlygos, jei būtina, nurodoma, kokios asmeninės apsauginės priemonės naudotinos.

– Kad išvengti apsinuodijimų ar kitos žalos, cheminius produktus patartina laikyti originalioje pakuotėje, neperpilti į panaudotas maisto ar gėrimų pakuotes. Naudojant cheminius valiklius svarbu mūvėti gumines pirštines, taip apsaugosite ne tik rankų odą, bet ir sveikatą, nes dalis medžiagų į mūsų organizmą patenka ir per odą.

– Dauguma buitinių valymo priemonių yra pakankamai saugios, jeigu naudojamos taip, kaip nurodyta, o produkto toksiškumo lygis priklauso nuo naudojamo kiekio ir produkto veikimo trukmės. Turime stengtis priemones naudoti saikingai ir nedaugiau nei nurodyta etiketėje.

– Vengti maišyti skirtingas chemines priemones. Sumaišius skirtingas medžiagas gali įvykti nepageidaujama reakcija. Negalima maišyti baliklio, ar jo turinčio produkto, su valikliu, kuriame yra amoniako. Sumaišius šias medžiagas išsiskiria dujos, kurios gali sukelti lėtinį kvėpavimo sutrikimą ar net mirtį.

– Geriausia rinktis bekvapes priemones. Sudėtyje esantys pridėtiniai kvapai, jei jie nėra natūralios prigimties, dažnai yra pavojingos cheminės medžiagos, kurios neatlieka valymo funkcijos.

– Gerai vėdinti valomą patalpą: atidaryti langus ir duris, įjungti ventiliatorių. Niekada nenaudoti valymo priemonių mažoje, uždaroje erdvėje.

– Panaudotą priemonę būtina sandariai uždaryti ir laikyti vaikams nepasiekiamose vietose.

Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Simona Jarusevičiūtė, kasdieninei namų švarai palaikyti, pataria naudoti valiklius, pagamintus iš namuose esančių natūralių ir nebrangių ingredientų: acto, sodos, citrinos sulčių, druskos, vandens ar pan. Taip pat primena, kad vis daugiau gamintojų savo asortimente siūlo mažiau nuodingų, ekologiškų valymo priemonių.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close