Socialinės srities darbuotojai – arčiausiai žmogaus, kuriam reikia pagalbos

Laima Duoblienė

Kovo 20 d. į Prienų kultūros ir laisvalaikio centrą susirinkę Prienų socialinių paslaugų centro (toliau – Centro) darbuotojai aptarė 2024 m. nuveiktus darbus, pasidalijo šių metų planais. Susitikime dalyvavo ne tik Centro darbuotojai, bet ir Savivaldybės vadovai, socialiniai partneriai.

Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas pasidžiaugė vieningu, susitelkusiu kolektyvu, besiplečiančiu paslaugų kiekiu, aukšta darbo kokybe bei puikiais pasiekimais ir linkėjo, kad ir toliau būtų pastebimas kiekvienas žmogus, kuriam reikia pagalbos, kad darbuotojams darbas būtų mielas.

Paslaugos teikiamos 2,1 tūkst. asmenų

Pasak Centro direktorės Aurelijos Urbonienės, veiklą geriausiai nusako skaičiai. Pernai 18-tus metus veikiančio Centro biudžetas buvo didesnis nei 2,19 mln. eurų (2023 m. – 1,86 mln. eurų), paslaugos buvo teikiamos 2100 (2023 m. – 1473) paslaugų gavėjams, dirbo 80 (2023 m. – 80) darbuotojai. Centro veiklos finansuojamos iš įvairių finansavimo šaltinių: daugiausiai (54 proc.) arba 1,179 mln. eurų – iš valstybės biudžeto, daugiau nei 695 tūkst. eurų (32 proc.) – asignavimai iš savivaldybės biudžeto, daugiau nei 233 tūkst. eurų (10 proc.) – projektinės lėšos, 86 tūkst. eurų (4 proc.) – įstaigos surinktos lėšos.

Didžiausias projektas – „Integralios pagalbos teikimas ir plėtra Lietuvos savivaldybėse“, jo vertė beveik 408 tūkst. eurų. Tai tęstinis projektas, kurio naujas laikotarpis prasidėjo 2023 m. pradžioje ir tęsis ketverius metus. 2023 m. kovo mėnesį su Europos socialinio fondo agentūra buvo pasirašyta šešerių metų sutartis dėl projekto ,,Kompleksinės paslaugos (KOPA)“ įgyvendinimo. Projekto vertė – 575,7 tūkst. eurų. Nuo 2023 m. rugpjūčio 1 d. iki 2024 m. birželio 30 d. buvo įgyvendinamas projektas ,,Pacientų pavėžėjimo paslaugos modelio sukūrimas ir išbandymas“ (vertė – 80,5 tūkst. eurų).

Direktorės teigimu, didžiausia jų sėkmė ir stiprybė – kvalifikuoti darbuotojai, prie kurių prisideda ir socialiniai partneriai, ir vykdoma projektinė veikla, ir nuolat didėjantis kolektyvas.

Direktorė pasidžiaugė tradiciniais renginiais, garbiais svečiais, kuriuos priminė nuotraukos, įvardijo šių metų tikslus ir iššūkius. Ji padėkojo visiems darbuotojams už gerus veiklos rezultatus, socialiniams partneriams, Savivaldybės administracijai už pagalbą rūpinantis mūsų krašto žmonėmis.

Projektai, mažinantys nepriteklių, suteikiantys prevencines socialines paslaugas

Direktorės pavaduotoja socialiniams reikalams Liuda Šeškuvienė kalbėjo apie trejus metus vykdomo projekto „Materialinio nepritekliaus mažinimas“ paslaugų gavėjus, kurių 2024 m. buvo šiek tiek mažiau nei 2023 m. – 3200 (2023 m. – 3292), klausimyno apie teikiamas paslaugas pildymą, pasidžiaugė, kad pernai buvo gautos akreditacijos dėl laikino atokvėpio paslaugos asmeniui (šeimai) ir vaikų dienos socialinės priežiūros (20 vaikų), pasirašyta sutartis su Valakupių reabilitacijos centru dėl dalyvavimo tęstiniame projekte „Socialinių paslaugų kokybės užtikrinimas Lietuvoje“. Ji padėkojo socialiniams partneriams, kurių dėka ne tik vyksta įvairios veiklos, bet ir paslaugos lengviau akredituojamos.

L. Šeškuvienė akcentavo, kad pernai dėl prevencinių socialinių paslaugų kreipėsi 51 asmuo (2023 m. – 14), individualios konsultacijos suteiktos 80 (2023 m. – 13) asmenų. Ji pasidžiaugė, kad nuo 2023 m. kovo 22 d. Centras, kartu su projekto vykdytoju – Europos socialinio fondo agentūra, įgyvendina projektą „Kompleksinės paslaugos (KOPA)“, skirtą suteikti asmenims, šeimoms ir bendruomenėms būtinus įgūdžius savarankiškai spręsti kylančias socialines problemas. Projektas tęsis iki 2029 m. liepos 31 d., projekto finansavimo suma – 575,7 tūkst. eurų. L. Šeškuvienė įvardijo, kiek dalyvių po kiek valandų jau dalyvavo konsultacijose, mokymuose, kaip dalyviai pasiskirsto pagal amžių ir lytį.

 Darbo prioritetas – vaikai

Paramos šeimai skyriaus socialinio darbo organizatorės Danguolės Juodsnukienės teigimu, 2024 m. atvejo vadybos procesą koordinavo ir socialinės priežiūros paslaugas šeimoms teikė vienas socialinio darbo organizatorius, 6 atvejo vadybininkai, 17 socialinių darbuotojų, 3 individualios priežiūros darbuotojai. 23 skyriaus darbuotojams Socialinių paslaugų priežiūros departamento prie SADM direktoriaus įsakymu suteikta kvalifikacinė kategorija.

Atvejo vadyba buvo taikoma 183 šeimoms, kuriose auga 375 vaikai.

D. Juodsnukienė palygino skaičius, kiek kartų atvejo vadyba buvo inicijuota Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos (76), kiek kartų – vaiko atstovų pagal įstatymą ar pagalbą vaikams ir šeimoms organizuojančių įstaigų, organizacijų prašymu (15). Pernai buvo užbaigti 74 atvejo vadybos procesai.

D. Juodsnukienė įvardijo ir skyriaus organizuojamas veiklas, akcentuodama, kad darbo prioritetas – vaikai. Ji taip pat pakvietė atvykti savanoriauti, o pasakojimą paįvairino nuotraukomis iš įvairių veiklų bei padėkojo visiems partneriams bei pagalbininkams.

VDC „Pienės pūkas“ paslaugos teikiamos 16-kai vaikų

Apie VDC „Pienės pūkas“ kalbėjusi socialinė darbuotoja Jolita Valentienė priminė, kad Centre teikiama vaikų dienos socialinės priežiūros paslauga buvo suteikta 7–14 metų amžiaus vaikams: 13-kai vaikų iš šeimų, kurioms taikoma atvejo vadyba, ir trims kitiems vaikams pagal poreikį, bet ne mažiau nei 16 valandų per mėnesį. Pagrindinė šios paslaugos funkcija – kasdienių gyvenimo įgūdžių ugdymas ir lavinimas. Taip pat buvo teikiama pagalba ruošiant pamokas, organizuojamos psichosocialinės paslaugos, sportinės varžybos, aktyvi veikla lauke, stalo žaidimų popietės, viktorinos ir kita veikla. Vaikams buvo organizuojamos meninės ir sportinės veiklos, kartu su jais minimos kalendorinės šventės, jie vyko į pažintines, poilsines ir pramogines išvykas, dalyvavo akcijose, šventė gimtadienius…

Buvo padėkota ir prie vaikų veiklų bei laisvalaikio prisidedančiam būriui bendradarbių ir rėmėjų.

Pagalbą į namus teikia 43 darbuotojai

Socialinės globos ir priežiūros asmens namuose skyriaus socialinio darbo organizatorė Živilė Simanavičienė kalbėjo apie pagalbą į namus (paslaugą gavo 186 asmenys), dienos socialinę globą, integralią pagalbą, laikiną atokvėpį, asmeninę pagalbą, aprūpinimą techninės pagalbos priemonėmis.

Pernai skyriuje dirbo 43 darbuotojai: socialinio darbo organizatorė, socialinė darbuotoja, asmeniniai asistentai, individualios priežiūros darbuotojos, slaugytojo padėjėjai, slaugytoja.

Ž. Simanavičienė atkreipė dėmesį, kad iki 2027 metų individualios priežiūros darbuotojai turi įgyti kvalifikaciją pagal profesinio mokymo programą, ir pasidžiaugė, kad pernai nemažai darbuotojų, išklausę ne trumpesnius nei 160 valandų kursus, šią kvalifikaciją įgijo.

Integralios pagalbos socialinė darbuotoja Rita Vaškevičienė informavo, kad 2024 m. dienos socialinės globos paslaugos buvo teikiamos 18-kai asmenų (2023 m. – 11-kai), iš jų dešimčiai paslaugos buvo pradėtos teikti pirmą kartą.

Integralią pagalbą teikia dvi mobilios komandos – 18 darbuotojų. Projektas buvo pradėtas vykdyti 2016 m. lapkričio 7 d. ir iki šiol paslaugos buvo suteiktos 81 paslaugos gavėjui, 2024 m. – 31.

Pernai buvo gauta 530 prašymų (2023 m. – 430) dėl aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis. Pasak R. Vaškevičienės, prašymų skaičius nuolat didėja. Centras teikia ir techninės pagalbos priemonių nuomos paslaugą. Nuomoti galima funkcines ir mechanines lovas, čiužinį nuo pragulų, kompresorinį čiužinį, neįgaliojo vežimėlį, naktipuodžio kėdę, alkūninius ir pažastinius ramentus.

Dėmesys asmenims su negalia ir senjorams

Socialinės globos ir priežiūros institucijoje skyriaus socialinio darbo organizatorė Agnė Vaidogienė papasakojo, kad pagrindinis jų tikslas – sudaryti sąlygas asmenims su intelekto sutrikimais ir socialinėje atskirtyje esantiems asmenims per veiklas formuoti, stiprinti gebėjimus savarankiškai spręsti savo socialines problemas, gerinti jų gyvenimo kokybę, įveikiant socialinę atskirtį integruotis į bendruomenę.

A. Vaidogienės teigimu, pernai skyriuje buvo pokyčių metai – atsinaujino visi skyriaus darbuotojai. Ji pasidžiaugė, kad asmenų su negalia grupė padidėjo dviem asmenimis. Senyvo amžiaus asmenų grupė sumažėjo ir tai lėmė pablogėjusi senjorų sveikata arba netektys.

Lankantiems asmenų su negalia grupę skiriama daug dėmesio jų užimtumui, siekiant užtikrinti prasmingą laisvalaikį, socialinių įgūdžių įtvirtinimą, saviraiškos galimybes. Svarbu sukurti aplinką, kurioje jie jaustųsi saugūs, svarbūs ir galėtų džiaugtis aktyviu visaverčiu gyvenimu.

Senjorų grupės senjorams du kartus per savaitę teikiamos sociokultūrinės paslaugos.

Skyriuje teikiamos ir asmeninės higienos bei priežiūros paslaugos. Socialinio darbo organizatorė A. Vaidogienė pasidžiaugė, kad šių paslaugų poreikis sumažėjo, o tai rodo, kad pagerėjo paslaugų gavėjų gyvenimo sąlygos.

Bendrojo skyriaus rūpestis – sklandus darbas

Pasak Bendrojo skyriaus vadovės Aurelijos Žemaitienės, skyriaus veikla mažiausiai pastebima, bet ne mažiau reikalinga. Skyriuje dirba 8 darbuotojai, kurie užtikrina tinkamą dokumentų administravimą ir valdymą, archyvavimą, vykdo personalo administravimo funkcijas, užtikrina duomenų apsaugos reikalavimų laikymąsi įstaigoje, organizuoja ir vykdo Centro viešuosius pirkimus, ūkinį, materialinį-techninį aprūpinimą ir priežiūrą, užtikrina saugaus darbo taisyklių laikymąsi, organizuoja ir teikia transporto paslaugas, administruoja internetinę svetainę.

Bendrojo skyriaus vadovė kalbėjo apie projektus, kuriuos įgyvendino Centras, nes visi viešieji pirkimai „pereina“ per šio skyriaus darbuotojų rankas, apie transporto paslaugos teikimą, automobilių remontus, nerimą dėl artėjančio buhalterijų centralizavimo bei kitus iššūkius.

Padėkota už bendras pastangas

Už atliekamą didelį darbą, buvimą arčiausiai žmogaus, dideles širdis ir norą dalintis gerumu Centro darbuotojams dėkojo Prienų rajono savivaldybės vicemerė Laimutė Jančiukienė. Ji padėkojo už darbuotojų pilietiškumą, susitelkimą ir palinkėjo, kad šypsenos nedingtų iš veidų.

Už nuoširdų darbą buvo padėkota visiems Prienų socialinių paslaugų centro darbuotojams, o būriui darbuotojų už išskirtinius rezultatus, veiklas ar iniciatyvas – įteiktos padėkos. Jos buvo įteiktos individualios priežiūros darbuotojai Ingai Poderienei, vyriausiajai buhalterei Linai Šuliauskaitei, atvejo vadybininkei Vilmai Deltuvienei, individualios priežiūros darbuotojai Gridai Kizevičienei, valytojai Romutei Petrulionienei, buhalterei Daivai Budnikienei, individualios priežiūros darbuotojai Virginijai Lukoševičienei, socialinei darbuotojai, dirbančiai su šeima Jurgitai Ruseckienei, individualios priežiūros darbuotojai ir slaugytojo padėjėjai Janinai Masaitienei, socialinei darbuotojai, dirbančiai su šeima Aistei Morkūnienei, socialinei darbuotojai Aušrai Šliaužienei.

Renginio pabaigoje už bendradarbiavimą buvo padėkota socialiniams partneriams.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close