Sacharovo premijos laimėtojai, represijos Azerbaidžane, P. Gražulio neliečiamybė

2024 m. Sacharovo premija – Venesuelos išrinktajam prezidentui ir opozicijos lyderei

Ketvirtadienį Europos Parlamentas šių metų Sacharovo premiją skyrė išrinktajam Venesuelos prezidentui Edmundo González Urrutia ir šalies demokratinių jėgų lyderei María Corina Machado.

Paskelbdama Europos Parlamento (EP) pirmininkų sueigos sprendimą dėl Sacharovo premijos laureato, EP pirmininkė Roberta Metsola teigė: „2024 m. Sacharovo premija už minties laisvę skirta María Corina Machado ir išrinktajam prezidentui Edmundo González Urrutia už jų drąsią kovą atkuri Venesueloje nepriklausomybę ir demokratiją. Siekdami sąžiningo, laisvo ir taikaus valdžios perėmimo, jie be baimės puoselėjo vertybes, kurios taip brangios milijonams venesueliečių ir Europos Parlamentui: teisingumą, demokratiją ir teisės viršenybę. Europos Parlamentas remia Venesuelos žmones ir María Corina Machado bei išrinktąjį prezidentą Edmundo González Urrutia jų kovoje už demokratinę savo šalies ateitį. Šis apdovanojimas skirtas jiems“.

2023 m. Venesuelos opozicija išrinko M. C. Machado kandidate į šalies prezidento postą, tačiau režimo kontroliuojama Nacionalinė rinkimų taryba pašalino ją iš rinkimų. Ją pakeitęs kitas opozicijos kandidatas ir diplomatas E. González Urrutia pasmerkė Venesuelos vyriausybės nesugebėjimą paskelbti oficialius šalies prezidento rinkimų rezultatus ir užginčijo Nicolas Maduro paskelbimą Venesuelos prezidentu. E. González Urrutia paliko šalį rugsėjį, režimui paskelbus jo suėmimo orderį.

Šių metų rugsėjį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas pažymėjo, kad tarptautinė rinkimų stebėjimo misija yra pripažinusi, kad Venesuelos prezidento rinkimai neatitiko tarptautinių standartų. EP nariai pripažino, kad E. González Urrutia yra teisėtai ir demokratiškai išrinktas šalies prezidentas, o M. C. Machado yra demokratinių jėgų lyderė. EP griežtai smerkia suklastotus rinkimus bei nusikaltimus, įvykdytus prieš režimo opoziciją, Venesuelos žmones ir pilietinę visuomenę. Europarlamentarai ragina ES sustiprinti sankcijas Venesuelos režimui.

Remiantis Venesuelos vyriausybės duomenimis, po rinkimų vykusių protestų metu suimta apie 2400 asmenų. Nevyriausybinės organizacijos praneša apie 24 aukas. M. C. Machado šiuo metu slapstosi, o E. González Urrutia išvyko į Ispaniją, kuri rugsėjo 7 d. suteikė jam prieglobstį.

Kiti šių metų Sacharovo premijos finalininkai buvo Azerbaidžano mokslininkas ir kovos su korupcija šalininkas dr. Gubad Ibadoghlu, o taip pat arabų ir žydų organizacija „Moterys skelbia taiką“ ir palestiniečių moterų asociacija „Saulės moterys“. 2017 m. Sacharovo premija buvo skirta demokratinei Venesuelos opozicijai.

Sacharovo premija bus įteikta gruodžio 18 d. Strasbūre vyksiančioje EP plenarinėje sesijoje.

Prestižinę Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę Europos Parlamentas skiria kasmet. Ji buvo įsteigta 1988-aisiais siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančias žmogaus teises. Laureatus išrenka EP pirmininkas ir politinių frakcijų lyderiai. Premijos dydis – 50 tūkst. eurų. 2023 m. Sacharovo premija skirta Mahsa Amini ir Irano moterims.

Europos Parlamentas priėmė nagrinėti Petro Gražulio neliečiamybės klausimą

Ketvirtadienį Strasbūre vyksiančioje plenarinėje sesijoje EP pirmininkė Roberta Metsola informavo apie gautą Lietuvos institucijų prašymą panaikinti EP nario Petro Gražulio teisinę neliečiamybę.

Petro Gražulio („Suverenių tautų Europos“ frakcija) teisinės neliečiamybės klausimas perduotas nagrinėti Europos Parlamento teisės reikalų komitetui. Komitetas turės paskirti pranešėją, kuris koordinuos sprendimo, kuriuo rekomenduojama patenkinti ar atmesti prašymą atšaukti imunitetą, projekto parengimą bei svarstymą. Parlamentas neišsako nuomonės dėl europarlamentaro kaltumo ar nekaltumo.

Remiantis EP darbo tvarkos taisyklių 9 straipsniu komitetas gali prašyti atitinkamos valstybės narės institucijos suteikti informaciją ar paaiškinimus, kuriuos mano esant būtinus nustatant, ar teisinė neliečiamybė turėtų būti panaikinta. Kartu suteikiama galimybė pasiaiškinti ir atitinkamam europarlamentarui, tačiau jis negali dalyvauti kituose komiteto svarstymuose. Visi komiteto posėdžiai šiuo klausimu yra uždari. Po balsavimo komitete dėl teisinės neliečiamybės panaikinimo ar išsaugojimo, galutinį sprendimą slaptu balsavimu plenarinėje sesijoje priima visas EP

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close