Nepale – ryškūs Gustės iš Prienų žingsniai į žvaigždes

Spalio pradžioje Nepale, Katmandu vyko 3-ioji tarptautinė jaunių astronomijos ir astrofizikos olimpiada (IOAA-Jr ).

Olimpiadoje dalyvavo beveik100 jaunųjų astronomų iš 20 šalių. Tarp šių šalių – ir Lietuva. Lietuvai atstovavo 8 klasės mokiniai Gustė Baranauskaitė iš Prienų „Ąžuolo“ progimnazijos (mokytoja Jurgita Bakienė), Aistis Valantiejus iš Vilniaus Žemynos progimnazijos (mokytoja A. Visockienė, LINEŠA) ir Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijos mokinys Matas Joris Normantas, I gimn. klasė (olimpiadai pasirengė savarankiškai). Lietuvos komandai vadovavo dr. Audrius Bridžius (Lietuvos etnokosmologijos muziejus), ir Justinas Turčak (Vilniaus universitetas).

Būdami vieni iš jauniausių šios olimpiados dalyvių, visi trys dalyviai apdovanoti pagyrimo raštais, o Aisčiui buvo įteiktas ir komandinės rungties nugalėtojo prizas.

Grįžus po unikalios kelionės ir olimpiados Himalajų papėdėje, pasiteiravome Gustės Baranauskaitės kokius įspūdžius ji parsivežė iš Nepalo.

Pasak Gustės, prisiminant 9 dienų kelionę ji išskirtu net kelis įspūdžius. Pirmasis įspūdis yra susijęs konkrečiai su olimpiada, kuri pasirodė esanti ganėtinai sudėtinga. Antrasis įspūdis yra savotiškas. Būtent taip ji apibūdino Katmandu. Na, o trečiasis – linksmumo įspūdis, kurį ji patyrė dėl naujų pažinčių.

Gustė žvaigždėmis susidomėjo dar būdama labai maža, tačiau anot jos, tas susidomėjimas augant aplinkinio pasaulio pažinimo laukui išblėso, atsirado kiti pomėgiai. Ko gero, jos ir astronomijos keliai taip ir būtų išsiskyrę jeigu ne jos biologijos mokytoja Jurgita Bakienė (šiuo metu dėstanti ir fiziką – aut. past.), kuri matydama mergaitėje potencialą, pasiūlė sudalyvauti respublikinėje jaunųjų astronomų olimpiadoje.

Sugrįžusi prie astronomijos moksleivė sudalyvavo ir astronomų stovykloje Molėtų rajone, Kulionių kaime esančiame Lietuvos etnokosmologijos muziejuje. Čia pat įsikūrusi ir Vilniaus universiteto Molėtų astronomijos observatorija.

Kaip sakė Gustė, didžiausią pagalbą astronomijos olimpiadoje jai suteikė gabumai matematikos srityje. Pagrindiniai teorinės astronomijos uždaviniai yra įvairių duomenų apskaičiavimai. Šią užduotį lengviausiai lengviausiai ji ir įveikė. Tiesa, su teleskopu sekėsi ne taip gerai, bet ji pateko tarp trejetuko geriausiųjų astronomijos olimpiečių Lietuvoje. Būtent jų komanda ir gavo didžiausią prizą – kelionę į tarptautinę jaunųjų astronomų olimpiadą Nepale.

Nepalas dėl šalia esančių aukščiausio kalnų masyvo yra mėgiamas ne tik alpinistų, bet ir astronomų. Dideliame aukštyje yra retesnė atmosfera, todėl ir žvaigždės kalnuose spindi ryškiau. Tiesa, kaip Gustė pasakojo, daug į žvaigždes žiūrėti neteko.

Pirmoji olimpiados užduotis, kurią Gustė nelengvai, bet įveikė, buvo taipogi uždavinių sprendimas. Antrojoje teko ant atspausdinto dangaus vaizdo atrasti įvairius duomenis, o trečiojoje teko analizuoti ir atlikti skaičiavimus pagal ekrane pateiktą per teleskopą matomą dangaus vaizdą. Paskutinės dvi praktinės užduotys sunkiai ėjosi ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių komandoms. Pasak moksleivės, kosmoso vaizde sunku buvo atskirti asteroidus nuo palydovų. Visgi, sunkumai nesutrukdė surinkti daug balų ir Lietuvių komandai tik vos per kelis balus nusileisti trečios vietos laimėtojams.

Kaip pasakojo moksleivė, olimpiada išsiskyrė ir tuo, jog olimpiados teritorijoje naudotis telefonais nebuvo galima. Juos organizatoriai iš moksleivių surinko. Todėl visos nuotraukos, kurios išliko – yra su naujais pažįstamais jaunaisiais astronomais iš kitų šalių. Nors dėl ruošimosi olimpiadai laiko pramogoms liko nedaug, tačiau Gustė spėjo ne tik pabendrauti su draugais, bet ir šiek tiek pamatyti Katmandu. Nors miestas pasirodė gražus, tačiau bendrai Katmandu ji įvardina kaip „kitokį“. Visgi, didžiausią įspūdį jai paliko laisvai po gatves bėgiojančios beždžionės. Gal todėl prisiminimus apie Nepalą ji įvardina „savotiškais“.

Gustės tėvai sužinoję apie jos laimėtą kelionę į Nepalą buvo sunerimę, tačiau džiaugsmas būna didesnis. Visgi, Gustė, nemano, kad jos gyvenimas susisies su astronomija. Pasak jos, dalyvauti olimpiadoje ir laimėti jai patiko, astronomija liks kaip vienas iš romantiškų pomėgių, tačiau siekti karjeros šioje srityje ji, bent jau kol kas, tikrai nenorėtų.

Kaip pasakojo Gustę į Nepalą lydėjęs dr. A. Bridžius, ši olimpiada buvo apskritai pirmoji tarptautinė olimpiada surengta Nepale. Ją organizavo Nepalo astronomijos draugija (NASO). Nekreipiant dėmesio į pasitaikiusius nedidelius nesklandumus ir vėlavimus, daugumos vertinimu olimpiada buvo suorganizuota labai gerai. Nepalas yra viena iš skurdžiausių ir mažiausiai ekonomiškai išsivysčiusių pasaulio valstybių, tačiau dalyviai ir vadovai praktiškai to nepajuto – buvo apgyvendinti, bene, geriausiuose Katmandu viešbučiuose su gražia aplinka ir puikiu maitinimu. Didžiąją dalį išlaidų apmokėjo pačios šalys dalyvės. Prieš pat olimpiadą Nepalas dėl smarkių tropinių liūčių patyrė gausius potvynius, kurių metu žuvo daugiau kaip du šimtai vietos gyventojų, tame tarpe ir du Nepalo olimpinės komandos nariai – olimpiada buvo dedikuota jų atminimui. Nors ir be medalių lietuviai iš IOAA-Jr grįžo pilni įspūdžių, pasisėmę neįkainojamos patirties, užmezgę naujas pažintis ir draugystes su įvairių kraštų atstovais. tai Tai jiems padės siekti aukštesnių rezultatų būsimose olimpiadose.

Olimpiada organizuota su tikslu jaunuosius moksleivius supažindinti su kosmoso stebuklais ir gilinti žinias astronomijos ir astrofizikos srityse. Dalyvaudami tokiuose tarptautiniuose renginiuose jie turi galimybę susitikti su vienodų pomėgių mokiniais iš viso pasaulio.

Nuotraukos: dr. Audriaus Bridžiaus, IOAA-Jr organizatorių ir iš asmeninio Gustės Baranauskaitės albumo.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close