Arūno Valančiaus keramikos paroda „Tarp chaoso ir aiškumo“ Birštone

Birštono muziejuje atidaryta Arūno Valančiaus keramikos paroda „Tarp chaoso ir aiškumo“ kviečia lankytojus pasinerti į unikalią meno ir meditacijos sintezę. 57 metų meditacijos praktikas ir terapeutas Arūnas Valančius keramiką suvokia ne tik kaip kūrybinę veiklą, bet ir kaip būdą atrasti vidinę ramybę bei harmoniją. Jo darbai išsiskiria ypatingu požiūriu į kūrybos procesą, kur rezultatas tampa antriniu elementu, o dėmesys sutelkiamas į patį kūrybinį veiksmą.

Valančiaus kūryboje svarbiausias aspektas yra meditacinis susitelkimas. Jis tiki, kad procesas, atliekamas be įtampos ir be galutinio rezultato siekimo, leidžia meistrui atskleisti tikrąjį potencialą. Kuriant keramikos darbus, lengvumo ir ramybės būsena tampa pagrindu spontaniškumui, eksperimentams ir kūrybinei laisvei. Šis požiūris leidžia Valančiui sukurti unikalius meno kūrinius, kuriuose jaučiama harmonija tarp chaotiškų, nekontroliuojamų elementų ir tiksliai apibrėžtų formų.

Šiuo metu eksponuojami Valančiaus keramikos darbai įkvėpti korėjietiškos „Mėnulio indo“ (Moonjar) formos. Ši tradicinė porceliano forma, gimusi Džoseonų dinastijos laikais, laužo tradicinius keramikos kanonus – įprastai indai turi platų pagrindą ir siaurą angą, tačiau „Mėnulio indas“ išsiskiria platesne anga ir siauresniu pagrindu, kas suteikia intrigą bei paslaptingumo jausmą. Arūno kūryboje ši forma tampa meditatyvaus proceso dalimi, kuriame svarbiausia yra ne rezultatas, o pati kūrybos kelionė.

Valančius savo kūrybai renkasi aukšto degimo juodą molį, kuris reikalauja ypatingo dėmesio ir kantrybės. Kuriant keramikos dirbinius, nėra trumpų kelių – nei molio džiūvimo, nei jo degimo procesai negali būti paskubinti. Šis lėtas kūrybos ritmas išlaiko amato autentiškumą, primenant, kad kai kurios meno formos išlieka nepakeistos per tūkstančius metų. Kiekvienas darbas gali užtrukti savaites ar net mėnesius, o galutinį rezultatą dažnai nulemia netikėti ir nenuspėjami gamtos procesai.

Skirtingai nei skaitmeninė kūryba, keramika neleidžia žengti žingsnio atgal ar anuliuoti veiksmų. Aukštoje, daugiau nei 1200°C temperatūroje, net ir menkiausi pokyčiai gali paveikti galutinį rezultatą. Tačiau būtent šis nenuspėjamumas suteikia erdvę kūrybiniam eksperimentavimui ir drąsai. Valančius tiki, kad nesėkmės baimės nebuvimas, pasitikėjimas procesu ir smalsumas yra raktas į tikrąją kūrybinę laisvę.

Arūno Valančiaus keramika – tai daugiau nei tik meno kūriniai. Kiekvienas darbas – tai meditacinis patyrimas, kuriame atskleidžiama subtili pusiausvyra tarp chaoso ir tvarkos, tarp nenuspėjamumo ir aiškių formų. Tai menas, kviečiantis ne tik grožėtis, bet ir apmąstyti – kaip medžiagos, formos ir procesai gali susijungti į vientisą, harmoniją atspindintį kūrinį.

Parodą galite aplankyti Birštono muziejuje (Vytauto g. 9, Birštonas) iki gruodžio 8 d. Nepraleiskite progos pamatyti šių unikalių keramikos kūrinių ir pasinerti į meditacinį meno pasaulį, kuriame chaosas ir aiškumas tampa vienu.

Birštono muziejaus muziejinės veiklos administratorė Irma Kereišienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close