Lietuvoje pagerbti organų donorai: jiems degė žvakutės 56 miestuose ir miesteliuose

Spalio 4 dieną, penktadienį, mūsų šalyje Lietuvos asociacija „Gyvastis“ jau vienuoliktąjį kartą inicijavo Žvakučių uždegimą organų donorams padėkoti ir pagerbti. „Iki paskutinės minutės jungėsi vis nauji miestai, informaciją vis naujinome ir pagal turimus paskutinius duomenis žvakelės degė 56 miestuose ir miesteliuose, – sako „Gyvasties“ prezidentė Aušra Degutytė. – Iš visos širdies norime padėkoti kiekvienam, kuris prisidėjo prie šios svarbios iniciatyvos. Jūsų palaikymas gyvastiečiams neįkainojamas – tai ne tik parama, bet ir stiprybės bei vilties šaltinis. Jūsų pastangos ir rūpestis leidžia tikėti, kad organų donorystės svarba ir prasmė vis labiau įsitvirtina mūsų visuomenėje. Ačiū jums už tai, kad padedate išsaugoti gyvybes ir suteikiate žmonėms antrą šansą.“

Vilniuje Rotušės aikštėje kiekvienam donorui pagerbti buvo uždegta 2081 žvakelė

Žvakučių iniciatyva apjungia visus „Gyvasties“ skyrius ir asocijuotus narius, kurių miestų aikštėse rinkosi gyvastiečiai ir žmonės, kuriems organų donorystė svarbi – žvakutės buvo dėliojamos gimnazijų kiemuose, aikštėse, skveruose, kitose erdvėse. „Jaukią degančių žvakučių aplinką uždegimo organizatoriai sumaniai papildė – muzikiniu fonu, malda, informaciniais stendais – sulaukėme daugybės nuotraukų su įamžintomis akimirkomis, – sako A. Degutytė. – Prisijungusieji prie iniciatyvos pasakojo, kad prie žvakučių vis ėjo žmonės, kurių veiduose atsispindėjo susikaupimas ir pagarba. Atmosfera buvo jautri, kartais net graudi, nes daugelis mintimis grįžo prie tų, kurie išėjo amžinybėn, palikdami neįkainojamą dovaną – savo organus, išgelbėjusius kitų gyvybes. Kiekvienas dalyvavęs nešėsi širdyje dėkingumą ir atminimą, lydėjusį šią ypatingą dieną.“

Jau įprasta, kad Vilniuje uždegama tiek žvakučių, kiek suskaičiuojama donorų nuo transplantacijų pradžios mūsų šalyje. Šiemet jiems degė 2081 žvakutė. „Jautėme didelę atsakomybę žvakučių iniciatyva pradėti Europos donorystės dienos paminėjimo renginius, nes tai ne tik pagarba donorams, bet ir reikalingas žingsnis šviečiant visuomenę apie organų donorystės svarbą, – sako A. Degutytė. – Tikime, kad tokių iniciatyvų dėka vis daugiau žmonių priims šį kilnų sprendimą, o laukiantys pacientai sulauks gyvybę gelbstinčių organų.“

Prie iniciatyvos ne pirmus metus jungiasi įvairios bendruomenės: „Matome didelę prasmę“

Gargždų socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotoja socialiniams reikalams Vilma Bružienė sako, kad jų bendruomenė prie žvakučių organų donorams pagerbti iniciatyvos jungiasi dėl to, kad suvokia tokio renginio prasmę: „Kasdien esame šalia žmonių, kuriems reikalinga parama, pagalba ir empatija. Mes tikime, kad žmogaus savanoriškas ir neatlygintinas organų dovanojimas kitam žmogui yra vienas kilniausių gestų. Norime prisidėti prie šios žinios skleidimo Klaipėdos rajone.“ Gargždų socialinių paslaugų centro neįgalieji lankytojai kartu su darbuotojais uždegė pirmąsias žvakutes. Vėliau prisijungė Vaikų dienos centro lankytojai, jei degė savo žvakutes ir simbolinė širdis vis plėtėsi ir augo. „Iki žinios apie šią iniciatyvą man pačiai asmeniškai teko susimąstyti apie donorystės kilnią misiją, ne kartą esu diskutavusi su savo artima aplinka apie donorystės svarbą, – sako V. Bružienė. – Darbo aplinkoje turėjome pavyzdžių, kai ilgus metus teko laukti gyvybę gelbstinčio organo transplantacijos. Tokie renginiai tikrai skatina susimąstyti.“ 

Jurbarko rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Roberta Armanavičiūtė-Snieganienė nuoširdžiai džiaugiasi, kad sužinojo apie tokią „Gyvasties“ iniciatyvą ir jau kelerius metus prie jos jungiasi: „Toks jautrus renginys labai skatina pamąstyti apie savo artimuosius. Juk nė vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo ligos ar nelaimingo atsitikimo, dėl kurio prireiktų organų transplantacijos. Kiekviena pastanga skleisti žinią apie organų donorystę yra gyvybiškai svarbi, nes būtent ši informacija gali padėti žmogui susivokti, kokį neįkainojamą dovaną jis gali palikti po savęs – naują gyvenimą kitam. Mirties akivaizdoje priimtas sprendimas dovanoti organus yra ne tik viltis tiems, kuriems to labiausiai reikia, bet ir giliai prasmingas būdas užtikrinti, kad mūsų gyvenimas, net ir pasibaigęs, tęstųsi kituose.“

Panevėžio rajono Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos tikybos mokytoja Panevėžio skautų vadovė Ilona Dauderienė pasakoja, kad prie „Gyvasties“ inicijuojamo Žvakučių uždegimo donorams atminti ir padėkoti gimnazistai jungiasi kasmet: „Su organų donoryste mūsų gimnazija yra tiesiogiai susijusi – vienas jos mokinys yra tapęs organų donoru. Todėl uždegti žvakutę galime labai konkrečiam žmogui atminti ir padėkoti jo artimiesiems. Šį išskirtinį įvykį mūsų moksleiviai priima labai nuoširdžiai ir pagarbiai. Per šio donoro istoriją, suasmenintą ir labai artimą, pagerbiame ir kitus organų donorus. Įprastai prie gimnazijos įėjimo žvakutėmis išdėliojame didelę širdį, skautai ateina su uniformomis, apstojame ratu, susikabiname rankomis, padėkojame, sukalbame maldą. Moksleiviai labai atvirai pasidalina savo emocijomis – ką tuo metu jaučia, kalbamės, kas jiems rūpi ir svarbu. Mūsų gimnazijos moksleiviams ši diena yra ypatinga.“

Tai tik keletas vietų, iš kurių buvo gauti šilti atgarsiai apie žvakučių iniciatyvą. „Gyvasties“ prezidentė A. Degutytė sako, kad visą savaitę plauks nuotraukos iš įvairiausių Lietuvos kampelių: „Miela matyti, kad visoje Lietuvoje atėjusieji pagerbti organų donorų suvokia mūsų renginio svarbą. Labai tikiuosi, kad ši didžiulė žvakučių jūra taps ne tik atminimo simboliu, bet ir suteiks šilumos bei paguodos tiems, kurių artimieji savo kilniu sprendimu dovanojo gyvenimą kitiems, primindama, kad jų artimieji yra gerbiami ir niekada nebus užmiršti.“

Žmonės kviečiami aplankyti ir „Istorijų erdvę“ Katedros aikštėje Vilniuje

Žvakučių iniciatyva visoje Lietuvoje ir „Istorijų erdvė“ Katedros aikštėje Vilniuje – tai pacientus po transplantacijos ir jos laukiančius vienijančios asociacijos „Gyvastis“ renginiai, kuriais pacientai dėkoja organų donorams už paaukotus organus ir siekia kuo platesnės organų donorystės sklaidos. Ši iniciatyva buvo kupina jautrumo, šviesos ir bendrystės, o „Istorijų erdvę“ galima bus aplankyti iki spalio 14 dienos.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close