Etikos kodeksas

Laikraščio „Naujasis Gėlupis“ visuomenės informavimo etikos kodeksas

1. Redakcijos darbuotojai yra visuomenės tobulėjimą, švietimą, kultūrinį išsilavinimą bei pilietinį sąmoningumą skatinanti bendruomenė. Šios bendruomenės tikslas – skaitytojus sudominti ne tik savo erdvės, bet ir aplinkinio pasaulio pažinimu. Redakcijos misija – skatinti skaitytojų asmenybių tobulėjimą. Redakcijos tikslu bei misija remta vizija – bendradarbiaujanti, tolerantiška, pakanti, supratinga bei savo istorinį paveldą ir Žmonijos evoliucinę reikšmę puoselėjanti skaitytojų auditorija. 

2. Visi redakcijos darbuotojai, nepriklausomai nuo savo atliekamų pareigų, supranta pagarbos vertę kiekvienam asmeniui, savo pareigomis, darbu ir egzistencija kuriančiam bei puoselėjančiam ateities visuomenės ypatumus, nepriklausomai nuo asmens pareigų, kilmės, rasės, lyties, požiūrio ar statuso visuomenėje.

3. Redakcijos darbuotojai supranta, jog valstybės politika yra visos valstybės visuomenės sudėtinė strategija, o ne atskirų politinių darinių, junginių, partijų tikslų, vizijų, misijų ir nuostatų siekimas. Todėl, visi be išimties, redakcijos darbuotojai yra nepriklausomi nuo jokių atskirų politinių vienetų ir savo veikloje neproteguoja politinių judėjimų jų politiniams tikslams siekti. Laikraščio redakcija vieningai laikosi nuostatos, jog, visi be išimties, įvairių rėmėjų remiami arba/bei dotacijas iš valstybės gaunantys politiniai judėjimai yra naudos siekiantys verslo subjektai, kuriems taikomi tiokie patys reikalavimai, kaip ir verslo klientams.

4. Laikraštis „Naujasis Gėlupis“ yra šviečiamasis leidinys, o ne nuomonių sankirtos, tame tarpe ir politinių ginčų, eskalavimo priemonė, todėl redakcijos darbuotojai supranta, jog visų asmenų ir politikų bei politinio pasitikėjimo pareigūnų parengtos publikacijos turi būti vertinamos kritiškai, atskiriant ekonomiškai ar kultūriniu požiūriu vertingą informaciją nuo politinės ar destruktyvią veiklą skatinančios agitacijos.

5. Laikraščio redakcija supranta skaitytojų auditorijos švietimo svarbą, todėl vertina įvairių sričių specialistus nepriklausomai nuo to, ar jie dirba privačiame ar valstybiniame sektoriuje. Redakcija, kritiškai įvertinusi specialistų pateikiamas publikacijas, jas spausdina laikraštyje bei viešina savo internetinėje svetainėje www.naujasisgelupis.lt. Tačiau, atsižvelgiant į neproporcingus, neracionalius ir motyvuotą visuomenės švietimą blokuojančius Visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatus, NEATLYGINA už mokslines, kultūrines, istorines, ekonomikos publikacijas jų autoriams, kurie dirba valstybinėse bei savivaldybių įstaigose, t. y. ugdymo įstaigose – lopšeliuose-darželiuose, mokyklose, gimnazijose, kolegijose, universitetuose, kultūros įstaigose – laisvalaikio salėse, kultūros centruose, taip pat, bibliotekose, muziejuose, sporto įstaigose – baseinuose, kūno kultūros ir sporto centruose, arenose, įvairiose finansų, urbanistikos, žemės ūkio, investicijų, technologijų, socialinės rūpybos bei kitas sritis aptarnaujančiose ne privataus kapitalo įstaigose.

6. Vertinant nusikalstamas, teisėsaugos jau tiriamas arba dar ne, veikas, redakcijos darbuotojai vertina savo informatorių saugumą bei atsakomybę. Informatoriai turi teisę išlikti anonimais, jei nepageidauja kitaip. Redakcijos darbuotojai privalo kritiškai įvertinti informatorių teikiamą informaciją ir turi teisę atsisakyti ją tirti žurnalistiniu būdu, jeigu:

a) tai draudžia Lietuvos Respublikos įstatymai;
b) tai yra ribojama teisėsaugos reglamento dėl pradėto ikiteisminio tyrimo;
c) tai sukeltų neigiamą efektą nepilnamečių asmenų sveikatai ar gyvybei;
d) tai yra perteklinė ir stokojanti tolerancijos informacija.

7. Redakcijos darbuotojai, atsižvelgdami, į keliamus naujus duomenų apsaugos reikalavimus ne tik įmonėms, bet ir žurnalistikai, taip pat, hiperbolizuojamą žurnalistikos daromą žalą verslui, supranta, jog negatyvi informacija apie privačius asmenis bei privataus kapitalo įmones (pvz. „MG Baltic“) turėtų būti cenzūruojama iš publikacijų pašalinant konkrečias privačių ar juridinių asmenų identifikavimo detales.

8. Redakcija supranta, jog visuomenės informavimo veikloje yra svarbi ne tik visuomenei pateikiama informacija, bet ir jos darbuotojų socialinis saugumas, todėl redakcijos darbuotojai įsipareigoja savo publikacijose minimaliai eskaluoti neigiamą informaciją apie Visuomenės informavimo etikos asociacijos bei jos etikos komisijos narius, Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo tarybos narius, taip pat kitų visuomenės informavimo laisvę ribojančių ir koreguojančių institucijų narius bei jų asmeninius-privačius verslo interesus.

9. Taip pat, redakcijos darbuotojai savo veikloje turi remtis ir kitomis nuostatomis, jei jos neprieštarauja žmogaus teisėms, LR Konstitucijai bei kitiems Žmonijos evoliuciją skatinantiems veiksniams:

LR Visuomenės informavimo įstatymas
Visuomenės informavimo etikos kodeksas
Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas

10. Už šio kodekso pažeidimus redakcijos darbuotojų veiksmai bei atsakomybė už juos svarstoma atskiru potvarkiu nustatytoje redakcijos etikos komisijoje.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close