Geomagnetinės audros – pasislėpti neįmanoma

NASA

NASA

Sausio 7 d. vakare, 20,30 val. Lietuvos laiku, Saulėje įvyko galingiausios X klasės rentgeno žybsnis.

NASA
NASA

Jį generavo tiesiai į Žemę atsisukusi Saulės dėmė AR 1944. Kadangi žybsnis tęsėsi ilgai, toje pačioje dėmėje įvyko ir vainikinės masės išsiveržimas. AR 1944 – viena stambiausių Saulės dėmių grupių per pastaruosius kelerius metus. Pati didžiausia dėmė šioje grupėje yra 2 kartus didesnė už Žemę.
Sukėlė geomagnetinę audrą
Žybsnis buvo įvertintas X 1,2 balo. Kadangi Saulės dėmių grupė AR 1944 yra pačiame Saulės disko centre ir atsisukusi tiesiai į Žemę, po dviejų parų mūsų planetą pasiekė žybsnio metu į kosmosą išsviestas plazmos debesis. Saulę stebintys astrofizikai informavo, kad tai sukėlė geomagnetinę audrą. Dėl geomagnetinės audros buvo atšauktas ir raketos, gabenančios pirmuosius lietuvišku palydovus, skrydis.
Geomagnetinė audra pažeidžia ne tik elektronikos prietaisus, ji kenkia ir žmonių sveikatai. Žmonių organizme esanti geležis į magnetinius laukus reaguoja kaip bet kuriame prietaise ar įrankyje esanti geležis.
Poveikis žmonių sveikatai
Labiausiai tai pajunta širdies ir kraujagyslių veiklos sutrikimų turintys žmonės. Keletą dienų prieš magnetinę audrą padaugėja širdies priepuolių bei ritmo sutrikimų skaičius. Pakyla ir kraujospūdis, kuris yra sunkiai sureguliuojamas. Pasak medikų, geomagnetinę audrą jaučia ne visi ligoniai. Stipriausiai sergančiųjų būklė beveik nepasikeičia. Šioms audroms jautriausi yra lengvų širdies negalavimų turintys asmenys. Būtent jų sveikata stipriai pašlyja likus kelioms dienoms iki audros bei pačią pirmąją dieną. Vaistų suvartojimas tokiomis dienomis gali padidėti net kelis kartus.
Todėl artėjant geomagnetinėms audroms reikėtų iš karto pasirūpinti savo sveikata – išgerti papildomą vaistų dozę. Sveikiems žmonėms tokiomis dienomis taip pat reikėtų nesiimti didelių fizinių ir psichologinių krūvių, vengti stresinių situacijų, jei įmanoma, neplanuoti rimtų, įtemptų pasitarimų darbe, nepradėti naujų darbų, nesileisti į ilgas keliones. Tokiomis dienomis taip pat labai svarbu gerai išsimiegoti, kad organizmas turėtų jėgų atsilaikyti prieš pasikeitusias sąlygas.
Parengė Mantvydas Prekevičius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close