Muziejų veikla modernėja ir tampa patraukli lankytojams

Birštono muziejų darbuotojai pagrįstai džiaugiasi praėjusių metų darbo rezultatais. Muziejų populiarumas gerokai išaugo, kai šalia senovinių ekspozicijų pradėjo vykti ir edukaciniai užsiėmimai, pažintinės ekskursijos. Laikinai einanti Birštono muziejaus direktoriaus pareigas Roma Zajančkauskienė, susumavusi 2013 metų rezultatus, pastebėjo, kad Sakraliniame muziejuje lankytojų srautas padidėjo daugiau negu dvigubai.

 

2013 metai buvo labai „derlingi“ abiem Birštono muziejams. „Suskaičiavome visus aruodų grūdus (lankytojus), kuriems teikėme paslaugas. Lankytojų gausą lėmė nuostabūs, darbštūs ir kūrybingi muziejų darbuotojai, kurie stengėsi gerai aptarnauti į mūsų miestą atvykstančius turistus. Sakraliniame muziejuje apsilankė 11072 lankytojai, t. y. jų skaičius išaugo daugiau negu 50 proc., palyginti su2012 m. (4828 lankytojai). Birštono krašto muziejus sulaukė 6143 lankytojų, kurie domisi ne vien tik senoviniais eksponatais. Labai padaugėjo lankytojų, kai atsirado daugiau edukacinių užsiėmimų, kurių temos domina ne tik moksleivius, bet ir suaugusiuosius“, – sakė R. Zajančkauskienė.

 

Sakraliniame muziejuje daugėja edukacinių užsiėmimų

Sakralinis muziejus per2013 m. parengė 6 edukacinių užsiėmimų temas ir surengė net 111 užsiėmimų, kuriuose dalyvavo 2799 dalyviai. Populiariausi edukaciniai užsiėmimai būna prieš Velykas (margučių marginimas), per Kurorto šventę (banginukų kepimas) ir prieš Kalėdas, kai muziejus pakvimpa šventiniais kepiniais, kai giedamos giesmės.

Kaip pastebėjo R. Zajančkauskienė, lankytojų susidomėjimas muziejumi tiesiogiai susijęs su edukacine veikla, rengiamomis pažintinėmis ekskursijomis ir kitomis naujovėmis, dominančiomis šiuolaikinį žmogų. „Sakraliniame muziejuje edukacijas vykdome jau nuo2002 m. Tačiau lankytojų šuolį pastaraisiais metais siejame ir su tomis edukacijomis bei ekskursijomis, kurios vyksta ne kalendorinių švenčių metu, bet ištisus metus, pavyzdžiui, „Kvepiantis Birštono miesto simbolis“, „Medumi kvepiančios Kalėdos“ ir pan.“, – sakė muziejininkė.

Edukacines programas rengė pati muziejaus vadovė, D. Valatkienė ir Jurgita Suchockienė. Tai jų visų bendras darbas, kūrybiškumas ir nuoširdumas pritraukė ir sudomino daugybę žmonių. Prieš šv. Velykas pasimokyti marginti margučių atvyksta ne tik mokinių, bet ir suaugusiųjų grupės iš Kauno, Vilniaus, Prienų ir kt.

Pasiektais rezultatais džiaugiasi ir muziejininkė Daiva Valatkienė, planavusi muziejaus veiklą. „Seniai keliami muziejams reikalavimai, jog būtų kuo daugiau veiklos ir edukacijų lankytojams, pasiteisino. Atvykusiųjų dalyvauti užsiėmimuose skaičius2013 m. išaugo dvigubai, palyginti su2012 m. Ekskursijose dalyvavo 4197 žmonės, iš kurių – 2732 mokiniai, o2012 m. ekskursijų dalyvių buvo 1182, iš kurių – 801 moksleivis. Džiugu, kad mūsų muziejuje lankosi ir dalyvauja edukacinėje veikloje Birštono gimnazijos mokiniai su mokytojais“, – pasakojo D. Valatkienė.

Muziejuje buvo surengta 16 renginių, kuriuose dalyvavo 678 žmonės, bei 17 parodų. Kadangi 2013-ieji buvo paskelbti Tikėjimo metais, jiems buvo skirtas ypatingas dėmesys. Tikėjimo metus vainikavo susitikimas su Vilniaus Švento Kryžiaus bažnyčios rektoriumi kunigu Ričardu Doveika, dalyvių skaičiumi pranokęs visus lūkesčius. Renginio dalyviai nebetilpo į bendruomenės namus, teko ieškoti vietos bažnyčioje, kuri irgi buvo pilna kaip šv. Kalėdų dieną.

 

Lankytojais džiaugiasi ir Birštono krašto muziejus

Birštono krašto muziejus taip pat džiaugiasi savo laimėjimais ir vis augančiu lankytojų skaičiumi. Jau daugelį metų muziejuose vykdomos edukacinės programos, rengiamos ekskursijos, organizuojamos paskaitos, vyksta parodos, o lankytojų srautas nuolat auga. Tačiau, pasak R. Zajančkauskienės, darbas labai pagerėjo, kai pradėjo dirbti daugiau specialistų, kurie daug nuveikė organizuodami išskirtinius renginius ir edukacinius užsiėmimus. Kaip sakė R. Zajančkauskienė, 2013-aisiais sukako150 m. nuo 1863 metų sukilimo, glaudžiai susijusio su Birštonu. Šioje srityje labai daug pasidarbavo muziejaus fondų saugotojas, istorikas Vytautas Kuzmickas, kuris kartu su muziejaus direktoriaus pavaduotoju Vytautu Šeškevičiumi inicijavo Sukilimo metams paminėti tarptautinę mokslinę konferenciją, kurioje pranešimus skaitė ir kolegos muziejininkai, archyvų vadovai, ir istorikai iš Lenkijos.

V. Kuzmickas ne tik parengė pranešimą konferencijai, bet davė impulsą ir tolimesniems tyrinėjimams. Istorikas parengė ir išleido leidinį apie1863 m. sukilimą „Birštono kraštas ir kaimynai kovoje už laisvę 1863–1864 metais“, kuris visuomenei bus pristatytas sausio mėnesį.

Birštono muziejuje kasmet vyksta tradicinis renginys „Muziejų naktys“. Reikia pasidžiaugti, kad praėjusiais metais šis puikus renginys, surengtas kartu su turizmo informacijos centru ir Birštono vienkiemio atstovais, paliko gilų įspūdį visiems jame dalyvavusiems žmonėms. Pasak R. Zajančkauskienės, į šiuos renginius sudėta daug meilės ir nuoširdumo, o visa, kas daroma iš meilės, būna gražu ir gera.

Taigi muziejus ne tik kaupia, saugo, tiria bei eksponuoja muziejines vertybes, bet ir vykdo edukacinę veiklą. Edukacinėje veikloje daugiausia tenka pasireikšti išradingai ir kūrybingai muziejininkei Irmai Kereišienei.

Per praėjusius metus muziejuje buvo parengta 10 edukacinių temų (2012 m. – tik 3), vyko 72 užsiėmimai, kuriuose dalyvavo 1649 žmonės. Iš viso muziejuje su edukacijų dalyviais lankėsi 6143 lankytojai. Vyko 18 įvairių renginių, kuriuose apsilankė 1030 dalyvių. Muziejuje visada gausu parodų. 2013 metais buvo surengtos 23 parodos.

Kaip sakė I. Kereišienė, edukacinių programų dalyviai turi galimybę mokytis muziejaus aplinkoje, tiesiogiai susipažinti su čia saugomais eksponatais. Edukacinių programų tikslas – skatinti visuomenės susidomėjimą krašto istorija, patrauklia forma supažindinti su aplinka, kurioje gyveno mūsų seneliai ir proseneliai, ugdyti aktyvumą, kūrybiškumą ir atskleisti praeities sąsajas su dabartiniu gyvenimu.

2013 m. buvo populiarios šios edukacinės programos: „Mūsų senolių buities paslaptys“, „Lietuvių liaudies rateliai ir žaidimai“, „Vykim žiemą iš kiemo“. Metų pabaigoje prisidėjo ir naujos edukacijos – „Birštono mineralinio vandens šaltiniai“, „Kalėdiniai karpiniai“ ir „Mūsų darbščiosios rankelės“.

 

Ateities planai

2014 m. numatoma vykdyti naują velykinę edukaciją „Žolynų velykiniai raštai“, taip pat bus tęsiamos pernykštės edukacijos: „Mūsų senolių buities paslaptys“, „Lietuvių liaudies rateliai ir žaidimai“, „Birštono mineralinio vandens šaltiniai“, „Karpiniai“, „Mūsų darbščiosios rankelės“, „Linas – tarp tradicijos ir dabarties“.

„Visi mūsų muziejaus rodikliai kyla į viršų. Aišku, kad žmones traukia ne tik ekspozicijos ir parodos, bet ir muziejaus edukacinė veikla. Tad ir ateityje žadame dirbti šia kryptimi, sudominti žmones tuo, kas primiršta, įdėdami ir dabartinio laikmečio dvasios. Žadame vieną kartą per mėnesį rengti užsiėmimą „Mūsų darbščiosios rankelės“, į kurį galėtų susirinkti rankdarbiais besidominčios moterys ir pasidalinti įvairių rankdarbių atlikimo paslaptimis. Muziejuje ir toliau vyks tradiciniai renginiai, bus paminimos svarbios istorinės datos. Stengsimės sudominti žmones, kad jiems muziejus taptų svarbiu traukos centru“, – sakė I. Kereišienė.

Kalbėdama apie ateinančių metų renginius, R. Zajančkauskienė paminėjo, kad 2014-ieji yra paskelbti Šeimos metais, Teatro, Architektūros paveldo metais, tad šios temos atsispindės ir muziejaus renginiuose.

„Be tradicinių renginių, žadame surengti ir ekspedicijų po kaimus, kalbinti žmones, rinkti įdomesnių šeimų gyvenimo istorijas, jų vertybes, tradicijas ir papročius. Kadangi tai bus ir Teatro metai, planuojame rinkti medžiagą apie kaimų klojimų teatrus, o Kurorto šventės metu surengti fotografijų parodą. Taip pat planuojame rinkti archyvinę dokumentinę medžiagą apie Birštono architektūrą, jos raidą, senų pastatų istoriją ir Architektūros paveldo dieną surengti parodą.

Labai džiaugiuosi gerais kolektyvo darbo rezultatais, darbuotojų nuoširdumu, kūrybingumu ir nepaprasta energija patraukliai ir moderniai pristatant Birštoną XXI amžiaus visuomenei“, – sakė muziejaus vadovė.

Nedidelėse patalpose dirba abu muziejai. Vietos nedaug, tačiau čia dirbantys žmonės nuoširdumo ir šilumos, kūrybingumo gali pasiūlyti daugeliui. Atrodo, kad iššūkius jie priima ir puikiai su jais susidoroja.

Stasė Asipavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close