Artėjančias olimpines žaidynes Sočyje lydi nesusipratimai

Iki 2014 m. žiemos olimpinių žaidynių Sočyje, Rusijoje, liko tik šiek tiek daugiau nei 30 d. 22-osios žiemos olimpinės žaidynės vyks nuo vasario 7 iki 23 dienos. Tačiau artėjančias žaidynes jau lydi neįprasti įvykiai ir nesusipratimai.

Olimpinė ugnis užgeso per 100 kartų

Dažnai pasikartojantys Sočio žaidynių olimpinės ugnies gesimai iš pradžių stebino, tačiau po dviejų mėnesių jau tapo įprastu dalyku. Spalio 7-ąją Rusijoje startavusi olimpinės ugnies estafetė jau skaičiuoja per šimtą incidentų. Olimpinė ugnis estafetės metu Rusijoje buvo užgesusi jau 103 kartus.

Tačiau paskutinis incidentas, įvykęs gruodžio 25 d. Samaroje, tapo nekontroliuojamas. Čia estafetės dalyvis perdavė olimpinės ugnies fakelą kitam bėgimo dalyviui. Fakelas iškilmingai padegė tik keletą akimirkų ir visas užsiliepsnojo. Iš fakelo sklindančios dujos veržėsi per visą korpusą ir netrukus fakelą teko dėti ant žemės ir gesinti uždengiant audiniu. Tačiau dujų nutekėjimo būta tokios stipraus, kad net uždengta audiniu olimpinės ugnies liepsna greitai virto olimpiniu laužu.

Sočio kaimynystėje esantys kaimai tapo statybų trasomis

Sočio olimpinės žaidynės turėtų būti brangiausia žiemos olimpiada, kurios vertė sieks daugiau nei 50 mlrd. dolerių. Statant sportinius objektus, tiesiant kelius dėmesio į kainą niekas nekreipė. Dėmesio nekreipė ir į šalia Sočio esančius kaimus. Vos už 10 km nuo Sočio esančiam Achštyro kaimui olimpinės žaidynės bus susijusios tikrai ne su pačiais mieliausiais atsiminimais.

Vos prasidėjus darbams per kaimą buvo nutiestas asfaltuotas kelias, kuriuo gyventojai džiaugėsi. Bet paaiškėjo, kad kelias sutvarkytas tik tam, kad juo galėtų važinėti statybines medžiagas vežiojantys sunkvežimiai. Kelias buvo nutiestas šalia kaimo, tačiau nebuvo padaryta jokia jungtis su juo. Nėra jokios pėsčiųjų perėjos, kuri leistų naudotis viešuoju transportu. Vietiniai gyventojai, norėdami pasiekti autobusų stotelę, užtrukdavo 25 minutes, dabar iki sustojimo jiems tenka eiti dvi valandas. Negana to, kaimui nutrauktas ir vandens tiekimas. Kartą per savaitę vandens jiems atvežama sunkvežimiais, tačiau jo nuolat trūksta.

Tarptautinės žmogaus teisių stebėjimo organizacijos „Human Rights Watch“ jau oficialiai praneša, kad olimpinės infrastruktūros statybos darbai labai pablogino aplinkinių gyventojų gyvenimo sąlygas.

„Gasterbaiteriams“ atlyginama sulaikymu ir deportacija

Olimpinėms žaidynėms skirti objektai yra beveik baigti. Ir gubernatoriaus įsakymu mieste atliekami patikrinimai, kurių metu iš miesto vejami juodadarbiai iš Vidurinės Azijos ir Šiaurės Kaukazo. Policija, Migracijos tarnybos pareigūnai ir regiono administracijos finansuojami kazokai jau patikrino 11,5 tūkst. butų, statybų aikštelių, turgaviečių. Buvo sugauta ir deportuota arba specialiuose centruose apgyvendinta daugiau nei 1,5 tūkst. „nelegalų“. Taip vadinami atvykėliai iš užsienio, kitų Rusijos regionų, kurie nėra registruoti Sočyje arba neturi leidimų dirbti. Kasdien išduodama po 30–40 leidimų deportuoti.

Skaičiuojama, kad net 70 tūkst. iš 80 tūkst. darbininkų, kurie statė sporto objektus, viešbučius, tiesė kelius, buvo atvykėliai iš buvusių sovietinių respublikų. Jie dirba ypač daug valandų už mažą atlygį, tačiau liudininkų teigimu, dabar yra sulaikomi, nors ir turi leidimus dirbti. Jiems liepiama išvažiuoti negavus net uždirbtų pinigų. Dalis darbininkų patys išvažiuoja, nors darbo vis dar yra. Vis dar ieškoma per 13,4 tūkst. darbininkų.

Sprogimai lietuvių negąsdina

Naujųjų metų išvakarėse baimę pasaulyje pažėrę sprogimai sukėlė daug kalbų ir diskusijų. Manoma, kad dėl padidėjusios išpuolių rizikos žaidynės gali vykti be žiūrovų. Tačiau apsilankiusieji Sočyje teigia, kad susipažino su apsauga ir yra ramūs bei jaučiasi saugiai. Juolab kad sprogimai įvyko net už 700 km. Pasak liudininkų, 2014 m. žiemos olimpinių žaidynių sostinėje yra tiek saugumo darbuotojų bei įrangos, kad tai, ko gero, bus saugiausia vieta visoje Rusijoje.

Optimistiškai nusiteikęs ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK). Jis nesvarsto boikotuoti Sočio olimpinių žaidynių dėl saugumo. Pasak LTOK prezidentės Dainos Gudzinavičiūtės, LTOK planuoja sausio pabaigoje šalies sportininkams pasiūlyti patiems apsispręsti, ar dalyvauti olimpinėse žaidynėse, ar ne.

LTOK jau ruošiasi olimpinėms žaidynėms

Naujųjų metų išvakarėse LTOK patvirtintino Lietuvos olimpinės pamainos sportininkų sąrašą (2013–2014 m.) sezonui. Į jį įtraukti 99 sportininkai. Paskirtos olimpinės stipendijos dar 19 Lietuvos olimpinės rinktinės kandidatų, kurie Lietuvos garbę gins Rio de Žaneiro žaidynėse.

Paaiškėjo, kas neš Lietuvos vėliavą Sočyje. LTOK prezidentei Dainai Gudzinevičiūtei pasiūlius, Vykdomojo komiteto nariai vieningai pritarė, kad Lietuvos vėliavą Sočio žaidynių atidarymo parade neštų ledo šokėjas Deividas Stagniūnas.

Dalis rungčių vyks šalia Sočio esančiame Krasnaja Poliana miestelyje. Žaidynėse įvyks aštuoniasdešimt devynios varžybos penkiolikoje rungčių. Šiuo metu jau aišku, kad po mėnesio olimpinėse žaidynėse kovos Lietuvos čempionai, slidininkai Ingrida Ardišauskaitė ir Vytautas Strolia, biatlonininkai Karol Dombrovskij, Natalja Kačergina, Tomas Kaukėnas, Karolis Zlatkauskas ir Diana Rasimavičiūtė, greitojo čiuožimo trumpuoju taku čiuožėja Agnė Sereikaitė, šokėjų ant ledo pora Deividas Stagniūnas ir Isabella Tobias bei kalnų slidininkas Rokas Zaveckas.

Parengė Mantvydas Prekevičius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close