„Metų ūkio“ šventėje – keturios sukaktys (GALERIJA)
Prienų rajone gražia tradicija tapo pasibaigus didžiajam darbymečiui surengti konkurso „Metų ūkis“ šventę ir pagerbti tais metais geriausiai ūkininkaujančius ūkininkus. Praėjusį penktadienį Prienų kultūros centre surengta „Metų ūkio“ šventė pažymėjo ir 20-ies metų jubiliejų. Kartu su ūkininkais tokią pat sukaktį šventė ir Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) bei Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) Prienų skyriai, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo (LŽŪK) tarnybos Prienų biuras.
Pagerbti ūkininkus, pasveikinti sukaktuvininkus atvyko ne tik Prienų rajono savivaldybės meras Vytas Bujanauskas, būrelis Tarybos narių, bet ir Lietuvos žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna, Seimo nariai Vytautas Kamblevičius, Andrius Palionis, Bronius Pauža, Kazimieras Starkevičius, LŪS pirmininkas Jonas Talmantas, Lietuvos žemės ūkio rūmų direktorius Vaidas Pocius ir kiti.
Šventę pradėjo LŪS Prienų skyriaus pirmininkas Martynas Butkevičius. Jis prisiminė, kad atkūrus Lietuvos nepriklausomybę kaimuose gyveno daug žmonių, o gyvulių buvo pilnos ganyklos ir fermos. Liberalizavus pieno ir mėsos kainas, ištuštėjo laukai, fermos, bankrutavo ne viena bendrovė. Dabar Prienų rajone liko tik trys – Nemuno,Vežionių ir Šilavoto – bendrovės, iš kurių viena – nei gyva, nei mirusi. Žmonės išvažinėjo į miestus, užsienį, o dauguma kaimo žmonių nuskurdo ir ištiesė rankas į socialines pašalpas. Pirmininkui nerimą kelia mėsos kainos, o neigiamas požiūris į gyvulininkystę neleidžia plėtotis šiam sektoriui. Be gyvulininkystės darbo vietų kaime vargu ar padaugės. Anot M. Butkevičiaus, lengviausias žemės ūkio verslas – auginti grūdus. Bet dėl pieno, mėsos ir grūdų neprognozuojamų kainų perspektyviausias yra mišrus ūkis.
-Šiandien mūsų rajone yra apie 250 įvairaus dydžio ūkių, iš kurių 150 stabiliai dirba, juos palaužti sunku. Smagu, kad šiemet laukai atrodo gražiau nei pernai, senus veidus keičia jauni. Į kaimą grįžta išsilavinęs, baigęs aukštuosius mokslus jaunimas, kuris daug dėmesio skiria ne tik ūkininkavimui, bet ir aplinkai, – optimistiškesne gaidele kalbą baigė M. Butkevičius.
Žemės ūkio ministras V. Jukna kalbėjo trumpai. Jis įsitikinęs, kad valdžia pati viena nieko nepadarys. Pokyčių galima tikėtis tik dirbant kartu… Ministras, pritardamas M. Butkevičiaus minčiai, irgi skatino ūkininkus kurti mišrius ūkius, kurie padėtų kompensuoti kainų svyravimą. V. Jukna įteikė padėkos raštus sukaktis švenčiančių organizacijų vadovams M. Butkevičiui, LPGA pirmininkui Jonui Vilioniui, LŽŪKT Prienų biuro vadovui Sauliui Kavaliauskui ir labiausiai pasižymėjusiems ūkininkams.
Šventės kulminacija – „Metų ūkio“ konkurso nugalėtojų apdovanojimas. Vertinimo komisija, rinkdama nugalėtojus, daugiausiai dėmesio kreipė į gražią ūkio aplinką, inovacijas, visos šeimos indėlį.
„Metų ūkio“ titulas šiemet atiteko Veiverių seniūnijos ūkininkams Ovidijui ir Eligijai Drūlioms. Perėmęs augalininkystės ūkį iš tėvų, Ovidijus jį dar labiau patobulino. Įsigijo žirgų, avių, įrengė šiaudų granulių cechą, įsteigė šešias darbo vietas.
-Pirmiausia dėkoju savo šeimai, tėvukui, kuris pasitikėjo manimi ir perdavė ūkį. Mūsų giminės ūkininkavimo istorija jau skaičiuojama šimtmetį. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, geresnio gyvenimo galėjome ieškoti Australijoje, kitose šalyse, bet šeimos balsavime mano balsas nulėmė, kad likome Lietuvoje. Esu baigęs universitetą, neuniversitetinį išsilavinimą gavau iš tėvelio. Mūsų pomėgis – žirgininkystė. Gal nepelningas, bet širdžiai labai mielas užsiėmimas. Tikiu, kad mūsų ūkininkavimo tradicijos nenutrūks, nes auga du sūnūs. Prieš porą dienų vienas iš sūnų, perskaitęs orų prognozes, paklausė, ar baigiu arimą, nes sniegą praneša… Tai džiugina, – optimistiškai kalbėjo Ovidijus.
Antroji vieta paskirta taip pat Veiverių seniūnijos jaunajam ūkininkui ir šių metų geriausiam artojui Vitalijui Miklušiui. Perėmęs iš tėvų augalininkystės ūkį, vaikinas labai gražiai jį prižiūri. Vitalijaus dirbami laukai vertinimo komisijai padarė didžiulį įspūdį.
Trečiąją vietą „Metų ūkio“ konkurse užėmė Stakliškių seniūnijos ūkininkai Rolandas ir Živilė Mykolaičiai. Grįžę gyventi iš miesto, jie įkūrė pieno ūkį, daug dirbo ir jau džiaugiasi gerais rezultatais. Ūkyje dirba visa šeima.
Ketvirtąją vietą laimėjo nedideliame žemės lopinėlyje ūkininkaujantys Šilavoto seniūnijos ūkininkai Jonas ir Albina Marytė Vaitkūnai. Jų ūkis – prekinis. Ūkininkų sodyba labai gražiai tvarkoma, miela širdžiai, o jų gyvenimo būdas yra pavyzdys visiems.
Geriausius metų ūkininkus LR Seimo narys A.Palionis apdovanojo neseniai išleista knyga apie Prienų krašto šviesuolius
LŪS pirmininkas Jonas Talmantas už aktyvią veiklą padėkos raštus įteikė LŪS Prienų skyriaus nariams Gitai Astrauskienei, Rolandui Aleksandravičiui, Prienų rajono pieno gamintojų asociacijos pirmininkei Saulenai Krūvelienei, LŽŪKT Vidaus audito skyriaus vadovei ir ilgametei LŪS revizorei Onutei Račkienei bei dabartiniam vadovui S. Kavaliauskui.
Švenčiant LŪS Prienų skyriaus įkūrimo 20-metį, pagerbtas ir pirmasis jo pirmininkas Valentinas Januševičius.
-Ūkininkai kūrėsi pagal Valstiečių ūkio įstatymą. Kūrėsi sunku: trūko technikos, padargų, statybinių medžiagų, jautėsi kolūkių pirmininkų ir vietinės valdžios priešinimasis, ūkininkus draskė vidiniai prieštaravimai ir abejonės,– tą laikmetį trumpai apibūdino V. Januševičius. Jis palinkėjo visiems sėkmės, laimės ir priminė, kad nuo Naujųjų gyvensime Arklio metais, o pasaga laimę neša tik tiems, kurie dirba kaip arkliai…
Apie LŽŪKT Prienų biuro kūrimosi iššūkius prieš du dešimtmečius papasakojo pirmoji vadovė Onutė Račkienė. Dabartinis vadovasS. Kavaliauskaspasidžiaugė, kad šiandien biuras turi 80 narių, jie dirba 8 200 ha žemės, laiko 2 700 gyvulių, o produkcijos kasmet parduoda maždaug už 26,5 mln. Lt.
LPGA Prienų skyriaus 20-ečio proga buvo nepamiršti ir geriausi pieno ūkių savininkai Zita Balčiukynienė, Ričardas Raguckas, Rasa Miliauskienė, Rima Vaicekauskienei, Lionė Kreivienei, Vidmantas Petraška. Juos pasveikino ir padėkos raštus įteikė LPGA vadovas Jonas Vilionis.
Ona Valkauskienė