Prisiminimai apie „Vasarą su saulės užtemimu”
Rudenį, kuomet gamta susikaupia užbaigdama dar vieną ciklo ratą, o dangaus šviesuliai rodo kelią protėvių vėlėms, ne vienas susimąstome apie nuveiktus darbus. Ima noras pabūti draugėje, kaip darydavo mūsų senoliai.
Ramią šeštadienio popietę į Užuguosčio biblioteką rinkosi žmonės. Čia buvo pristatyta kraštiečio, kilusio iš Nemaitonių kaimo, mokytojo Jono Staliulionio atsiminimų knygelė „Vasara su saulės užtemimu“. Visus atvykusius užburiančia gitaros melodija pasitiko moksleivė Emilija Kruvelytė. Renginio organizatorė R. Žvirblienė pasidžiaugė prasmingu leidiniu ir paprašė autoriaus paskaityti savo sukurtų bei išgyventų eilėraščių.
Buvusį savo lietuvių kalbos ir literatūros mokytoją Karapolio aštuonmetėje mokykloje prisiminė ir leidinį pristatė Aukštadvario regioninio parko kultūrologė R. Balsevičiūtė: „Mokytojas Jonas toks buvo visada – Lietuvos patriotas, tautos vertybių puoselėtojas. Pedagoginį darbą dirbo su ugnele širdyje. Jausdamas didelę atsakomybę, stengėsi mokiniams įskiepyti meilę seniausiai ir gražiausiai kalbai, Lietuvai ir žmonėms. Naujas leidinys turi didelę išliekamąją vertę, juo gali naudotis mokiniai, papildydami lokaliosios istorijos žinias. Autorius paliečia keletą temų, kurios šiandien yra aktualios: tautosakinę (vietovardžiai, dainos), pokario, partizaninių kovų, kultūrinę (kinas), švietimo (mokykla, užklasinė veikla). Autoriaus pateiktos žinios apie kaimą vertingos, juolab, kad archyve jų nesurasi. J. Staliulionio darbai – tai paminklas gimtajam Nemaitonių kaimui ir jo žmonėms“.
Savo pastabas apie leidinį dėstė autoriaus jaunystės ir studijų bičiulis žurnalistas Juozas Pugačiauskas. Jis skatino kolegą leisti į dienos šviesą dar vieną leidinį – apie kaimo vietovardžius. Žurnalistas paragino visus žmones užrašyti savo kaimo vietovardžius, tautosaką, nes tai labai prasmingas darbas, kurio už mus niekas geriau nepadarys.
Visus nustebino renginyje dalyvavusio Nemaitonių etnografinio ansamblio dalyvių atliekamos dainos. Kaimo dainininkams „užsisėdėti“ neleidžia vadovė A. Kamantauskienė. Ašara riedėjo klausantis dainų, skirtų broliams partizanams: „Žygiuoja kareiviai“, „Kelkis, sūnau“. Buvo prisiminta ir dažnai Nemaitonių kaimo merginų dainuota daina „Saulalė motulė visus užmigdino“.
Po tokių puikių dainų knygos autorius skaitė eiles amžinybėn iškeliavusiai savo motinai. Ji prie ratelio dar kūdikystėje sūnų mokė dainų, būti tikru lietuviu. Susirinkusieji plojo, pageidavo įsigyti leidinėlių su autoriaus parašu. Deja, jų ne visiems pakako. Autoriui dėkojo Nemaitonių, Užuguosčio kaimo bendruomenės, Stakliškių, Pieštuvėnų bibliotekų vadovės ir skaitytojai. Visų sveikintojų nė nesuminėsi. Šiltas susitikimas ir pokalbis tęsėsi ir prie arbatos puodelio.
Norisi padėkoti mokytojui J. Saliulioniui, Užuguosčio bibliotekos vadovei, visiems žmonėms, kurie susirinko ir nėra abejingi lietuvių kalbai ir istorijai, nes tik bendri tikslai įkvepia ir pagimdo didžius darbus.
Atrodo, užvertėme dar vienos dienos istorijos puslapį, pasidžiaugdami prasmingu darbu, aktualiu ateinančioms kartoms.
Rita Balsevičiūtė,
Aukštadvario regioninio parko vyr. kultūrologė
Nuotraukų autorė Sigutė Katkauskienė