Italija – meno ir kultūros sostinė

Lapkričio 18-osios vakarą Birštono viešojoje bibliotekoje Prienų meno mokyklos mokiniai ir jų vadovai susirinko į integruoto meninio ugdymo projekto baigiamąją konferenciją „Italijos kultūra iš arčiau“.

Konferencijos dalyvius muzikiniu kūriniu pasveikino Birštono meno mokyklos mokytojas Justas Paliušis su mokiniais.

Mokytoja Laimutė Šileikienė pristatė projekto esmę, paminėdama, kad Italija –talentingų žmonių šalis ir daugelio meno šakų lopšys. Čia buvo padėti pagrindai dailei, tapybai ir muzikai. O šis bendrai vykdomas projektas skirtas mokinių kompetencijų ugdymui, bendravimui ir bendradarbiavimui, nes tai yra asmeninės sėkmės ir ugdymo kokybės pagrindas. Pasak L. Šileikienės, projektuose tampama komanda, kūrėjais. Juk gyvenimo sėkmė labiau priklauso nuo bendruomenės, o ne nuo talento.

Su Italija ryšius nuolat palaiko ir Birštono viešoji biblioteka. Jau antrus metus čia savanoriauja italai, kurie yra savo tautos, kultūros ambasadoriai mūsų krašte. Pernai bibliotekoje dirbo Giovani Carissimo, o šiemet Valerio de Fusco. Bibliotekos direktorė Alina Jaskūnienė pasakojo apie biblioteką, kuri šiemet atšventė 65-ąsias įkūrimo metines, supažindino su savanorių veikla.

Prienų „Žiburio“ gimnazijos direktorė Irma Šneiderienė pasidžiaugė, kad pas juos pagal mainų programas lankosi ir prancūzai, ir italai, kurie gražiai įsilieja į kultūrinį gyvenimą, aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose ir jau išmoko kalbėti lietuviškai.

Šiuo metu Prienuose viešintys ir besimokantys italų moksleiviai gyvena šeimose, todėl tėvelių vardu apie šią draugystę kalbėjo Gretos mama Loreta Jakinevičienė, o vėliau įspūdžiais iš Italijos pasidalijo Ignas Marčiukaitis ir jo mama.

Apie Italiją, jos kultūrą ir žmones bei save pasakojo Valerio, o vėliau Prienų meno mokyklos mokiniai pristatė paruoštus pasakojimus apie didžiuosius Italijos miestus, jų svarbiausius kultūros ir meno paminklus. Augustė Lyberytė pasakojo apie seniausią Italijos miestą Pompėją, jo žymiausius muziejus, pakeliauti ir paplaukioti po gražiąją Veneciją pakvietė P. Jančytė ir R. Černiauskaitė. Venecija garsi ne tik vandens kanalais ir gondolomis, bet ir Murano stiklo dirbiniais, tapusiais jos įvaizdžio dalimi. Čia vyksta spalvingi karnavalai, čia gimė ir užaugo garsus kūrėjas Antonijus Vivaldi.

Florencija – vidurio Italijos miestas, Toskano regiono sostinė, miestas – muziejus. Jis garsėja Bobeli sodais, muziejais ir tuo, kad čia gimė garsūs menininkai Leonardas da Vinčis, Nikolo Mikelandželas, dainininkas Andrea Bocellis. Bernadeta Mikalauskaitė pateikė daug įdomių ir dar negirdėtų faktų apie nuostabiąją Florenciją.

Kiekviename skaitytame pranešime buvo galima rasti netikėtų faktų, pavyzdžiui, kad garsioji Mediči giminė yra kilusi iš plėšikų…

Apie Milaną, kultūros ir madų sostinę, išgirdome iš Igno Marčiukaičio, kuris pirmiausia paminėjo Santa Maria dello Scala, vieną iš įtakingiausių operos ir baleto teatrų visame pasaulyje.

Prienų jaunimo klubo pirmininkas Dominykas pasakojo apie Italijos regionų karnavalus, apie kaukes, jų kilmę ir reikšmę.

Ugnė Orintaitė savo pranešime kalbėjo apie Gatajano Danisečio gyvenimą ir kūrybą. Paulina Grigaravičiūtė pasakojo apie genialiuosius Italijos smuiko meistrus: Andrejų ir Džirolano Amati, Antonijų Stradivarijų ir kt.

Vieną iš žinomiausių ir žymiausių miestų pasaulyje – Vatikaną – pristatė Milena Raudonikytė, vardindama jo išskirtinius muziejus, bažnyčias, sodus ir urvus.

Pabaigoje maloniai nustebino italų mokiniai, besimokantys „Žiburio“ gimnazijoje. Ana Marija ir Mikaelis apie save, savo šeimą ir gyvenimą Prienuose pasakojo lietuviškai.

Visi liko patenkinti tokiu puikiu, nuoširdžiu ir prasmingu renginiu bei neakivaizdine kelione po nuostabiąją Italiją.

Stasė Asipavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close