Birštone ir Nemajūnuose lankėsi LR Prezidentė

Penktadienį, lapkričio 15 dieną, Birštone lankėsi Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji dalyvavo tarptautinės vietos veiklos grupių konferencijos „Sumanūs sprendimai kaimo jaunimui” darbe, Nemajūnų dienos centre susitiko su Nemajūnų vietos bendruomene, aplankė Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią, kalbėjosi su plenero dalyviais.

Į Birštono kurhauze vykstančią konferenciją atvyko vietos veiklos grupių atstovai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Anglijos, Airijos ir Švedijos. Vietos bendruomenių, verslo ir valdžios atstovai buvo numatę ieškoti sprendimų jaunimo užimtumo ir verslumo kaimo vietovėse problemoms spręsti.
LR Prezidentė, sveikindama susirinkusius jaunus ir iniciatyvius žmones, sakė:

– Kaimas bus gyvas, jeigu jame bus iniciatyvių jaunų žmonių. Kūrybingi gyventojų sumanymai, aktyvus vietos bendruomenių darbas ir ES parama keičia kaimo vietovių veidą. Jūs esate geriausias pavyzdys, kaip sėkmingai galima dirbti, kurti bendruomenių namus, dienos centrus ar tiesiog gražinti savo krašto aplinką. Jūsų veiklos dėka kaimo sąvoka vis dažniau asocijuojasi su veikliu, versliu, energingu, smalsiu ir iniciatyviu žmogumi. Kai kaimiškose vietovėse bus darbo arba atsiras galimybė sukurti darbo vietą, graži Birštono savivaldybė rodys pavyzdį kitiems. 

Prezidentės nuomone, vietos veiklos grupės turėtų padėti jauniems žmonėms įgyvendinti savo iniciatyvas, efektyviai panaudoti ES paramą kaimo plėtrai, skirti dėmesį jaunimo užimtumui. Prezidentė paminėjo, kad septyneriems ateities metams Lietuvai naujajame ES biudžete pavyko išsiderėti 44,5 milijardo litų, iš kurių žemės ūkiui ir kaimo plėtrai atiteks kone pusė visos šios sumos – 17,24 milijardo litų. Šie pinigai, pasak Prezidentės, gali būti panaudoti kaimo modernizavimui, aplinkos sutvarkymui, amatų centrų steigimui ar naujų darbo vietų kūrimui.

Šalies vadovė pagyrė Birštono valdžią, kad rūpinasi savo miestu ir kaimiškąja teritorija, kad atstatomi ir modernizuojami pastatai, sudaromos sąlygos jaunimui turiningai leisti laiką, sportuoti ir savo iniciatyvomis prisidėti prie kaimo gražinimo. Vietos veiklos grupės į savo darbo programas įtraukia jaunus žmones, skatina juos kurti savo verslą, dalyvauti programose. Šalies vadovė pažymėjo, kad gerų rezultatų pasiekiame tada, kai veikiame patys ir prisiimame atsakomybę ne tik už save, bet ir už bendruomenę.

LR žemės ūkio ministro pavaduotojas Mindaugas Kuklierius pasidžiaugė susirinkusiais į konferenciją jaunais žmonėmis, panorusiais pasidalinti gerąja patirtimi. Pasak M. Kuklieriaus, šiandien Europa sensta, tad šios problemos turi būti sprendžiamos europiniu mastu. Jis kalbėjo apie Leader metodą, kuris vykdomas jau 10 metų ir duoda gerus rezultatus.

Vietos veiklos grupių tinklo atstovas Jurijus Nikitinas pristatė pranešimą „LEADER metodo įtakos skatinant jaunimo užimtumą kaime apžvalga“. Pranešimą „Jaunimo perspektyvos kaimiškose vietovėse“ skaitė Linda Hallberg, Švedijos VVG Leader Skane Nordvast Sodra koordinatorė.

Prieš Prezidentei išvykstant buvo padaryta bendra VVG pirmininkų ir jaunimo atstovų nuotrauka, vyko arbatos degustacija.

Antroje konferencijos dalyje pranešimą „Jaunimo politikos tendencijos 2014-2020 m.“ padarė Jaunimo reikalų departamento direktoriaus pavaduotojas Juozas Meldžiukas.

Po pietų pertraukos Europos Sąjungos kaimo plėtros tinko (ENRD) atstovė Mara Lai supažindino su pranešimu „Europos Sąjungos finansiniai instrumentai jaunimui“, Šiaurės Vakarų Lietuvos VVG pirmininkė Loreta Rubežienė skaitė pranešimą „Jaunimo politikos įgyvendinimas LEADER programos instrumentų pagalba“.

Išklausius parnešimus, VVG grupių atstovai dirbo dviejose grupėse. Vienoje grupėje buvo svarstomi jaunimo verslumo klausimai, kitoje – jaunimo socialinė įtrauktis ir užimtumas. Konferencijos pabaigoje buvo pristatytos darbo grupių išvados.

 

Susitikimas su Nemajūnų bendruomenės žmonėmis


LR Prezidentė kartu su Birštono savivaldybės mere Nijole Dirginčiene aplankė ES paramos lėšomis ir aktyvios vietos bendruomenės pastangomis įkurtą Nemajūnų dienos centrą. Šiame centre kaimo žmonėms teikiama socialinė globa, vyksta popamokinė veikla vaikams, organizuojamos pagalbos į namus, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo bei pagalbos socialinės rizikos šeimose augantiems vaikams paslaugos. Netrukus į čia paruoštas patalpas persikels ir Nemajūnų kaimo biblioteka, o pavasarį bus įrengtos patalpos ir pastato palėpėje. Jose žadama apgyvendinti į sunkias situacijas pakliuvusius žmones arba panaudoti pagal reikalą bendruomenės poreikiams.

Prezidentė pasidžiaugė, kad kaimiškoje vietovėje atsirado toks kultūros ir visuomeninės veiklos centras, aktyvios bendruomenės darbo dėka galintis pakeisti vietos žmonių gyvenimą.

Stasė Asipavičienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close