Apie plaukų priežiūrą vasarą

Papildydami žinių bagažą, apie plaukų priežiūros ypatumus vasaros metu kalbamės su šeimos klinikoje „Vita simplex“ įsikūrusio grožio salono kirpėja modeliuotoja Vilma Čepuliene.
– Ar vasaros saulė išties tokia kenksminga mūsų plaukams?
– Specialistų įspėjimai dėl neigiamo saulės poveikio ne tik estetiniu, bet ir sveikatos požiūriu nėra iš piršto laužti, tačiau.saulė yra reikalinga mūsų sveikatai, nes jos spinduliai stimuliuoja vitamino D gamybą. Saugus saulės spindulių kiekis turi teigiamą poveikį gydant egzemą, psoriazę, netgi stiprina regėjimą. Kadangi plaukai yra mūsų kūno dalis, todėl bendra organizmo sveikatos būklė rodo ir plaukų išvaizdą. Taigi, kas su saiku, tas yra gerai, bet reikia nepamiršti, kad vasaros sezonas kupinas saulėtų dienų, jūros druskos, vandens baseinų chloras taip pat kenksmingas plaukams. Noriu pabrėžti, kad plaukams ir jų priežiūrai vasarą reikia skirti ypatingą dėmesį.
– Kodėl vasarą plaukai praranda spalvą ir sausėja?
– Pradėkime nuo to, kad plaukams žalingi ultravioletiniai spinduliai yra dviejų tipų: UVA (ilgiausi spinduliai) ir UVB (vidutiniai spinduliai). Jų žala plaukams skiriasi. UVB spinduliai pažeidžia plauko kutikulą – išorinį plauko sluoksnį, todėl plaukai praranda spalvą ir sausėja. UVB spinduliai taip pat gali pažeisti plauko pluoštą. Tuomet UVA spinduliai, giliai prasiskverbę į plauką, pažeidžia plauko pluošto pavidalo ląsteles (dėl jų plaukai yra elastingi ir stiprūs), taip pat pažeidžia spalvos pigmentus ir nudegina kutikulą. Plaukai dažniausiai nukenčia nuo UVA spindulių, kadangi vidutiniškai apie 98 proc. visų spindulių, pasiekiančių žemės paviršių, yra būtent UVA spinduliai. Žinoma, plaukai turi natūralią apsaugą nuo saulės spindulių, tačiau ilgesnį laiką veikiant UV spinduliams atsiranda plauko struktūros ir jautrumo pokyčių. Kai deginamės ir per daug nudegame, kūnas reaguoja į nudegimą skausmu, tuo tarpu plaukai tokių signalų nesiunčia, todėl neigiamas poveikis jiems pastebimas jau atsiradus požymiams: sausai išvaizdai, padidėjusiam poringumui, lankstumo praradimui. Visa tai dėl to, kad saulė išsausina plaukų natūralų riebalinį sluoksnį.
– Ką reikėtų žinoti nudažytų ir chemiškai sušukuotų plaukų savininkėms? Į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį vasarą?
– Tyrimais įrodyta, kad saulės spindulių žala nepriklauso nuo plaukų spalvos, visi yra vienodai jautrūs saulei. Saulė plauko žvynelį atidaro 90o kampu, o dažai iki 30o, tačiau tokiems plaukams reikalinga speciali priežiūra ypač vasarą. Pagrindinė dažytų plaukų problema vasaros metu – spalvos praradimas, o chemiškai sušukuotų – šiaušimasis ir sausėjimas. Geriausia visų tipų – chemiškai paveiktų ar nepaveiktų – plaukų apsauga – galvos apdangalai arba plaukų priežiūros priemonės su UV filtrais.
– Kokios tai priemonės?
– Vasarą patartina naudoti švelnius drėkinamuosius šampūnus ir kondicionierius (geriausi būtų savo sudėtyje neturintys sulfatų) su UV filtrais, modeliuojamųjų priemonių reikia mažiau ir karštas žnyples, plaukų džiovintuvus vasarą glima naudoti rečiau, vengti priemonių, savo sudėtyje turinčių formaldehido ir alkoholio, nes jie sausina plaukus. Prekyboje yra didelis pasirinkimas dažytiems plaukams skirtų spalvą saugančių šampūnų. Vasarą prakaituojame daugiau, yra daug dulkių ir kitos taršos, o plaukai mėgsta buti švarūs, todėl rekomenduoju naudoti švelnų šampūną, skirtą kiekvienai dienai bei nenuplaunamą kondicionierių.
– Kaip patartumėte prižiūrėti plaukus?
– Naudinga plaukus palepinti įvairiomis kaukėmis. Dėl apsauginio poveikio geriausios būtų savo sudėtyje turinčios jūros dumblių, vitamino E, šilko proteinų, kokoso pienelio, kolagenų bei karbamidų, alavijų. Geriausiai būtų apsilankyti grožio salone, kur kirpėjas, nustatęs plaukų būseną, patars ir pasiūlys tinkamas plaukų priežiūros priemones, bet tai jau turbūt reikėjo padaryti vasaros pradžioje. Na, o dabar, kai dar likęs mėnuo vasaros malonumų, reikėtų nepamiršti saugoti plaukus ne tik nuo kaitrios vidurdienio saulės, bet ir nuo chloruoto baseinų ar sūraus jūros vandens. Prieš maudymąsi sušlapinus plaukus vėsiu vandeniu, sumažės chloro/druskos skverbimasis į plauką, o plaukų plovimas po maudymosi sumažins kenksmingą poveikį iki minimumo. Po plovimo plaukus nuskalaujant šaltame vandenyje, išliks drėgmė, be to, plaukai labiau žvilgės. Vasarą yra būtinas pakankamas ne tik išorinis, bet ir vidinis drėgmės kiekis, todėl reikėtų gerti daug vandens, ypač didesnės mineralizacijos, kuris aprūpina reikalingais mineralais ir medžiagomis ir mūsų plaukus. Tuomet nereikės stebėtis, kodėl plaukai prarado tvirtumą, gerą išvaizdą ir natūralų blizgesį. Karštą dieną, prieš išeidami į lauką, ant švarių drėgnų plaukų užpurkškite nenuplaunamo kondicionieriaus ar plaukų pienelio, jis padengs plaukus apsaugine plėvele ir saugos nuo nublukimo, sausėjimo.
– Kokie dar plaukų priežiūros šiltuoju metu ypatumai ir rekomendacijos?
– Po saulės vonių plaukų struktūrai gerinti galima patarti naudoti maitinamųjų aliejų, serumų, kaukių.
– Jūsų patarimai grįžus iš atostogų.
– Pirmiausia patarčiau apsilankyti pas kirpėją. Reikėtų nukirpti išsišakojusius saulės pažeistus plaukų galiukus. Trenkant galvą labai naudinga vietoje vandens naudoti vaistažolių – ramunėlių, dilgėlių – nuovirus. Visą aktyvios saulės periodą siūlyčiau naudoti specialias vasaros plaukų priežiūros priemones. Linkiu šilto, saulėto, saugaus paskutinio vasaros mėnesio.
– Ačiū.
Kalbino Roma Sinkevičiūtė
Autorės nuotrauka
Įdomu
•Kuo plaukai trumpesni, tuo labiau papurę ir tuo daugiau jų atrodo.
•Vasarą, kai šilta, plaukai auga greičiau nei žiemą.
•Kuo plaukai plonesni, tuo tankesni.
•Moterų plaukai auga greičiau nei vyrų.
•Greičiausiai plaukai auga nuo 15 ir 30 metų amžiaus.
•Ir vyrams, ir moterims natūraliai plaukai stipriau pradeda slinkti nuo 50 metų amžiaus.
•Nustatyta, kad apie 30 proc. baltaodžių moterų plaukai pradeda slinkti dar prieš menopauzę.
•Plaukai labiau blizgės ir vizualiai atrodys daugiau, jei dažysite juos tamsesne spalva.
•Norint, kad plaukai mažiau riebaluotųsi, reikia vengti kavos, juodosios arbatos, šokolado, riebių maisto produktų, dažniau gerti mineralinį vandenį, natūralias vaisių, daržovių sultis.
Liaudiškos priemonės plaukams stiprinti
Dabar galima nusipirkti specialių plaukų kaukių, balzamų, kremų, bet galima pasidaryti kaukę ir namų sąlygomis. Reikės kiaušinio trynio, pusės arba visos citrinos sulčių, 1 arbatinio šaukštelio alyvų aliejaus, 1 skiltelės česnako sulčių, 10 lašų ricinos aliejaus. Viską sumaišyti ir tepti tik ant švarių plaukų šaknų, nesvarbu –sausi jie ar drėgni. Kaukę palaikyti 1 valandą, po to tik nuskalauti, šampūnu nebeplauti. Dėkite tokią kaukę kartą per savaitę tris mėnesius. Ši kaukė plaukus labai atgaivins.
Kiti patarimai
Jei plaukai riebūs, jie greitai apsineša nešvarumais, prie riebalų kimba bakterijos, tokius plaukus reikia plauti kasdien kasdieniniam plovimui skirtu šampūnu, kartą per savaitę riebiai galvos odai skirtu šampūnu. Svarbu pasirinkti šampūną be šarmų, t.y. tokį, kurio pH neviršytų 7 ir būtų pagamintas iš natūralių medžiagų. Jei plaukų galai džiūsta, ima trūkinėti, lūžinėti, net jei ir plaukai riebūs, tokius galus būtina pakirpti ir kas vakarą įtrinti ricinos arba varnalėšos aliejumi – perplauti nereikia, plaukai puikiai jį sugeria. Pasirodo, plaukų galus žaloja ir sintetinių pluoštų rūbai (jei plaukai juos liečia). Dėvint nenatūralaus pluošto rūbus, ilgesnius plaukus reiktų sukelti į viršų, kad nesiliestų.