„Sugrįžtam į gimtinę…“

Kiekvieno žmogaus širdyje ir sieloje visam gyvenimui išlieka šilti jausmai tėviškei. Išlieka gražūs vaikystės, jaunystės prisiminimai, kurie dažnai sugrįžta ir  neleidžia pamiršti gimtinės, skatina aplankyti mielą širdžiai kraštą.

 

Spalio 19 dieną Prienų rajono, Balbieriškio seniūnijos kaimų bendruomenėje „Vidupis“, Sūkurių kaimo salėje, vyko renginys labai prasmingu pavadinimu „Sugrįžtam į gimtinę…“

Renginys prasidėjo iškilmingu valstybinės ir bendruomenės vėliavų pakėlimu, taip pat simboliniu šviesos ir kultūros aukuro uždegimu. Po kelių lietingų dienų šis šeštadienis buvo gražiai saulėtas – tai suteikė šiems veiksmams dvasingumo, tarsi pati gamta laimino šias iškilmes.

Visiems sugūžėjus į salę Miroslavo parapijos klebonas Antanas Matusevičius aukojo šv. Mišias, palaimino susirinkusius ir šių metų derlių, kurio parodėlė buvo surengta čia pat, ant pasieniais sustatytų stalų.

Viena pagrindinių temų buvo Žiūronių pradinės mokyklos 90-mečio paminėjimas. Ši mokykla buvo atidaryta 1923 metais ir ilgą laiką buvo pagrindinis kultūros židinys Žiūronių ir aplinkiniuose kaimuose. Apie 1991 metus mokykla buvo uždaryta, 1998 metais žiūroniškio Alfonso Vitkausko iniciatyva pavyko mokyklą atgaivinti, tačiau neilgam, 2001-07-01 d. ji vėl buvo uždaryta. Kad šiame pastate buvo mokykla visiems, net to ir nežinantiems, o tik pravažiuojantiems keliu pro šalį, primena Antano Ambrulevičiaus čia pastatytas paminklas mokytojui.

Išsamų pranešimą apie šią kaimo mokyklą paruošė rašytoja Elvyra Biliūtė-Aleknavičienė. Savo prisiminimais pasidalino šioje mokykloje mokęsis čia dirbusios mokytojos Baranauskienės sūnus Donatas Baranauskas. Jo prisiminimai ir graudino, ir žadino šypseną.

Žiūronių mokykla turėjo savo vėliavą, kuri yra saugoma šio krašto muziejuje, įkurtame buvusios mokyklos pastate. Renginyje ši vėliava buvo pagerbta, ją, išskleistą prieš salę, renginio metu laikė Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus vidurinės mokyklos moksleivės. Nemažas būrelis šios mokyklos mokinių, vadovaujamų mokytojų Irenos Šicuvienės ir Inos Šeimienės, dalyvavo renginyje, skaitė eiles.

Rugpjūčio mėnesį, paminint istorinį Baltijos kelią, bendruomenės pirmininkas buvo suorganizavęs sportines varžybas. Kadangi dar buvo vasaros atostogos, dalyvių buvo nemažai, o šio renginio metu varžybų nugalėtojus apdovanojo padėkos raštais ir medaliais.

Kiekvienas kraštas turi savo praeities istoriją. Šiame krašte pokario metu irgi vyko partizaninis judėjimas, daug Žiūronių ir aplinkinių kaimų jaunų vyrų prisijungė prie partizanų, paskirdami savo gyvenimą kovai prieš okupantus. Kai kurių pavardės liko iki šių dienų primirštos, todėl labai džiugu, kad bendruomenės pirmininko Alfonso Vitkausko iniciatyva buvo prikelta iš užmaršties Vaivos kaimo gyventojas Vinco Žukausko pavardė. Lietuvos Gyventojų Genocido ir Rezistencijos Tyrimo centro generalinis direktorius 2013 m. kovo 5 d. įsakymu Nr.IV-19 Vincui Žukauskui pripažino Kario savanorio teisinį statusą (po mirties).

Šio renginio metu atsargos karininkas Kęstutis Bartkus bendruomenės pirmininkui įteikė Vincui Žukauskui skirtą apdovanojimą – medalį. Šis apdovanojimas ir dokumentas, patvirtinantis kario savanorio teisinio statuso pripažinimą (po mirties), bus atiduotas saugoti Prienų krašto muziejui.

Renginio metu buvo pristatyta Albino Slavicko knyga „Kad ašara neverktų“. Knygą pristatė alytiškė Scholastika Kavaliauskienė. Naujoje knygoje sudėta skaudūs pokario metu nuo okupantų nukentėjusių žmonių arba jų artimųjų prisiminimai: tai 1941 metų tremtys, partizanų kovos ir žūtys… Taip pat knygoje yra pluoštelis Albino Slavicko eilių. Užgauna širdį eilėraštis LIETUVAI:

Tu kaip gėlė – iš paukščio skrydžio!

Žinau, kodėl į Lietuvą kreipiuos…

Seni tėvai – prie kaimo Kryžiaus,

Vargonų muzika – maldų namuos.

 

Aukšta gaida miškų ošimo.

O, Baltijos ramybė! O, audra!

Tu ir palaima – įkvėpimas…

Kelių keliuos – užuovėja tikra.

Salėje sienas puošė jaunos fotografės Edvinos Krokaitės, kurios šaknys yra šiame krašte, fotografijų paroda. Tikrai buvo kuo pasigrožėti.

Renginyje dainavo Alytaus Jaunimo centro vokalo mokytojų duetas: Dalia Kazlauskienė ir Raimonda Revuckaitė-Remeikienė ir Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos mokinių ansamblis „Žiburėlis“, vadovaujamas mokytojos Astos Galbuogienės, kuri ir vedė visą šventinį renginį. Taip pat grojo kaimų bendruomenės „Vidupis“ muzikantai, kurie linksmino ir po renginio besibendraujančius prie kavos ar arbatos šventės dalyvius. Taip susitinka, pabendrauja ir tolimesni kaimynai ir tuo džiaugias.

Scholastika Kavaliauskienė

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close