Artėjant lapkričio 1d. ir padažnėjus diskusijoms apie kapines, vis dažniau tenka atkreipti dėmesį į kapinių lankytojus. Žinoma, labiau rūpi ne patys lankytojai, o jų elgesys ramybės, rimties kalvelėse – kapinėse. Pasirodo, žmonių, niekad neskaitančių nei taisyklių nei informacinių užrašų – ne vienas ir ne du, jų – daug.

UAB „Prienų butų ūkis“ – kapinių administratorius. Šios įmonės darbuotojai rūpinasi tvarka ir švara kapinėse, kuriose ilsisi beveik visų prieniečių artimieji, giminės, draugai. Pasirodo, šis darbas nėra tik paprastas  teritorijos valymas su šluota. Drąsiai galima sakyti, kad tai – pavojingas sveikatai, o gal net gyvybei darbas. Pasak UAB „Prienų butų ūkis“ direktoriaus Algio Valatkos – vis labiau kapinių lankytojai nepaiso kapinių tvarkos ir rimties. Nors kapinėse važiuoti gali tik specialusis transportas, čia važinėja ir patys lankytojai. Važinėja kaip po savo sklypus, daržus. Prie vieno kapelio paravi žolę, kad batų neišsitept, įsėdę į mašiną pavažiuoja kelis metrus ir jau ravi kitą kapą. Anot A. Valatkos – kapinėse važiuoti draudžiama ir vartus stengiamasi laikyti užrakintus, tačiau kapinių lankytojai šios tvarkos nesilaiko. Už nesutikimą atrakinti vartus – iš lankytojų pasipila kaltinimai, daugiaaukščiai keiksmažodžiai ir nevaldomas emocijų pliūpsnis. Vienas iš nenorėjusių pasivaikščioti lankytojų, savo automobiliu UAB „Prienų butų ūkis“ darbuotojui pervažiavo ir koją. Į ne itin malonias derybas su  lankytojais kviesta ir policija. Alytaus aps. VPK Birštono policijos komisariato viešosios policijos poskyrio viršininkas Egidijus Treigys teigė, kad pastatyti policijos posto prie kapinių – neįmanoma, tačiau, policija į iškvietimus – reaguoja visada.

Nors jau laikraštyje buvo rašyta apie nepaklusnius vairuotojus – situacija nepasikeitė – kapinėse ir toliau važinėjamasi.

Prieš šventes A. Valatka turi dar vieną rūpestį. Atliekų vežėjai griežtai atsisakė išvežti atliekų konteinerius, kuriuose yra natūraliai pūvančios atliekos – žolė, augmenija. Todėl buvo nutarta, kad į konteinerius kapinių lankytojai dėtų tik kietąsias atliekas – stiklą, polietileną ir kitas perdirbamas atliekas. O žoles dėtų šalia konteinerių. Su vežėjais sutarta, kad konteinerius su perdirbamomis atliekomis išveš šiukšliavežės, o žoles ir augmeniją – savo transportu UAB „Prienų butų ūkis“. Taip sutarus, buvo perskirstyti konteineriai ir pačioje kapų teritorijoje. Kad važinėjančios šiukšliavežės neardytų kapų, konteineriai sudėlioti patogiau privažiuojamose vietose. Konteineriai pasipuošė informaciniais užrašais – nurodymais, kaip rūšiuoti atliekas kur jas mest. Kad žmonėms būtų lengviau – kai kur padėti ir konteineriai į kuriuos galima mesti žoles.

Deja, nors lankytojai pasikeitimus pastebėjo, tačiau, panašu, kad skaityti išmoko dar ne visi, o gal tiesiog neturi laiko? Lankytojai nesivargina panešti atliekas toliau ir meta jas tiesiog šalia kapų – į vietas kur anksčiau stovėjo konteineriai. Lentelė su užrašu „Šiukšles pilti draudžiama“ pasirodo yra pernelyg sudėtinga suprasti. Lengviausia yra šiukšlę nuimti nuo savo kapo ir ją numesti ant šalia esančio kapo. Kapinių prižiūrėtojai jau pailso ir perrūšiuodami atliekas konteineriuose – daug lankytojų nei užrašų nei nurodymų neskaito. Gal kokiam nors žmogeliui ir sunku nunešti šiukšles toliau, bet kai stovi konteineriai vieni šalia kitų ir ranką tereikia ištiesti į kito konteinerio pusę, to nepadaryti – tiesiog gėda. Kyla klausimas: ar tokie lankytojai ir savo namuose šiukšles meta ne į šiukšlinę, o į savo sriubos lėkštę?

Norime, kad visur būtų švaru ir gražu, tačiau patys šiukšliname. Norime, kad valdžia būtų skaidri ir sąžininga, laikytųsi įstatymų, o patys – net nemanom to daryti.

Artėjančią Visų šventųjų ir Vėlynių dieną, norėsime pasigrožėti kapais ir degančiais žibintuvėliais ant jų, tik ar praeisime pro savo atliekas?

Mantvydas Prekevičius

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close