Ar galima deginti lapus? Atrodo, kad šį rudenį medžių lapų daugiau  nei įprastai. Kone kasdien sugrėbiame didžiules jų krūvas ir galo dar nematyti. Imtum tuos lapus ir sudegintum, bet teko girdėti, kad to daryti negalima. Kodėl? Kuo gali būti kenksmingi deginami lapai? Juolab, kad jų išvežimo iš individualių namų kiemų niekas neorganizuoja – viskuo tenka rūpintis pačiam šeimininkui ir galvoti kur tuos lapus dėti.

 Specialisto komentaras

 Atsako Alytaus regiono Aplinkos tvarkymo departamento direktorius Česlovas Meržvinskas

Miestuose ir miesteliuose medžių lapų, kaip ir kitų žaliųjų atliekų, deginti negalima. Tačiau vis dar pasitaiko, kad individualių namų gyventojai savo kiemuose sugrėbtus lapus, uždega. Tai piktina aplinkinius , o žmonėms, turintiems kvėpavimo takų, alerginių ar kitokių susirgimų, kenkia ir sveikatai.

Kiekvieną rudenį aplinkosaugininkai sulaukia pranešimų apie mieste deginamus lapus. Jiems pasitvirtinus, pažeidėjams surašomi administracinių teisės aktų pažeidimų protokolai. Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato piliečiams atsakomybę nuo vieno šimto iki aštuonių šimtų litų ir pareigūnams – nuo dviejų šimtų iki vieno tūkstančio litų. Tokių atvejų buvo ir šiemet – administracinių teisės pažeidimų protokolai surašyti 5 asmenims.

Už lapų deginimą baudžiami gyventojai teisinasi nežinoję, kad to daryti negalima, tačiau nuo atsakomybės toks paaiškinimas neatleidžia.  Lapus savo sklypuose gali deginti tik kaimų gyventojai.

Lengviausias ir aplinkai draugiškiausias būdas medžių lapams tinkamai sutvarkyti – jų kompostavimas. Juolab, kad visi Alytaus regiono miestų ir miestelių gyventojai nemokamai aprūpinti kompostavimo konteineriais. Nespėjusieji pasiimti šių konteinerių, dar gali tą padaryti, kreipdamiesi į seniūnijas arba Alytaus regioninį sąvartyną, esantį Takniškių kaime.

Jei kieme prikritę lapai netelpa į kompostavimo konteinerį, juos reikia išvežti į kompostavimo aikšteles, kurios jau veikia visose regiono savivaldybėse ir yra pakankamai patogiai pasiekiamos visiems gyventojams.

Lapai, kaip ir visos kitos atliekos šiose aikštelėse iš gyventojų ir įmonių priimamos nemokamai.  Prie bendrų komunalinių atliekų konteinerių paliktos lapų ar kitų žaliųjų atliekų krūvos ir mišriųjų atliekų konteineriai, jeigu į juos bus prigrūsta lapų, šakų ar žolės nebus išvežami.

Atliekų tvarkymo taisyklės numato, kad už atliekų surinkimą, išvežimą ir tvarkymą yra atsakingas kiekvieno žemės sklypo valdytojas.  Ir šios atsakomybės niekam kitam nederėtų primesti.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai. Toliau naršydami svetainėje sutinkate, kad slapukai atsirastų Jūsų įrenginyje. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau informacijos.

Slapukas yra nedidelė teksto rinkmena, kuri, apsilankius svetainėje, išsaugoma Jūsų kompiuteryje arba greitojo ryšio įrenginyje. Dėl jo interneto svetainė tam tikrą laiką gali „atsiminti“ Jūsų veiksmus ir parinktis (pvz., registracijos vardą, kalbą, šrifto dydį ir kitas rodymo parinktis), dėl to Jums nereikia kaskart jų iš naujo įvedinėti, lankantis svetainėje ar naršant įvairiuose jos puslapiuose.

Close